Jedwabne szlaki. Nowa historia świata – recenzja

Tytuł: Jedwabne szlaki. Nowa historia świata

Autor: Peter Frankopan

Ilustracje: Neil Packer

Tłumaczenie: Iwona Michałowska-Gabrych

Wydawnictwo: Wilga

Rok wydania: 2020

Objętość: więcej niż sto 

Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu

Ocena ogólna: bardzo przyjemna

 

Recenzja:

Drogi które przemierzamy od setek lat, są na mapie jak sieć nitek, które przecinają się ze sobą, czasami gwałtownie zmieniając swój kierunek.

,,Jedwabne szlaki. Nowa historia świata” to książka, która opisuje te połączenia i robi to w sposób niezwykle obiektywy – nie skupiając się wyłącznie na świecie Zachodu czy Europie, ale szeroko opisując także Azję, która w naszej szkolnej edukacji wydaje się być często pomijana. 

Jej autorem jest Peter Frankopan, profesor historii na Uniwersytecie Oksfordzkim. Zasłynął przed kilkoma laty, wydając tę samą książkę w wersji dla dorosłych. Bagatelka 720 stron inspirujących faktów, które potrafiły zainteresować nawet 100%-owych laików historii. 

,,Jedwabne szlaki” w wersji dla młodszych odbiorców została wzbogacona niezwykłymi ilustracjami Neila Packera, który nawiązując nimi nieco do średniowiecznych rycin, stworzył zachwycającą warstwę wizualną, która doskonale wpisuje się w fakty przedstawiane przez autora. 

Książka rozpoczyna się od starożytności i pierwszych cywilizacji. Na przykładzie przebytych przez ludzi dróg związanych z poszukiwaniem duchowości, handlem, wymianą kulturową oraz niestety wojnami, przemierzamy cały świat, w różnych kierunkach, dociekając dlaczego pewne sprawy potoczyły się w określony sposób. 

Zostajemy rzuceni w czasy prześladowań, niewolników, początków nauki, sztuki, filozofii. W zasadzie docieramy aż do współczesności, gdzie roztacza się przez nami wizja szansy na nowe połączenia i nowe szlaki, których tworzenia niezmiennie jesteśmy świadkami. 

,,Jedwabne szlaki. Nowa historia świata” to najważniejsze fakty dotyczące sieci ludzkich połączeń na przestrzeni wieków, które udało się zgromadzić w zaskakująco lekkiej i przyjaznej czytelnikowi formie. Autor potrafi zainteresować odbiorcę swoim stylem, przytaczanymi ciekawostkami, ale i licznymi komentarzami, które sprawiają, że całość staje się jeszcze bardziej przystępna.

Obcując z tą książką, ma się wrażenie przebywania w bliskości z małym dziełem sztuki. Pięknie wydana – z twardą oprawą, ładnym papierem i w dużym formacie staje się ozdobą każdego pokoju.

Polecam ,,Jedwabne szlaki” wszystkim powyżej 9 roku życia. To lektura, która z pewnością zainspiruje do szerszego eksplorowania historii i czerpania przyjemności ze zdobywania wiedzy przeszłości. Może być pięknym prezentem na każdą okazję.

Link do strony Wydawnictwa: https://www.gwfoksal.pl/jedwabne-szlaki-nowa-historia-swiata.html


 

Poprzedni wpis
Fakty i plotki o smokach – recenzja książki dla dzieci
Następny wpis
Odyseja po ludzkim ciele z profesorem Astrokotem – recenzja
Tags: +10, +11, +12, +13, +14, +15, +16, +17, +18, +9, 2020, historia, Iwona Michałowska-Gabrych, Jedwabne szlaki, Jedwabne szlaki. Nowa historia świata, książki dla dzieci, książki dla dzieci o historii, książki historyczne, książki na prezent, książki popularnonaukowe dla dzieci, Neil Packer, Peter Frankopan, prezent, recenzent, recenzje książek, recenzje książkowe, Wilga, Wydawnictwo Wilga

2 komentarze. Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja