Malala i jej czarodziejski ołówek – recenzja przedpremierowa!

Tytuł: Malala i jej czarodziejski ołówek

Autor: Malala Yousafzai

Ilustracje: Kerascoët (Marie Pommepuy & Sebastien Cosset)

Tłumaczenie: Agata Mietlicka – Osadowska

Wydawnictwo: Tekturka

Rok wydania: 2018

Objętość: chudzina

Dla kogo: dla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumieją

Ocena ogólna: bardzo przyjemna

 

Recenzja:

Może nie wszystkie dzieci kojarzą Pomysłowego Dobromira, ale większość dorosłych na pewno wie, kim był ten bajkowy bohater.

Okazuje się, że w Pakistanie także mieli telewizyjnego chłopca, który za sprawą zaczarowanego ołówka był w stanie przenieść obrazy z wyobraźni do rzeczywistości.

Tym bohaterem zainspirowała się Malala Yousafzai, dziewczynka, która wykazała się ogromną odwagą i postanowiła walczyć o wolność edukacji.

Działając pod pseudonimem Gul Makai opisywała swoje życie pod rządami talibów. Jej głos został usłyszany, a starania docenione. W 2014 roku, będąc jedynie 17-latką, otrzymała jako najmłodsza w historii Pokojową Nagrodę Nobla.

28-ego listopada 2018 roku, dzięki staraniom Wydawnictwa Tekturka, polską premierę ma książka ,,Malala i jej czarodziejski ołówek”, w której autorka opisuje swoje dzieciństwo. To pozycja dla dzieci, która pozwoli im zrozumieć, jak żyją ich rówieśnicy w innych krajach oraz jak ważne są starania o dostęp do wolnej edukacji.

Malala wie, że zaczarowany ołówek pozwoliłby jej zmienić istniejącą rzeczywistość. W związku z tym, że jest po prostu małą dziewczynką, marzą jej się także przyziemne rzeczy. Chciałaby móc dłużej spać czy pobyć chwilę sama, z dala od braci.

W przeciwieństwie jednak do dzieci z Polski, Malala ma jeszcze kilka innych życzeń. Gdyby mogła, pozbyłaby się brzydkiego zapachu wysypiska, które jest niedaleko jej domu. Narysowałaby darmowe szkoły dla dzieci, w których mogłyby się uczyć.

Dziewczynka lubi szkołę, ale zaczyna ją doceniać jeszcze bardziej, kiedy dowiaduje się, że nie wszyscy mają możliwość do niej chodzić. Szczególnie rodzice dziewczynek w Palestynie nie chcą, żeby się uczyły. Dla nich większą korzyścią jest wysłać je od razu do pracy.

Wkrótce i Malali zabrania się pójścia do szkoły. Dziewczynka jednak nie chce dopuścić do siebie myśli, że mogłaby przestać się uczyć. Zaczyna działać.

,,Malala i jej czarodziejski ołówek” mimo trudnych chwil, jakie przeszła bohaterka, została opowiedziana w sposób bardzo subtelny, dostosowany do wieku nawet dzieci przedszkolnych.

To niezwykła historia o odwadze, walce o swoją i innych przyszłość, ale przede wszystkim o sile, jaka drzemie w każdym z nas. Malala obudziła w sobie potrzebę mówienia, kiedy zostało jej odebrane prawo do nauki. Teraz mówi do wszystkich swoich czytelników – każdy może walczyć o swoje. Nie potrzebuje do tego magii czy cudów, ale głosu, który pozwala dotrzeć informacjom daleko poza granice kraju. Który ma siłę sprawczą i jest w stanie zmieniać życie na lepsze.

Bardzo ciekawe są także ilustracje, stworzone przez duet o nazwie Kerascoët. Subtelne o pastelowych kolorach, wydają się nie pasować do opisywanych przez dziewczynę wydarzeń. Z drugiej strony to perspektywa dziecka, które kocha swój kraj, swoją rodzinę i patrzy optymistycznie na otaczającą ją rzeczywistość.

Bardzo interesujące są także błyszczące wstawki, które wyglądają, jakby rzeczywiście stworzono je przy użyciu ołówka.

,,Malalę i jej czarodziejski ołówek”  polecam dzieciom od 4-ego roku życia.

Link do strony wydawnictwa: https://wydawnictwo-tekturka.pl/kategorie-wiekowe/31-malala-i-jej-czarodziejski-olowek-9788395110511.html

Poprzedni wpis
Rodzina Wafelków. Porady na dziecięce sprawy – recenzja
Następny wpis
Opowieści na dobranoc dla młodych buntowniczek 2 – recenzja
Tags: +4, +5, +6, +7, +8, 2018, Agata Mietlicka - Osadowska, autobiografia, dziewczynka, historia na faktach, Kerascoët, literatura dziecięca, Malala i jej czarodziejski ołówek, Malala Yousafzai, Marie Pommepuy, nowość książkowa, odwaga, prawa człowieka, recenzje książek dla dzieci, Sebastien Cosset, Tekturka, ważne książki dla dzieci, Wydawnictwo Tekturka, wyobraźnia, zapowiedź książkowa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja