W drugiej części świątecznego prezentownika (tutaj część I dla dzieci od 4 do 8 lat) przygotowałam dla Was książki – premiery 2020 roku dla czytelników w przedziale wiekowym od 9 lat wzwyż. Planuję także jeszcze jedną część, w której zaproponuję książki dla najmłodszych odbiorców. To mój subiektywny przegląd perełek, które każde dziecko powinno choć raz przeczytać.
(kolejność alfabetyczna)
1. Jedwabne szlaki. Nowa historia świata
Autor: Peter Frankopan
Ilustracje: Neil Packer
Wydawnictwo: Wilga
Wiek dziecka: +9
To najważniejsze fakty dotyczące sieci ludzkich połączeń na przestrzeni wieków, które udało się zgromadzić w zaskakująco lekkiej i przyjaznej czytelnikowi formie. Autor potrafi zainteresować odbiorcę swoim stylem, przytaczanymi ciekawostkami, ale i licznymi komentarzami, które sprawiają, że całość staje się jeszcze bardziej przystępna.
Najlepsze ceny: TUTAJ
2. Lis i rower
Autor: Fibre Tigre
Ilustracje: Floriane Ricard
Wydawnictwo: Format
Wiek dziecka: +13
To historia pewnego tytułowego lisa, który pewnego dnia – zmęczony przedłużającą się samotnością, postanowił pójść do miasta. W tym celu wstał, tak jak ludzie chodzą na dwóch nogach, i wyruszył w podróż. Na miejscu nikt nie zorientował się o jego lisiej naturze. Nawiązał bliższą znajomość z Sąsiadem, który wkrótce zaangażował go w pewne zadanie. Z czasem zadanie to przerodziło się w coś znacznie ważniejszego.
Najlepsze ceny: TUTAJ
3. Marek Kamiński. Jak zdobyć bieguny Ziemi… w rok
Autor: Agata Loth-Ignaciuk
Ilustracje: Bartłomiej Ignaciuk
Wydawnictwo: Druganoga
Wiek dziecka: +9
Być w dwóch najodleglejszych punktach na Ziemi w przeciągu roku, przetrwać ekstremalne temperatury i zmierzyć się z własnymi ograniczeniami – to historia Marka Kamińskiego, wielkiego polskiego podróżnika.
Najlepsze ceny: TUTAJ
4. Mój przyjaciel Percy, Buffalo Bill i ja
Autor: Ulf Stark
Ilustracje: Magdalena Kucharska
Wydawnictwo: Zakamarki
Wiek dziecka: +9
Uważam, że jest to jedna z bardziej wartościowych serii książek dla dzieci. Pisałam tak po lekturze pierwszego i drugiego tomu, a teraz jeszcze raz, z przyjemnością powtórzę – ,,Trylogia o Stureby” to bogata, bezpośrednia i szczera proza dla czytelników niemal w każdym wieku.
Najlepsze ceny: TUTAJ
5. Na straży sekretu
Autor: Trenton Lee Stewart
Wydawnictwo: Dwukropek
Wiek dziecka: +9
Mój zdecydowanie najdłuższy patronat – ponad 500 stron niewiarygodnych emocji, niespodziewanych zwrotów akcji i przede wszystkim – bardzo sumiennie rozpisanych faktów i przedstawionych charakterów.
Najlepsze ceny: TUTAJ
6. Niezwykle kłopotliwe przygody Bronte Mettlestone
Autor: Jaclyn Moriarty
Ilustracje: Karl James Mountford
Wydawnictwo: Zielona Sowa
Wiek dziecka: +9
Często się zdarza, że tam, gdzie są tajemnice – tam też prędzej czy później zaczną pojawiać się kłopoty. Na własnej skórze przekonała się o tym 10-letnia Bronte Mettlestone, która pewnego dnia została postawiona przez zadaniem, który byłoby zbyt trudne nawet dla wielu dorosłych.
Niezwykle kłopotliwe przygody Bronte Mettlestone – recenzja patronatu
Najlepsze ceny: TUTAJ
7. Płaszcz i szpony. Integral I
Autor: Alain Ayroles
Rysunki: Jean-Luc Masbou
Wydawnictwo: Timof Comics
Wiek dziecka: +13
Alain Ayroles oraz Jean-Luc Masbou stworzyli ponad 250-stronicową opowieść, osadzoną w czasach hiszpańskich muszkieterów, wielkich odkryć geograficznych, piratów i szlacheckich pojedynków. W tej kulturalnej zupie pływają także wątki romantyczne, bohaterskie oraz – a jakże! – fantastyczne.
Najlepsze ceny: TUTAJ
8. Pola i Buster
Autor: Sally Rippin
Ilustracje: Sally Rippin
Wydawnictwo: Mamania
Wiek dziecka: +9
Drugi tom serii pozwala poznać dalsze losy małej wiedźmy oraz jej najlepszego przyjaciela Bustera i co więcej – pozostawia mnóstwo kolejnych tropów i poszlak, które prowadzą do trzeciej (i niestety ostatniej) części tej trylogii.
Pola i Buster. Tajemnica magicznych kamieni – recenzja premierowa!
Najlepsze ceny: TUTAJ
9. Szkoła bohaterek i bohaterów, czyli jak sobie radzić z życiem
Autor: Przemek Staroń
Ilustracje: Marta Ruszkowska
Wydawnictwo: Agora
Wiek dziecka: +13
Książka dla nastolatków, którzy nie mając dostępu do edukacji emocjonalnej, często gubią się w rozumieniu własnych potrzeb. Brak narzędzi do radzenia sobie z wymagającymi sytuacjami, wielokrotnie wpływa na ich pogarszające się samopoczucie i brak wiary we własne możliwości. (…)
To pozycja bardzo potrzebna i sama nie wiem czy powinnam ją bardziej polecać licealistom czy ich nauczycielom. Najlepiej, jeżeli przeczytają ją wszyscy – także rodzice nastolatków, żeby łatwiej było im porzucić stare, szkodliwe nawyki edukacyjne i pewnym krokiem wejść w erę lepszego rozumienia oraz większej empatii.
Szkoła bohaterek i bohaterów, czyli jak sobie radzić z życiem – recenzja
Najlepsze ceny: TUTAJ
10. Zabójstwo Brangwina Kąkola
Autor: M.T. Anderson
Ilustracje: Eugene Yelchin
Wydawnictwo: Dwie Siostry
Wiek dziecka: +15
,Zabójstwo Brangwina Kąkola” to książka, która choć ma ponad 500 stron, wciąga i pochłania bez reszty! Za sprawą przedstawienia części fabuły wyłącznie za pomocą obrazów przypominających drzeworyty, można ją przeczytać za jednym razem.
Najlepsze ceny: TUTAJ