Zaginiona wyspa – recenzja książki dla dzieci

Tytuł: Zaginiona wyspa

Autor: Nikola Kucharska, (Alojzy Rzepa)

Ilustracje: Nikola Kucharska

Wydawnictwo: Nasza Księgarnia

Rok wydania: 2019

Objętość: więcej niż sto

Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu

Ocena ogólna:  bardzo przyjemna

 

Recenzja:

Nikola Kucharska otrzymała od Wydawnictwa Nasza Księgarnia możliwość wydania własnej autorskiej książki. Do tej pory można było kojarzyć tę artystkę z takich tytułów jak chociażby ,,Jak to działa? Budowleczy ,,Zwierzęta, które zniknęły. Atlas stworzeń wymarłych” – w których była także współautorką.

,,Zaginiona wyspa” to jednak od początku do końca JEJ książka (nie licząc oczywiście udziału pewnej tajemniczej postaci – dr Alojzego Rzepy). 

Historia rozpoczyna się od autobiograficznej historii na temat niemocy twórczej i pewnego zbiegu okoliczności. 

Bohaterka, czyli Nikola Kucharska trafia za sprawą szczęścia i zmiennych warunków atmosferycznych na wyspę, na której nie widać co prawda oczywistych śladów bytności ludzi, ale na której znajduje się tajemniczy dziennik.

Są to XIX-wieczne notatki pewnego wynalazcy-podróżnika, który (być może) sporządził rysunki i opisy miejsc, ludzi, roślin oraz zwierząt, które widział. 

Relacje z wiekowego dziennika są przeplatane właściwą akcją naszej głównej bohaterki, która sama postanawia zbadać wyspę i dowiedzieć się o niej czegoś ciekawego.

W trakcie swojej podróży czyta notatki Alojzego Rzepy, które z jednej stronie niezwykle ją inspirują, ale z drugiej… napełniają dziwnego rodzaju niepokojem.

Wynalazca bowiem na swojej drodze spotykał gatunki, które nie znane są współczesnej nauce. Był u wielu plemion, które znacznie różniły się od siebie, nie tylko gościnnością, ale i wyglądem, charakterem czy w końcu zwyczajami. 

Nikola przemierzając dżunglę, zauważa ślady, które mogłyby być pozostałościami po dawnych czasach. Jak kończy się wyprawa? Nie zdradzę szczegółów, kiedy powiem, że jej historia finalnie trafia do artykułu w gazecie! 

Nie ma co się dziwić, że autorka wybrała akurat taką koncepcję powieści obrazkowej, która – jak pisze na swoim blogu (KLIK) powstała około 7 lat.

Możliwość stworzenia własnych światów, kultur, postaci – zbudowania im od podstaw miejsca zamieszkania, hierarchii, a w końcu – napisania do tego wszystkiego fabuły, musi być ogromną przyjemnością (ale również i wyzwaniem)!

,,Zaginiona wyspa” pełna jest detali, mnóstwa kreatywnych pomysłów, pięknych ilustracji i komiksowych humorystycznych wstawek.

Jest bardzo ciekawą książką, a byłaby równie interesującą grą! 

Warto ją polecić nie tylko miłośnikom podróży, nauki czy różnych konstrukcji, ale każdemu, kto lubi czasem pomarzyć o niezapomnianej przygodzie!

,,Zaginiona wyspa” będzie idealna dla dzieci od 9. roku życia.

Link do strony Wydawnictwa: https://nk.com.pl/zaginiona-wyspa/2730/ksiazka.html#.Xb7RCC2BiFU

 


Poprzedni wpis
Śmieci – Jak uniknąć śmieciowej katastrofy? – recenzja
Następny wpis
Zły dotyk. Nie – recenzja
Tags: +10, +11, +12, +13, +14, +15, +16, +9, 2019, Alojzy Rzepa, dziennik, dziennik z podróży, komiks, książka obrazkowa, kultura, Nasza Księgarnia, Nikola Kucharska, Odkrywca, odkrywcy, plemię, podróż, recenzje książek dla dzieci, tajemnicza wyspa, tajemnicze plemiona, Wydawnictwo Nasza Księgarnia, Zaginiona wyspa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja