Jak to działa? Budowle – recenzja

Jak to działa? Budowle – recenzja

Tytuł: ,,Jak to działa? Budowle”

Teksty: Joanna Kończak, Katarzyna Piętka

Ilustracje: Nikola Kucharska

Wydawnictwo: Nasza Księgarnia

Rok wydania: 2019

Objętość:  chudzina 

Dla kogo: dla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumieją , dla samodzielnych w czytaniu

Ocena ogólna: wybitna

 

 

Recenzja:

W pewnym wieku dzieci zaczynają zadawać bardzo dużo pytań. Nie na wszystkie z nich rodzice mają przygotowane gotowe odpowiedzi. Niektóre zagadnienia poruszane przez małych dociekliwych, są tak skomplikowane, że nie sposób wyjaśnić je w kilku zdaniach.

 

Na szczęście powstała seria ,,Jak to działa?” Wydawnictwa Nasza Księgarnia, która w takich sytuacjach ratuje z opresji i gwarantuje dziecku solidną dawkę wiedzy w bardzo przystępnej formie i niezwykle estetycznej oprawie.

 

Do tej pory zostały wydane w ramach tego cyklu ,,Jak to działa? Ciało człowieka”, ,,Jak to działa? Zwierzęta”, a ostatnio ukazała się najnowsza z nich, czyli ,,Jak to działa? Budowle”.

 

 

 

 

Bohaterami serii jest dziadek Ignacy oraz rodzeństwo Klara i Karol. Każdy z nich ma przypisaną inną czcionkę w książce. Głównym narratorem jest starsza siostra, ale sama obecność przedszkolaka brata sugeruje, że to także jak najbardziej pozycja dla młodszych dzieci.

 

,,Jak to działa? Budowle” jest podzielona na 3 części: Mój dom, Moje miasto oraz Na wakacjach. Każda rozpoczyna się od bogatej w detale ilustracji, na których umieszczone dymki z tekstami widocznych na niej bohaterów. Nie zawsze są to ludzie, czasami swoje zdanie mogą wyrażać także zwierzęta.

 

W książce można odnaleźć informacje na temat procesu budowania domu, począwszy od sprawdzenia warunków zabudowy, po plan budynku, etapów wzrastania domu i jego wykończenia.

 

 

 

 

Uwzględniono w niej także opis tradycyjnych domostw, np. igloo, jurty czy manyatty. Pokazano w jaki sposób mieszkają ludzie w różnych stronach świata i jak zarazem różne i niezwykłe mogą być to miejsca. Skupiono się jednak również na opisie polskiego bloku i podkreślono ważną rolę człowieka, jako istoty społecznej, żyjącej z innymi w bliskim sąsiedztwie.

 

W ,,Jak to działa? Budowle” nie zabrakło informacji na temat miasta i jego historycznych wersji, a przy okazji świątyń i siedzib władców pojawiła się nawet ilustracja katedry Notre Dame. Nie zabrakło przy niej informacji o tegorocznym pożarze!

 

Książka kończy się na zawodach związanych z budowlami jak architekt, konserwator zabytków, pośrednik nieruchomości czy urbanista oraz wskazaniu kilku inspirujących osób, których pomysły i kreatywność pozwoliły wkroczyć nam w nową erę budownictwa.

 

 

 

 

,,Jak to działa? Budowle” to piękna i niezwykła książka, gdzie obok rzeczowych informacji pojawiają się często komentarze Klary, które czynią ją jeszcze bardziej przystępną dla młodego czytelnika.

 

Ta pozycja to zdecydowanie skarbnica bardzo konkretnej wiedzy, jednak pozbawiona ciężaru definicji i nudnych rozważań. To pełna pasji książka, którą śmiało można polecić każdemu zainteresowanemu architekturą.

 

,,Jak to działa? Budowle” będzie idealna dla dzieci już od 6. roku życia.

 

Link do strony wydawnictwa: https://nk.com.pl/jak-to-dziala-budowle/2690/ksiazka.html#.XR4A_5MzZE4

 

 

Podziel się
Bajkochłonka

Post a Comment