fbpx

Tato, ta ci się udała – recenzja

Tato, ta ci się udała – recenzja

 

 

Tytuł: ,,Tato, ta ci się udała”

Seria: Mistrzowie Ilustracji

Autor: Zdeněk Svěrák

Ilustracje: Adolf Born

Tłumaczenie: Anna Rey

Wydawnictwo: Dwie Siostry

Rok wydania: 2019

Objętość: chudzina  

Dla kogo: dla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumieją , dla samodzielnych w czytaniu

Ocena ogólna: bardzo przyjemna

 

 

 

Recenzja:

Opowiadanie bajek nie wszystkim przychodzi z lekkością, a co dopiero samodzielne ich wymyślanie! Jest jednak pewien sposób, dzięki któremu można zostać świetnym bajarzem i… zyskać uznanie swoich dzieci. 

 

,,Tato, ta ci się udała” to książka autorstwa Zdenka Sveraka, którą napisał prawie 30 lat temu. Od tego czasu zachowała swój urok i w dalszym ciągu można z niej posłuchać, płynącego zgrabnego i mądrego przesłania.

 

 

 

W tytule książki jest pewna pochwała i ironia jednocześnie, trzeba bowiem przyznać, że dorosły bohater książki tata Szima ma przed sobą bardzo poważne zadanie. 

 

Historia opowiada, jak tato pewnego rodzeństwa zaczął im opowiadać bajki. Wcześniej robiła to tylko mama, ale ona miała już zbyt wiele na głowie, dlatego musiała poprosić męża, żeby ją w tym wyręczył.

 

Tata dzieci na początku w ogóle nie potrafił się do tego zabrać. Nie wiedział skąd bierze się jego twórcza niemoc. Chciał spać, ale nie mógł, bo wciąż próbował wymyślić dobrą bajkę. 

Wkrótce udało mu się za sprawą pewnego zbiegu okoliczności, odnaleźć powód własnego braku kreatywności w tym temacie. 

 

Winą obarczył swoje pochodzenie. Wytłumaczył sobie, że nie potrafi opowiadać bajek, bo wychował się w brzydkim pozbawionym kolorów mieście – dalekim od wizji bajkowej krainy. 

Wyruszył więc w podróż, żeby odnaleźć odpowiedź na swoje pytania.

 

 

 

 

Nie będę zdradzać szczegółów i nie napiszę kogo spotkał tata Szima oraz co musiał odnaleźć, żeby zadowolić dzieci. Powiem tylko, że już po tytule można wiele wywnioskować z tego, jak potoczyła się edukacja dorosłego pod kątem bajkopisarstwa.

 

,,Tato, ta ci się udała” to ładnie wydana książka, w której zarówno język opowiadania jak i ilustracje stoją na najwyższym poziomie. Za stronę wizualną odpowiada przede wszystkim Adolf Born – jeden z najbardziej znanych i cenionych czeskich malarzy, ilustratorów oraz twórców filmów animowanych. Jego obrazki są pełne humoru, ożywiających postaci szczegółów oraz kreatywności.

Choć widać w nich ujętego ducha zamierzchłych czasów, nie da się ukryć, że to wciąż fantastyczna ilustracja, z której najmłodsi mogą czerpać całymi garściami!

 

Książka jest swego rodzaju przewodnikiem po tym, czym są bajki. Jak ważną odgrywają rolę w życiu młodych ludzi i jak istotne jest opowiadanie ich najmłodszym.

Warto podjąć próbę, żeby opowiedzieć dziecku bajkę. Można wierzyć, że historia zaowocuje w nim na dobre.

 

Książka została wydana w ramach projektu Wydawnictwa Dwóch Sióstr o nazwie ,,Mistrzowie Światowej Ilustracji” oraz ,,Mistrzowie Ilustracji”. Jeżeli jesteście ciekawi pozostałych tytułów z tej serii, zachęcam do odwiedzenia recenzji o : ,,Widmo z Głogowego Wzgórza”, ,,Czarnoksiężnik ze Szmaragdowego Grodu” czy ,,Baśnie angielskie”.
.

,,Tato, ta ci się udała” bardzo polecam wszystkim dziecim powyżej 5. roku życia.

 

Link do strony Wydawnictwa: https://www.wydawnictwodwiesiostry.pl/katalog/prod-tato_ta_ci_sie_udala.html

 

 

Podziel się
Bajkochłonka
No Comments

Post a Comment