Łąka – recenzja gry planszowej

Tytuł: ,,Łąka”

Autor: Klemens Kalicki

Ilustracje: Karolina Kijak

Wydawnictwo: Rebel

Rok wydania: 2021

Czas gry: ok. 70 minut

Ilość graczy: od 1 do 4

Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu

Ocena ogólna: wybitna

 

Recenzja:

Znacie grę ,,Domek”? Jeśli nie, to kliknijcie w jej tytuł, żeby przenieść się do recenzji. ,,Łąka” jest najnowszą planszówką tego samego autora, czyli Klemensa Kalickiego. Piękne, bajkowe ilustracje stworzyła z kolei do niej Karolina Kijak. Można powiedzieć, że ,,Łąka” jest od początku do niemal końca polską grą, a ma to tym większe znaczenie, że występujących w niej bohaterów można spotkać w różnych zakątkach kraju.

Wydawnictwo Rebel wydało grę edukacyjną, ale nie jest to jej jedyny, ani nawet najważniejszy cel. To planszówka, która oferuje doskonałą zabawę, wysokie walory estetyczne oraz możliwość popracowania głową i wzięcia udziału w przyjemnej rywalizacji. 

Pudełko stylizowane na starą księgę zawiera: planszę główną, 2 okrągłe plansze ognisk (używa się jednej lub drugiej w zależności od ilości graczy), 184 kart podzielonych na cztery strony świata, 12 żetonów celów, 20 żetonów szklaków, 12  żetonów premii, 28 żetonów dróg, 5 żetonów trybu jednoosobowego (tak, to gra, którą można także rozgrywać w pojedynkę!), żeton pierwszego gracza, 5 dodatkowych kopert dla bardziej zaawansowanej gry, znacznik rundy, 4 podajniki w kształcie pięknych plecaków, instrukcja oraz indeksy kart zawierający dziennik obserwacji przyrodniczych.

,,Łąka” przeznaczona jest dla od 1 do 4 graczy, gdzie ich minimalny wiek najlepiej powinien wynieść około 10/11 lat. Gra jest prosta, ale samo opracowanie instrukcji oraz zrozumienia podstawowych zasad zajmuje dobrą chwilę. To po prostu nie jest mechanika, którą można wytłumaczyć komuś ,,na kolanie”. Potrzeba wczytać się w instrukcję i zagrać kilka razy na próbę, zanim zacznie się prawdziwa zabawa.

Ułatwieniem jest oczywiście bardzo przejrzyście opracowana instrukcja, ale i film instruktażowy dostępny w internecie. 

Gra polega na budowaniu własnych ekosystemów, pamiętając o tym, że nie każde zwierzę czy też owad może żyć na tym samym podłożu. To w zasadzie takie wielkie konstruowanie łańcucha pokarmowego, podczas którego zdobywa się punkty, pozwalające na zwycięstwo. 

Rozgrywkę systematyzuje plansza z ogniskiem. Narysowane tam kamienie są ilością rund (będą się różnić w zależności od ilości graczy). Niebieska figurka pozwala nam czuwać nad czasem, ale prawdziwa gra toczy się na dużej planszy. 

Po złożeniu podajników układamy w nich karty z oznaczeniami różnych stron świata. Część z nich wykładana jest na prostokątną planszę. Zwróćcie uwagę, że ma ona na swoich bokach powycinane trójkąciki. To w nich umieszcza się swoje żetony (w konkretnym kolorze) i zabiera z planszy karty, które wskazują. Karty te trafiają do naszej puli na ręce lub na stole. Przed sobą budujemy ekosystem, pamiętając o wspomnianej wcześniej zasadzie, że ptak, który w wymaganiach ma robaczka, musi zostać położony na robaczku, itd.

,,Łąką” niezwykle wciąga, a możliwość uzupełnienia swojej wiedzy za pomocą katalogu jest zdecydowanie wartością dodaną. To gra, która stanie się niezwykle szybko popularna w kręgu rodzinnym – do wspólnej zabawy z dziećmi lub nawet samymi dorosłymi. Ma świetną mechanikę i jest pięknie wydana – czego chcieć więcej?

Polecam! Będzie doskonałą opcją prezentową!

Grę do recenzji przekazało Wydawnictwo Rebel:


Poprzedni wpis
Myślisz, że tak ci źle? – recenzja
Następny wpis
Cztery wybrane książki dla dzieci – przegląd
Tags: +10, +100, +11, +12, +13, +14, +15, +16, +17, +18, 2021, gra planszowa, gry planszowe dla dzieci, Karolina Kijak, Klemens Kalicki, łąka, najpiękniejsze gry, natura, planszówka, planszówki dla dzieci, Polska przyroda, przyroda, Rebel, recenzent gier, recenzje gier, Wydawnictwo Rebel, zwierzęta

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja