Myślisz, że tak ci źle? – recenzja

Tytuł: ,,Myślisz, że tak ci źle? Życie dzieci w starożytnym Rzymie”

Seria: Myślisz, że tak ci źle?

Autor: Chae Strathie

Ilustracje: Marisa Morea

Tłumaczenie: Patrycja Zarawska

Wydawnictwo: Wilga

Rok wydania: 2021

Objętość: chudzina

Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu

Ocena ogólna: bardzo przyjemna

 

Recenzja:

Przyznam szczerze, że sama nazwa całej serii ,,Myślisz, że tak ci źle?” wcale nie kojarzy mi się jakoś specjalnie dobrze. Mam wrażenie, że w ten sposób zwracają się do dzieci tylko ci rodzice, którzy nie dostrzegają jak bardzo zmienia się świat i jak my-ludzie w ogólnym rozrachunku niewiele mamy tak naprawdę do powiedzenia (szczególnie w kwestii tego, kiedy się urodziliśmy).

Mimo to, postanowiłam sięgnąć po ostatnią nowość Wydawnictwa Wilga, żeby empirycznie przekonać się, co kryje się pod tą serią.

 

,,Myślisz, że tak ci źle? Życie dzieci w starożytnym Rzymie” to książka autora Chae Strathiego oraz Marisy Morea. Ten tom poprzedzają części o Egipcie oraz Grecji. 

Pozycja podzielona jest na krótkie rozdziały, które skupiają się wokół pewnych konkretnych tematyk. Mamy tutaj poruszoną kwestię ubioru i fryzur, życia rodzinnego, zajęć w domu, nauki, jedzenia, zdrowia oraz medycyny. Są także kategorie ściśle związane z Rzymem, czyli gladiatorzy, bogowie lub cesarze (,,którym odbiło”). 

 

 

 

Narracja prowadzona jest w sposób żartobliwy i bezpośrednio zwracający się do czytelnika. Autorzy (i przy okazji tłumaczka) stają na głowie, żeby zabawnie opowiedzieć o ciekawostkach z przeszłości, a przy tym nie zanudzić nawet najbardziej opornych na literaturę przypadków!

 

Przyznam szczerze, że udaje się to nieźle! Może czasami narracja wydaje się zbyt lekceważąco traktować tych biednych dorosłych, którzy tak się starają być jak najlepszymi rodzicami czy nauczycielami, no ale cóż… taka konwencja 😉 Można przynajmniej być pewnym, że dzieciom trudno będzie się oderwać od lektury, w której opisuje się kładzenie kozich bobków na głowę jako doskonały sposób na wszy czy używanie wspólnej szczotki na patyku w toaletach publicznych… 

 

Oj tak, jak się okazuje, rzeczywiście życie starożytnych Rzymian wcale nie było tak kolorowe, jak okładka ,,Myślisz, że tak ci źle?”. Bardziej przypominało jakąś wyjątkowo pomysłową karę za krnąbrność. Trzeba jednak przyznać, że opisywane w książce perypetie tyczą się nie tylko dzieci, ale w zasadzie ludzi (i zwierząt) w każdym wieku. 

 

 

 

Od lektury naprawdę trudno się oderwać. Ciekawostki są zebrane w przemyślany sposób i przedstawione w prawdziwie kreatywnym stylu. 

Mnogość ilustracji (a także ukrytych w nich żartów) również przemawia za tą pozycją!

 

Polecam ,,Myślisz, że tak ci źle? Życie dzieci w starożytnym Rzymie” czytelnikom powyżej 9 roku życia.

Link do strony Wydawnictwa: https://www.gwfoksal.pl/myslisz-ze-tak-ci-zle-zycie-dzieci-w-starozytnym-rzymie-chae-strathie-skud019613ecda764460845.html

 

 

Poprzedni wpis
Prawdziwe księżniczki – recenzja przedpremierowa
Następny wpis
Łąka – recenzja gry planszowej
Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja