fbpx

Niemożliwe – recenzja

Niemożliwe – recenzja

Tytuł: ,,Niemożliwe”

Autorka: Catarina Sobral

Ilustracje: Catarina Sobral

Tłumaczenie: Jakub Jankowski

Wydawnictwo: druganoga

Rok wydania: 2021

Objętość:  chudzina

Dla kogo:  dla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumieją , dla samodzielnych w czytaniu

Ocena ogólna: bardzo przyjemna

  

Recenzja:

Mówią, że nie ma rzeczy niemożliwych – ale jak logicznie wytłumaczyć dziecku, że cały wszechświat był kiedyś zaledwie tylko małym ziarenkiem?

 

,,Niemożliwe” to niezwykły książka, która w Polsce ukazała się nakładem Wydawnictwa Druganoga. Jej autorką jest Catarina Sobral, która w nieszablonowy sposób zabiera czytelników w fascynujący świat astronomii. 

 

 

Już sam tytuł wyraża zachwyt nad tym, co wydarzyło i niezmiennie wydarza się w przyrodzie oraz kosmosie. Można powiedzieć, że korzystając tutaj z prostych pojęć i wymownych obrazków stara się odbiorcom wyjaśnić jedno z najważniejszych wydarzeń w historii naszej galaktyki!

 

Autorka wprowadzając czytelnika w opowieść, zastępuje skomplikowane definicje zjawiskami, które są znane każdemu dziecku. Porównanie praświata do ziarenka piasku czy wizualizacja cząsteczek jako kolorowych piłeczek z oczkami pozwala lepiej wyobrazić sobie to, o czym mówią narratorzy. A ci także są niezwykle sympatyczni! Dziewczyna i chłopak z zachwytem i zaangażowaniem opisują moment jak doszło do Wielkiego Wybuchu oraz jak to się stało, że na powstałej Ziemi pojawiliśmy się i my, czyli ludzie.

 

 

 

,,Niemożliwe” nie udaje, że jest poważną książką o ważnych sprawach (choć w zasadzie porusza przecież bardzo istotne kwestie). Jej celowo niestaranny styl nawiązujący często bardziej do stanów emocjonalnych (poprzez nagromadzenie kolorów czy swobodną interpretację) sprawia, że całość jest prostsza, ale i ciekawsza w odbiorze dla młodszych czytelników.

 

Dodatkowo przy niektórych kształtach czy przedmiotach umieszczono symbol S, który odsyła na koniec książki. Znajduje się tam niewielki słowniczek, w którym objaśniono bardziej szczegółowo wybrane zjawiska.

 

,,Niemożliwe” jest pozycją intrygującą i ciekawą. To książka, która wprowadza do świata fizyki oraz nauki o wszechświecie. Będzie nieocenioną pomocą podczas pierwszych pytań o to jak powstał świat, skąd my się na nim wzięliśmy, skąd wzięły się gwiazdy czy jak rozumieć czas i przestrzeń. 

 

Polecam jej lekturę każdemu powyżej 4 roku życia.

Link do strony Wydawnictwa: https://tusieczyta.pl/pl/druganoga/817-niemozliwe-9788393388691.html

 

 

Podziel się
Bajkochłonka
No Comments

Post a Comment