Agricola. Wersja rodzinna – recenzja gry planszowej

Tytuł: Agricola. Wersja rodzinna

Autor: Uwe Rosenberg

Ilustracje: Klemens Franz

Rok wydania: 2020 (nowe wydanie)

Wydawnictwo: Lacerta

Czas gry: ok. 45 minut 

Liczba graczy: od 1 do 4 graczy

Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu

Ocena ogólna: bardzo przyjemna

 

Recenzja:

,,Agricola” jest wybitną grą, która szybko opanowała polski rynek planszówek. Obecnie (na początek marca 2021 roku) jej wersja dla graczy jest już trudniej dostępna. Ciekawą alternatywą może być więc tytuł, o którym chcę opowiedzieć w tym wpisie.

,,Agricola. Wersja rodzinna” jest wznowieniem edycji z 2016 roku. Odświeżona okładka przynosi efekt nowoczesności, choć kultowa mechanika  na szczęście w ogóle się nie zmieniła. To wydanie jest prostsze i składa się na mniej elementów, dlatego obniżono w nim także rekomendowany dla graczy wiek (z 14 na 8 lat). 

W tę grę może bawić się jednocześnie od 1 do 4 osób, a pełna rozgrywka trwa od 30 do 60 minut.

Pudełko zawiera: 1 kartonową planszę (oraz 2 dwustronne rozszerzenia, które dobiera się w zależności od ilości graczy), 4 chaty startowe oraz całe mnóstwo żetonów. 

Zadaniem uczestników jest rozwinąć swoje gospodarstwo, rozbudować domostwo oraz wykarmić rodzinę. To doskonały przykład strategicznej gry, w której chętnie uczestniczą zarówno dzieci jak i dorośli!

W ,,Agricoli. Wersja rodzinna” nie ma kart, nie zapisuje się też wyników. Tutaj główną oś fabularną wyznacza plansza oraz umieszczone na niej 14 kroków. Przesuwając szary pionek, dokładnie widać ile jeszcze tur pozostało do końca oraz przede wszystkim – kiedy czekają nas żniwa, podczas których musimy nakarmić członków naszej rodziny (a to nie zawsze jest łatwe). 

Każdy gracz rozpoczyna zabawę z dwoma pionkami oraz niewielką chatą. W miarę jak mijają kolejne etapy możemy dobudowywać następne pomieszczenia, a tym samym sprowadzać nowych członków rodziny; budować pastwiska i hodować zwierzęta (owce, krowy czy dziki) lub orać i siać pole. 

Gra oferuje także cały wachlarz usprawnień. Począwszy od pieców z pomocą których figurkę owcy zmienimy na racje żywieniowe, aż po różne gospodarskie budynki, które pozwalają na dalsze modyfikacje.

Trzeba jednak przyznać, że te 14 tur mija bardzo szybko. W podstawowej wersji ,,Agricoli” należało myśleć bardziej perspektywicznie. W przypadku tej gry – snucie dalekosiężnych planów nie będzie potrzebne. Ma to oczywiście swoje plusy jak minusy, warto pamiętać, że ,,Agricola. Wersja rodzinna” to przede wszystkim doskonała propozycja dla rodziców oraz dzieci lub po prostu planszówka dla młodszych graczy. 

Polecam ją także jako przedsmak i trening przed wersją dla bardziej zaawansowanych. To tytuł, który spodoba się każdemu, kto ceni dobre strategiczne rozrywki.

Link do strony Wydawnictwa: https://www.lacerta.pl/gra/agricola-wersja-rodzinna


Poprzedni wpis
Niemożliwe – recenzja
Następny wpis
Dobre Miastko. Warzywa z podróży – recenzja
Tags: +10, +100, +11, +12, +13, +14, +15, +16, +17, +18, +8, +9, 2020, Agricola, Agricola. Wersja rodzinna, blog o grach planszowych, farma, gra planszowa, gry dla dzieci, gry strategiczne, Klemens Franz, Lacerta, planszowe gry strategiczne, planszówka, recenzent gier planszowych, rodzinna gra planszowa, Uwe Rosenberg, Wydawnictwo Lacerta

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja