fbpx

Strajk – recenzja

Strajk – recenzja

Tytuł: ,,Strajk”

Autorka: Eduarda Lima

Ilustracje: Eduarda Lima

Tłumaczenie: Marta Tychmanowicz

Wydawnictwo: Babaryba

Rok wydania: 2021

Objętość:  chudzina

Dla kogo:  dla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumieją , dla samodzielnych w czytaniu

Ocena ogólna: bardzo przyjemna

  

Recenzja:

Kwestionowanie zastanej rzeczywistości od dawna leży w naszej naturze. Dzięki tej skłonności możemy się rozwijać i zmieniać swoje często szkodliwe przyzwyczajenia. Jako ludzie mamy prawo zabierania głosu, z czego też powinniśmy jak najczęściej korzystać.

,,Strajk” jest książką obrazkową, którą skonstruowano na podstawie pewnej przewrotowej myśli. Jej autorką jest Eduarda Lima, portugalska ilustratorka oraz animatorka.

 

 

W nowości Wydawnictwa Babaryba nastąpiło coś, co można byłoby określić efektem domina. Pewnego dnia jeden ptak przestaje śpiewać. W ślad za nim idą także kolejne. Biorąc przykład z ptaków, milkną koty, psy, a nawet owady. Kolejne rozkładówki pokazują zwierzęta, które przestały robić to, co wydawałoby się dla nich naturalne.

 

Niezwykle wymowny jest strajk opisany w tej książce. Nie należy traktować go dosłownie, ponieważ ten symboliczny sprzeciw zwierząt w rzeczywistości będzie miał znacznie bardziej drastyczne skutki.

Tutaj ważne jest to, co dzieje się w tle na obrazkach. Powód, dla którego zwierzęta zmieniły swoje dotychczasowe zachowanie. Wystarczy spojrzeć na rozkładówkę z kurami, żeby zobaczyć w jakich warunkach one żyją. Co widać w tle ze sceną wilka? Wykarczowany las. Z kolei na obrazku z owadami. w tle samolot spryskuje toksynami pola. 

 

 

,,Strajk” jest w tym wypadku ostrzeżeniem. Jeżeli my-ludzie nie zaczniemy inaczej podchodzić do kwestii natury, zwierzęta zamilkną na dobre.

Dlaczego jednak ta książka jest przewrotna? Ponieważ to właśnie domeną ludzi jest możliwość głośnego sprzeciwiania się i jednoczenia w imię pewnych wartości. 

 

,,Strajk” to książka, która pokazuje jak ważna jest ta możliwość. To my musimy stanąć w obronie zwierząt i naszej planety. Musimy dbać o otoczenie i sprzeciwiać się tym, dla których wygoda czy kwestie finansowe są najważniejsze.

 

 

Polecam ,,Strajk” dzieciom powyżej 4 roku życia.

Link do strony Wydawnictwa: https://babaryba.pl/Strajk-ekologiczna-ksiazka-dla-przedszkolakow-o-zwierzetach-plastiku-i-smieciach

 

 

Podziel się
Bajkochłonka
No Comments

Post a Comment