9 miesięcy – recenzja

Tytuł: ,,9 miesięcy. Od zarodka do noworodka! Przewodnik po ciąży dla całej rodziny”

Autorki: Courtney Adamo, Esther van de Paal

Ilustracje: Lizzy Stewart

Tłumaczenie: Paulina Zagórska

Wydawnictwo: Babaryba

Rok wydania: 2020

Objętość: chudzina 

Dla kogo: dla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumieją  , dla samodzielnych w czytaniu 

Ocena ogólna: bardzo przyjemna

 

 

Recenzja:

Jak Wasze dziecko zareagowałoby na wiadomość, że kiedyś miało ogonek? Czy udałoby mu się odgadnąć, kiedy stało się lewo lub praworęczne? Jakiego zwierzaka ciąża trwa aż okrągły rok?

 

Narodziny każdej nowej istoty to ogromne emocje zarówno dla rodziców jak i wszystkich bliskich osób w ich otoczeniu. Dorośli wiedzą nieco więcej na ten temat, dlatego łatwiej im wytłumaczyć pewne wydarzenia związane z ciążą. 

Dzieci są zupełnie nieświadome, co dzieje się aktualnie z ich mamą oraz co je czeka za jakiś czas, kiedy staną się starszym bratem lub siostrą.

 

Książka ,,9 miesięcy” to pokazany krok po kroku przebieg ciąży, łącznie z wszystkimi ciekawostkami, które równolegle mają z nią miejsce.

 

 

 

Autorkami tej pozycji są Courtney Adamo oraz Esther van de Paal, które dzielą się swoim doświadczeniem oraz w zrozumiały i czytelny nawet dla najmłodszych sposób opowiadają jak zmienia się organizm mamy, ale również jak w brzuszku rośnie nowe życie. 

 

Na jednej stronie rozkładówki możemy zobaczyć świat właśnie z punktu widzenia kształtującego się maluszka, a na drugiej wszystko to, co znajduje na zewnątrz, czyli przede wszystkim kobietę oraz jej najbliższą rodzinę.

 

Każdy nowy miesiąc opisany jest w kilku zdaniach. Autorki użyły nieco trudniejszych terminów, żeby dzieci słuchające rozmawiających ze sobą rodziców, mogły rozumieć, co znaczą te tajemnicze słowa, jak macica, pępowina czy USG.

 

Bardzo dobrym pomysłem jest także przy każdym kolejnym miesiącu pokazanie wielkości dziecka na znanych czytelnikom przykładach. Na przykład porównując zygotę do ziarnka ryżu, a 2 miesięczny płód do jagody, starsza siostra lub brat będą w stanie uzmysłowić sobie jak szybko rośnie dzidziuś w brzuchu mamy.

 

 

 

 

W ,,9 miesiącach” znalazły się także ciekawostki o zwierzętach oraz o ich ,,przechodzeniu” ciąży. Wszystkie użyte przykłady są niezwykle interesujące, pomagają zauważyć różnice pomiędzy gatunkami, ale również wykształcają w małych czytelnikach poczucie empatii.

 

To bardzo mądra książka, która doskonale sprawdzi się w przypadku planowania powiększenia rodziny. Z jej pomocą będzie można wytłumaczyć dziecku, dlaczego mama jest dzisiaj nieco bardziej zmęczona lub kiedy już maleństwo się urodzi – dlaczego mama musi poświęcić mu teraz trochę więcej czasu. 

 

Bardzo przyjemne animacje Lizzy Stewart obrazują każdy etap ciąży i pokazują emocjonalną stronę tego szalenie ważnego wydarzenia w życiu każdej rodziny.

Bardzo polecam ,,9 miesięcy” dla małych czytelników już od 4. roku życia.

Link do strony Wydawnictwa: https://babaryba.pl/9-MIESIECY.-Od-zarodka-do-noworodka-Przewodnik-po-ciazy-dla-calej-rodziny

 

 

Poprzedni wpis
Nie bój się! Wielka księga strachu (nie tylko) dla cykorków – recenzja
Następny wpis
Pucio. Gdzie to położyć? – recenzja gry dla maluchów
Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

1 Komentarz. Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja