Skąd jestem? – recenzja

Tytuł: ,,Skąd jestem?”

Autor: Agnieszka Kacprzyk

Ilustracje: Marianna Sztyma

Wydawnictwo: Albus

Rok wydania: 2020

Objętość: chudzina 

Dla kogo: dla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumieją , dla samodzielnych w czytaniu

Ocena ogólna: bardzo przyjemna

 

 

Recenzja:

Każdy lubi niespodzianki (oczywiście te dobre)! Leoś właśnie dowiedział się, że rodzice chcą powiedzieć mu coś ważnego. Na początku myśli, że zorganizowali wycieczkę na lody, jednak wkrótce przekonuje się, że sprawa jest dużo bardziej poważna.

 

,,Skąd jestem?” to poetycka opowieść o narodzinach dziecka, przeplatana pojęciami związanymi z seksualnością, dojrzewaniem oraz porodem.

 

 

 

Autorką książki jest Agnieszka Kacprzyk, która opisuje przedstawiany nam świat z punktu widzenia dziecka. Dzięki temu poznajemy emocje głównego bohatera, możemy usłyszeć o jego obawach, radościach i poznać największe wątpliwości.

 

Doskonałym uzupełnieniem historii są piękne ilustracje Marianny Sztymy, która korzystając z różnych technik, w artystyczny sposób pokazuje cud narodzin nowego życia. 

 

W ,,Skąd jestem?” nie ma zbyt wiele tekstu. Rodzice w prostych słowach wyjaśniają dziecku czym jest zapłodnienie oraz poród. Mama korzystając z bardzo trafnych porównań (np. klucza i dziurki czy pokazując właściwości gumki, żeby zaprezentować jak przebiegają narodziny) uświadamia Leosiowi, jak to się stało, że będzie miał siostrę.

 

Dla ułatwienia, książka została podzielona na 3 części. W ten sposób pokazywany jest upływ czasu i najważniejsze etapy – począwszy od przekazania wiadomości o ciąży, po dorastania dzidziusia w brzuchu, aż po sam poród.

 

 

 

 

Ostatnio opisywałam dla Was podobną książkę ,,9 miesięcy”, czym różnią się one od siebie? ,,Skąd jestem?” jest z pewnością dużo bardziej zwięzła, skupia się na najważniejszych kwestiach medycznych, a szczególny punkt nacisku kładzie przede wszystkim na stronę emocjonalną. 

 

Co ważne, tutaj także nikt nie zataja prawdy przed dzieckiem. Po prostu informacje są mniej szczegółowe, a autorka stara się bardziej podziałać na wyobraźnię dziecka, zamiast skupić się na jego edukacji. Te dwie książki doskonale się ze sobą uzupełniają, dlatego warto przeczytać je obie. 

 

,,Skąd jestem?” będzie dla dziecka piękną opowiastką (każdy marzy przecież o rodzeństwie – przynajmniej do pewnego czasu 😉 ). Maluch będzie mógł utożsamić się z tytułowym Leosiem i dzielić z nim swoje emocje. 

Przede wszystkim to jednak ogromna pomoc dla rodziców, którym wielokrotnie brakuje słów, żeby wyjaśnić zagadnienia związane z prokreacją w sposób odpowiedni dla dzieci. 

 

To książka obowiązkowa dla rodziców i maluchów od lat 4. 

Link do strony ,,Tu się czyta”: https://tusieczyta.pl/pl/albus/670-skad-jestem-9788389284426.html

 

 

Poprzedni wpis
Halo. Historia komunikowania się – recenzja
Następny wpis
Rety! Ktoś nowy na placu budowy! – recenzja
Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wprowadzić prawidłowy adres e-mail.

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja