Blankets – recenzja nowego, rozszerzonego wydania

Tytuł: Blankets
Scenariusz: Craig Thompson
Rysunki: Craig Thompson
Tłumaczenie: Wojciech Jędrak
Wydawnictwo: Timof Comics
Rok wydania: 2024 (wydanie IV)

Objętość: prawie jak encyklopedia!
Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu
Ocena ogólna: wybitna

Od momentu, kiedy pierwszy raz poznałam Blankets minęło już pięć lat. To niewiele, biorąc pod uwagę, że pierwszy raz tytuł ukazał się dokładnie dwie dekady temu. Właśnie z okazji tego jubileuszu nakładem Timof Comics ukazało się wyjątkowe wydanie tego komiksu.

Jeden z najważniejszych komiksów

Blankets Craiga Thompsona uznaje się za jedną z najważniejszych powieści graficznych, jakie zostały stworzone na przestrzeni ostatniego ćwierćwiecza. To nie tylko niezwykle autentyczne dzieło, w którym artysta dzieli się swoimi wspomnieniami oraz życiowymi doświadczeniami.

To także imponująca pod względem wizualnym, monumentalna opowieść, która w pełni wykorzystuje możliwości swojego medium do przedstawienia głęboko emocjonalnej i osobistej historii dorastania, pierwszej miłości, zmian w postrzeganiu religii czy w końcu – poszukiwania swojej tożsamości.

Nowe rozszerzone wydanie komiksu Blankets

O Blankets pisałam już wcześniej tutaj:

Blankets – recenzja

Moje czytelnicze wrażenia właściwie się nie zmieniły. W dalszym ciągu uznaję ten komiks za fenomen – połączenie perypetii zwykłego chłopaka z uniwersalnym przekazem. Dzieło poruszające, inspirujące oraz pozostające w pamięci na długo. 

Nowe wydanie różni się od starego nie tylko projektem okładki. Poprzednia minimalistyczna i nawiązująca przede wszystkim do dorosłego życia bohatera, została zastąpiona kadrami z dwóch etapów dorastania Thompsona.

Poza tym, to czego bardzo brakowało mi przy poprzednim wydaniu – nowy Blankets jest w twardej oprawie oraz z subtelnymi uszlachetnieniami folią z przodu jak i z tyłu książki.

Marzenia i rysunki

Oprócz wizualnych aspektów, rozszerzona edycja zawiera prawie 40 dodatkowych stron wypełnionych szkicami, storyboardami i przede wszystkim komentarzami autora, odnoszącymi się do powstawania Blankets.

Dla tych, którzy dobrze znają ten komiks, zaskakujących będzie kilka faktów. Na przykład ten, że Craig Thompson… ma siostrę (która w tej autobiograficznej historii przecież zupełnie nie została ujęta). Znajduje jednak dla niej rolę w innym swoim komiksie, o którym także wkrótce opowiem – Żeń-szeń. Zgniłe korzenie. 

W przeciwieństwie do wybuchowych fantastycznych historii, z których znane są komiksy, chciałem stworzyć obszerną książkę, która będzie spokojna, intymna, wręcz przyziemna. Coś skupionego mniej na fabule, a bardziej na opisywaniu prostych, ludzkich doświadczeń.

Craig Thompson, Blankets, XX lat. Marzenia i rysunki, str. 588 

Bardzo polecam to nowe wydanie Blankets, choć zdaję sobie sprawę, że wielu czytelników, którzy posiadają inne wydania, stanie przed niezłym dylematem. Ja podaruję swój stary egzemplarz komuś, kogo bardzo lubię, a rozszerzoną wersję zostawię dla siebie na zawsze (lub do czasu kolejnego rozszerzenia, kto wie).

Link do strony wydawnictwa: https://timof.pl/katalog/Blankets+%28wyd.+IV%29/pokaz.html


Poprzedni wpis
Mały astronauta – recenzja komiksu o niepełnosprawności
Następny wpis
Siostry Niezapominajki. Kozica i kometa. Tom 4 – recenzja komiksu
Tags: +100, +15, +16, +17, +18, Blankets, Blankets edycja rozszerzona, Blankets IV, Blankets wydanie poszerzone, chrześcijaństwo, Craig Thompson, dorastanie, komiks, komiks dla młodzieży, komiks o dojrzewaniu, pierwsza miłość, recenzje książek, recenzje książkowe, religia, Timof, Timof comics, Timof i cisi wspólnicy, Wojciech Jędrak, wybitne komiksy, Wydawnictwo Timof, Wydawnictwo Timof Comics, Wydawnictwo Timof i cisi wspólnicy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja