fbpx

Dokąd idziemy, kiedy znikamy? – recenzja

Dokąd idziemy, kiedy znikamy? – recenzja

 

 

Tytuł: ,,Dokąd idziemy, kiedy znikamy?”

Autor: Isabel Minhós Martins

Ilustracje: Madalena Matoso

Tłumaczenie: Joanna Kuhn

Wydawnictwo: Kinderkulka

Rok wydania: 2018

Objętość:  chudzina

Dla kogo: dla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumieją

Ocena ogólna:  wybitna

 

  

Recenzja:

Są pytania na które nie ma odpowiedzi. Mimo to, warto o nich rozmawiać, szczególnie kiedy zadają je najmłodsi.

 

,,Dokąd idziemy, kiedy znikamy?” to absolutnie niezwykła książka Isabel Minhós Martins oraz Madaleny Matoso. Trudna i wymagająca pozycja, która nie nadaje się raczej do czytania przed snem, ale pozwala zmierzyć się z tematyką śmierci, choroby lub po prostu przemijania w chwilach, które tego wymagają.

 

To książka, która posiada filozoficzny wydźwięk, a jej treść równie dobrze możemy odnieść do kwestii związanych z utratą bliskiej osoby, jak i tych dotyczących codziennego życia (np. zgubienia ukochanego misia).

 

 

Autorka stara się pokazać, co czuje człowiek, kiedy coś lub ktoś znika. Co po nim zostaje, jak możemy nazwać pustkę, która odczuwamy, co ona ze sobą niesie i co oznacza.

 

Ilustratorka za pomocą geometrycznych obrazów i ciągnącej się przez wszystkie strony czarnej kreski, daje do zrozumienia, że wszystko jest ze sobą powiązane. Wszystko ma swój początek i koniec, podobnie jak wszystko ma swoje wytłumaczenie.

 

Nawet, jeżeli coś jest dla nas zbyt trudne, pozostaje nadzieja, że to, co znika, trafia w miejsce, gdzie także jest COŚ. Jak mówi autorka – na pewno jest GDZIEŚ.

 

Dzięki takim stwierdzeniom, ,,Dokąd idziemy, kiedy znikamy?” pozostawia w czytelniku pozytywny wydźwięk i pozwala wierzyć w szczęśliwe zakończenia.

 

 

 

 

 

 

 

Daje młodej osobie wybór, nie narzuca odgórnie żadnych treści, pozwala tylko towarzyszyć we wspólnym rozważaniu. Dlatego też ta książka będzie odpowiednia dla rodzin wyznających różne religie, bez względu na szczegółowe przekonania.

 

Polecam ją dla dzieci od 6-ego roku życia, które zaczynają pytać. Najgorszym co można zrobić będąc rodzicem, to takie pytania zignorować.

 

Link do strony wydawnictwa: https://kinderkulka.pl/ksiazki/dokad-idziemy-kiedy-znikamy/

 

 

Podziel się
Bajkochłonka
No Comments

Post a Comment

Przedsprzedaż mojej książki już trwa!

,,Piękna i ponadczasowa opowieść zimowa, która przypomina, że najważniejszymi bohaterami świąt są zawsze dzieci. Historia o wspólnocie, świątecznych tradycjach i wzruszających niespodziankach.

Specjalnie do tej książki powstał model miniaturowej kamienicy, wykonany przez artystę Przemysława Krzemienia."

 

Przedsprzedaż ,,Ulica Siedmiu Mikołajów" trwa tylko do 08.11.2021 roku!

--> HOP na stronę Wydawnictwa Sto Stron <--