Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek – recenzja kultowej serii

Tytuły: Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek (czterech prawych i sześciu lewych),Nowe przygody skarpetek (jeszcze bardziej niesamowite), Banda Czarnej Frotte. Skarpetki powracają!, Zielone piórko Zbigniewa. Skarpetki kontratakują!, Sekretna historia ludz… skarpetek, Sekretna historia ludz… skarpetek 2
Seria: Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek
Autorka: Justyna Bednarek
Ilustracje: Daniel de Latour
Wydawnictwo: Poradnia K
Rok wydania: 2015 – 2023

Objętość: prawie jak encyklopedia! 
Dla kogo: dla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumieją , dla samodzielnych w czytaniu
Ocena ogólna: wybitna

Są w Polsce takie serie książek dla dzieci, które w krótkim czasie stają się kultowymi. Doskonałym tego przykładem jest m.in. cykl o Niesamowitych Skarpetkach – choć ukazały się w druku raptem osiem lat temu, już na stałe wpisały się w kanon klasyki literatury dziecięcej (a pierwsza część serii została nawet lekturą szkolną!).

Serka książek dla dzieci o skarpetkach

Ich autorką jest Justyna Bednarek – pisarka, która słynie z fantastycznego poczucia humoru, błyskotliwej fabuły oraz nietuzinkowych bohaterów. Seria jest tworzona również przez ilustratora Daniela de Latour, który tchnął w tytułowe skarpetki życie, nadając każdej indywidualnych cech.

Cały cykl liczy osiem pozycji w wersji rozszerzonej (z zeszytami ćwiczeń) oraz sześć w wersji podstawowej. W tym artykule zaprezentuję i opowiem o tych najważniejszych opisujących perypetie skarpetek, czyli (w kolejności ukazywania się):

  • Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek (czterech prawych i sześciu lewych),
  • Nowe przygody skarpetek (jeszcze bardziej niesamowite),
  • Banda Czarnej Frotte. Skarpetki powracają!,
  • Zielone piórko Zbigniewa. Skarpetki kontratakują!,
  • Sekretna historia ludz… skarpetek,
  • Sekretna historia ludz… skarpetek 2.

Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek

Książka od której wszystko się zaczęło, czyli ,,Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek”, w której poznajemy rodziców małej Basi i samą Basię, to zupełnie nowa perspektywa na znaną wszystkim część garderoby.

Przede wszystkim łatwość z jaką można się utożsamiać z bohaterami książki sprawia, że czytelnicy w różnym wieku z wielkim entuzjazmem reagują na perypetie skarpetek-buntowniczek, które postanawiają opuścić kosz na pranie i przez dziurę pod pralką wydostają się do różnych, niezwykle ciekawych światów.

Nam samym nawet ostatnio przydarzyła się heca ze skarpetką! Co prawda ta rebeliantka posunęła się o krok dalej i zaginęła podczas spaceru, niczym ninja zsuwając się z piętki małego Gustawa. Co do zagubionych skarpet podczas prania – je przestaliśmy już liczyć, ale to tylko dlatego, że dzięki Justynie Bednarek doskonale znamy powody ich nieobecności.

Kontynuacje przygód o skarpetkach

Okazuje się bowiem, że dziesięć przygód o dziesięciu skarpetkach – czterech prawych i sześciu lewych, to było zdecydowanie za mało, aby choć w niewielkiej skali naświetlić hulaszcze życie skarpet. Z tego powodu zostały napisane kontynuacje: ,,Nowe przygody skarpetek (jeszcze bardziej niesamowite)”, ,,Banda Czarnej Frotte. Skarpetki powracają!” czy też ,,Zielone piórko Zbigniewa. Skarpetki kontratakują!”. Trzeciemu tomowi poświęciłam swego czasu osobną recenzję. Znajdziecie ją, klikając w jego tytuł.


Druga część książek o skarpetkach to w zasadzie rozszerzenie części pierwszej i jeszcze więcej rozmaitych przygód wielokolorowych bohaterek. Z kolei w tomie trzecim i czwartym autorka zmienia trochę narrację, a główną postacią całej książki staje się uciekinierka czarna frotowa skarpetka oraz zielona skarpetka z zacięciem detektywistycznym. To właśnie im czytelnicy mogą towarzyszyć, kibicując w odnalezieniu zagubionej siostry, kompana w przygodach czy podczas rozwiązywania spraw.


Sekretna historia ludz… skarpetek

Z kolei dwa ostatnie tomy, czyli ,,Sekretna historia ludz… skarpetek” związane są z historią, a właściwie z Wielkim Muzeum i postacią dziadka już nie takiej małej Be (czyli Basi, która z książki na książkę robi się coraz większa oraz starsza). Justyna Bednarek wykorzystując swoje skarpetki, a także ich niewątpliwą popularność, postanawia pójść o – nomen omen – krok dalej.

Okazuje się, że można kawał historii, a nawet prehistorii opowiedzieć, wplatając w nią… część garderoby, którą zwyczajowo nosi się na stopach! Starożytny Babilon, Egipt czasów faraonów, a nawet bitwa pod Grunwaldem – wszędzie tam wykazano obecność skarpet i skarpetek! 

Autorka nie poprzestaje jednak na historii, ale w swoich opowiadaniach nawiązuje do kultury, obyczajów, a nawet ostatnich, bieżących wydarzeń związanych z wojną między Rosją a Ukrainą.

Książki o różnorodności

Gdyby tak w serii ,,Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek” podmienić skarpetki na zwyczajnych ludzkich bohaterów, wciąż w większości byłyby to ważne historie na uniwersalne tematy. Przez pryzmat kawałków tkanin udaje się przemycić doskonałe analogie, ponadczasowe wartości i subtelne wątki edukacyjne, dzięki którym mali czytelnicy zyskują ciekawe perspektywy, bogatsze słownictwo, ale również możliwość fantastycznej zabawy.

Tym, co jednak wysuwa się na pierwszy plan w każdym z tomów jest różnorodność. Trudno pominąć spostrzeżenie, że skarpetki różnią się od siebie pod względem wizualnym, zainteresowań czy osobowości, ale hedbaj wciąż tworzą razem tę samą grupę odzieży. Myślę, że ludzie z powodzeniem mogą sporo się od nich nauczyć – nieważne czy mają lat cztery czy sto cztery.

Polecam całą serię dzieciom już w wieku przedszkolnym.

Link do pakietu na stronie wydawnictwa: https://poradniak.pl/produkt/niesamowite-przygody-skarpetek/

Poprzedni wpis
Iwona Banach, czyli o pisaniu bez moralizatorstwa – wywiad Strefa Rozmów
Następny wpis
Tęcza w kosmosie – recenzja książki popularnonaukowej
Tags: +10, +4, +5, +6, +7, +8, +9, 2015, 2017, 2023, Banda Czarnej Frotte. Skarpetki powracają!, blog książkowy, Daniel de Latour, humor, Justyna Bednarek, książki dla dzieci, książki dla przedszkolaków, książki o skarpetkach, lektura szkolna, lektury szkolne, Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek, Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek (czterech prawych i sześciu lewych), Nowe przygody skarpetek (jeszcze bardziej niesamowite), Poradnia K, różnorodność, Sekretna historia ludz… skarpetek, Sekretna historia ludz… skarpetek 2, skarpetki, Wydawnictwo Poradnia K, Zielone piórko Zbigniewa. Skarpetki kontratakują!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja