➜ Tytuły: Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek (czterech prawych i sześciu lewych),Nowe przygody skarpetek (jeszcze bardziej niesamowite), Banda Czarnej Frotte. Skarpetki powracają!, Zielone piórko Zbigniewa. Skarpetki kontratakują!, Sekretna historia ludz… skarpetek, Sekretna historia ludz… skarpetek 2
➜ Seria: Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek
➜ Autorka: Justyna Bednarek
➜ Ilustracje: Daniel de Latour
➜ Wydawnictwo: Poradnia K
➜ Rok wydania: 2015 – 2023
➜ Objętość: prawie jak encyklopedia!
➜ Dla kogo: dla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumieją , dla samodzielnych w czytaniu
➜ Ocena ogólna: wybitna
Są w Polsce takie serie książek dla dzieci, które w krótkim czasie stają się kultowymi. Doskonałym tego przykładem jest m.in. cykl o Niesamowitych Skarpetkach – choć ukazały się w druku raptem osiem lat temu, już na stałe wpisały się w kanon klasyki literatury dziecięcej (a pierwsza część serii została nawet lekturą szkolną!).
Serka książek dla dzieci o skarpetkach
Ich autorką jest Justyna Bednarek – pisarka, która słynie z fantastycznego poczucia humoru, błyskotliwej fabuły oraz nietuzinkowych bohaterów. Seria jest tworzona również przez ilustratora Daniela de Latour, który tchnął w tytułowe skarpetki życie, nadając każdej indywidualnych cech.
Cały cykl liczy osiem pozycji w wersji rozszerzonej (z zeszytami ćwiczeń) oraz sześć w wersji podstawowej. W tym artykule zaprezentuję i opowiem o tych najważniejszych opisujących perypetie skarpetek, czyli (w kolejności ukazywania się):
- Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek (czterech prawych i sześciu lewych),
- Nowe przygody skarpetek (jeszcze bardziej niesamowite),
- Banda Czarnej Frotte. Skarpetki powracają!,
- Zielone piórko Zbigniewa. Skarpetki kontratakują!,
- Sekretna historia ludz… skarpetek,
- Sekretna historia ludz… skarpetek 2.
Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek
Książka od której wszystko się zaczęło, czyli ,,Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek”, w której poznajemy rodziców małej Basi i samą Basię, to zupełnie nowa perspektywa na znaną wszystkim część garderoby.
Przede wszystkim łatwość z jaką można się utożsamiać z bohaterami książki sprawia, że czytelnicy w różnym wieku z wielkim entuzjazmem reagują na perypetie skarpetek-buntowniczek, które postanawiają opuścić kosz na pranie i przez dziurę pod pralką wydostają się do różnych, niezwykle ciekawych światów.
Nam samym nawet ostatnio przydarzyła się heca ze skarpetką! Co prawda ta rebeliantka posunęła się o krok dalej i zaginęła podczas spaceru, niczym ninja zsuwając się z piętki małego Gustawa. Co do zagubionych skarpet podczas prania – je przestaliśmy już liczyć, ale to tylko dlatego, że dzięki Justynie Bednarek doskonale znamy powody ich nieobecności.
Kontynuacje przygód o skarpetkach
Okazuje się bowiem, że dziesięć przygód o dziesięciu skarpetkach – czterech prawych i sześciu lewych, to było zdecydowanie za mało, aby choć w niewielkiej skali naświetlić hulaszcze życie skarpet. Z tego powodu zostały napisane kontynuacje: ,,Nowe przygody skarpetek (jeszcze bardziej niesamowite)”, ,,Banda Czarnej Frotte. Skarpetki powracają!” czy też ,,Zielone piórko Zbigniewa. Skarpetki kontratakują!”. Trzeciemu tomowi poświęciłam swego czasu osobną recenzję. Znajdziecie ją, klikając w jego tytuł.
Druga część książek o skarpetkach to w zasadzie rozszerzenie części pierwszej i jeszcze więcej rozmaitych przygód wielokolorowych bohaterek. Z kolei w tomie trzecim i czwartym autorka zmienia trochę narrację, a główną postacią całej książki staje się uciekinierka czarna frotowa skarpetka oraz zielona skarpetka z zacięciem detektywistycznym. To właśnie im czytelnicy mogą towarzyszyć, kibicując w odnalezieniu zagubionej siostry, kompana w przygodach czy podczas rozwiązywania spraw.
Sekretna historia ludz… skarpetek
Z kolei dwa ostatnie tomy, czyli ,,Sekretna historia ludz… skarpetek” związane są z historią, a właściwie z Wielkim Muzeum i postacią dziadka już nie takiej małej Be (czyli Basi, która z książki na książkę robi się coraz większa oraz starsza). Justyna Bednarek wykorzystując swoje skarpetki, a także ich niewątpliwą popularność, postanawia pójść o – nomen omen – krok dalej.
Okazuje się, że można kawał historii, a nawet prehistorii opowiedzieć, wplatając w nią… część garderoby, którą zwyczajowo nosi się na stopach! Starożytny Babilon, Egipt czasów faraonów, a nawet bitwa pod Grunwaldem – wszędzie tam wykazano obecność skarpet i skarpetek!
Autorka nie poprzestaje jednak na historii, ale w swoich opowiadaniach nawiązuje do kultury, obyczajów, a nawet ostatnich, bieżących wydarzeń związanych z wojną między Rosją a Ukrainą.
Książki o różnorodności
Gdyby tak w serii ,,Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek” podmienić skarpetki na zwyczajnych ludzkich bohaterów, wciąż w większości byłyby to ważne historie na uniwersalne tematy. Przez pryzmat kawałków tkanin udaje się przemycić doskonałe analogie, ponadczasowe wartości i subtelne wątki edukacyjne, dzięki którym mali czytelnicy zyskują ciekawe perspektywy, bogatsze słownictwo, ale również możliwość fantastycznej zabawy.
Tym, co jednak wysuwa się na pierwszy plan w każdym z tomów jest różnorodność. Trudno pominąć spostrzeżenie, że skarpetki różnią się od siebie pod względem wizualnym, zainteresowań czy osobowości, ale hedbaj wciąż tworzą razem tę samą grupę odzieży. Myślę, że ludzie z powodzeniem mogą sporo się od nich nauczyć – nieważne czy mają lat cztery czy sto cztery.
Polecam całą serię dzieciom już w wieku przedszkolnym.
Link do pakietu na stronie wydawnictwa: https://poradniak.pl/produkt/niesamowite-przygody-skarpetek/