Tęcza w kosmosie – recenzja książki popularnonaukowej

Tytuł: Tęcza w kosmosie. Kolorowy przewodnik po tym, co ciekawe
Autorka: Sheila Kanani
Ilustracje: Liz Kay
Tłumaczenie: Paulina Błaszczykiewicz
Wydawnictwo: Kropka
Rok wydania: 2023

Objętość: więcej niż sto
Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu
Ocena ogólna: bardzo przyjemna

Jak wyglądałby świat, gdyby pozbawiono go kolorów? Tęcza to jedno z najpiękniejszych zjawisk na naszej planecie. Pojawia się najczęściej po deszczu i prezentuje całą gamę kolorów, płynnie przechodzących od jednego w drugi. 

Stała się ona także inspiracją dla wyjątkowej, popularnonaukowej książki dr Sheili Kanani. ,,Tęcza w kosmosie’ jest przewodnikiem po wszystkim, co związane z widzeniem barw. Zaglądając do tej ładnie wydanej pozycji, czytelnik ma miał sposobność sprawdzić znaczenie barw nie tylko w swoim najbliższym sąsiedztwie czy w dzikich okolicznościach przyrody, ale również w samym kosmosie! 

Czym jest kolor?

,,Tęcza w kosmosie” została podzielona na dziesięć rozdziałów, gdzie zdecydowaną większość określa nazwa popularnego koloru. Zanim jednak autorka przechodzi do konkretów, robi ciekawe wprowadzenie dotyczące tego, czym w ogóle jest kolor, w jaki sposób widzi go ludzkie oko oraz m.in. również czym są fale widzialne i niewidzialne. 

To absolutne podstawy, żeby zrozumieć, dlaczego możemy dostrzegać różnice w kolorach. Dodatkowo, całość została opisana w przejrzysty sposób, który nie ucieka jednak od trudniejszych pojęć. Traktuje się tutaj czytelnika z należytą powagą, przeplatając treść urozmaicającymi ją ilustracjami Liz Kay.

Który kolor jest kolorem bogactwa

Każdy kolor to inna historia. Czerwony na przykład kojarzony jest z płomiennym uczuciem, choć w Chinach uważa się go za kolor szczęścia, a na potrzeby systemów alarmowych, używa się go, aby ostrzegać innych przed niebezpieczeństwem. Z kolei zielony to kolor bogactwa, dlatego dolary drukowane są na zielonym papierze, a hasło ,,zzielenieć z zazdrości” może być w tym kontekście wcale nieprzypadkowe.

Dlaczego hipopotamy pocą się na czerwono 

W książce ,,Tęcza w kosmosie” oprócz tego rodzaju ciekawostek z różnych zakątków świata, autorka na dedykowanych rozkładówkach wyjaśnia zjawiska, które być może zaprzątają głowy dzieci lub ich rodziców (zasypywanych pytaniami ,,a dlaczego”, ,,a jak”). 

Z lektury dowiecie się m.in.:

  • dlaczego liście stają się pomarańczowe jesienią,
  • dlaczego żaby są zielone,
  • dlaczego morze jest niebieskie,
  • czym jest iryzacja,
  • dlaczego hipopotamy pocą się na czerwono.

Aby było wygodniej i przyjemniej przeglądać ,,Tęczę w kosmosie”, na marginesach po prawej stronie znajdują się oznaczenia rozdziałów wraz z aktualnie omawianym kolorem. Ta książka zajmie czytelników w każdym wieku na wiele chwil! Znajdujące się w niej informacje można wykorzystać na lekcjach w szkole, w czasie rozmów z rówieśnikami lub… jako podstawa lepszego rozumienia i zachwycania się światem!

Polecam ,,Tęczę w kosmosie” wszystkim powyżej 9 roku życia.

Link do strony wydawnictwa: https://wydawnictwokropka.com.pl/ksiazki/82-tecza-w-kosmosie-kolorowy-przewodnik-po-tym-co-ciekawe


Poprzedni wpis
Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek – recenzja kultowej serii
Następny wpis
Budowa twojego ciała – recenzja premierowa patronatu
Tags: +10, +11, +12, +13, +14, +15, +9, 2023, biologia, blog książkowy, ciekawostki, fizyka, kolor, kolory, kosmos, Kropka, książka na nagrodę w konkursie dla dzieci, książka na prezent, książka popularnonaukowa, książka z ciekawostkami, książki popularnonaukowe dla dzieci, Liz Kay, nauka, Paulina Błaszczykiewicz, recenzent książek, recenzje książek, Sheila Kanani, tęcza, Tęcza w kosmosie, Tęcza w kosmosie. Kolorowy przewodnik po tym co ciekawe, Wydawnictwo Kropka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja