Budowa twojego ciała – recenzja premierowa patronatu

Tytuł: Budowa twojego ciała. Co jest czym i jak działa
Autorka: Róża Hajkuś
Ilustracje: Paweł Gierliński
Wydawnictwo: CzytaLisek (Sensus)
Rok wydania: 2023

Objętość: więcej niż sto
Dla kogo: dla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumieją , dla samodzielnych w czytaniu
Ocena ogólna: wybitna

Wszystko zaczęło się od kluczowego pytania syna Róży, czyli autorki jednej z najnowszych książek dla dzieci: który narząd w organizmie jest najważniejszy? Choć Serce i Mózg mieli własne pomysły, co do prawidłowej odpowiedzi, to jednak ta właściwa była ciut bardziej złożona. Co konkretnie musi w nas działać, żebyśmy byli zdrowi i pełni sił?

Tylko atrakcyjne i śliczne serce, płuca oraz trzustka

,,Budowa twojego ciała. Co jest czym i jak działa” to literacki debiut wcale niedebiutującej lekarki! Róża Hajkuś jest bowiem specjalistką od małych organizmów, ale nie mikrobów, tylko dzieci, bo pracuje jako pediatra. Swoimi mądrymi spostrzeżeniami oraz wiedzą z zakresu zdrowia i chorób dzieli się z odbiorcami w internecie, np. na instagramowym profilu Róży Hajkuś.

Na ponad stu stronach książki ,,Budowa twojego ciała” dowiecie się m.in. co kryje się pod takimi pojęciami jak: serce, płuca, nerki, wątroba, trzustka, śledziona, jelita, tarczyca i mózg. I choć mogą one brzmieć mało atrakcyjnie, to autorka pisze tak, że aż trudno oderwać się od lektury!

A mi jest ogromnie miło, że mogłam objąć patronatem medialnym akurat tę książkę! Już wyjaśniam dlaczego.

Popularnonaukowa książka o budowie ciała dla dzieci

Pewnie mieliście już do czynienia z kilkoma książkami o ludzkiej anatomii, od których wiało tak solidnie nudą, że aż nie chciało się odwracać ich kolejnych stron. Nie oszukujmy się, kwestie związane z biologią są zazwyczaj bardzo trudne. Nawet wiele dorosłych nie ma ochoty się w nie zagłębiać, a co dopiero dzieci.

Okazuje się jednak, że jeżeli ktoś ma mnóstwo pasji (nie ktoś, tylko Róża Hajkuś!) i potrafi z popularnonaukowej książki o narządach zrobić fabularną przygodę ze wspaniałymi bohaterami, przykładami z życia oraz ciekawostkami, które RZECZYWIŚCIE można wykorzystać podczas codziennego wyjścia na plac zabaw lub lekcji w szkole – to jest to ogromna przyjemność z czytania oraz sposobność nauczenia się bardzo ważnych rzeczy.

 Kotek robi MIAU, piesek HAU, a ja robię PUK, PUK, PUK. Czujesz PUK, PUK, PUK pod swoją dłonią? To właśnie ja.

Róża Hajkuś, Budowa twojego ciała. Co jest czym i jak działa, Rozdział 1 Serce, str. 13

Serce jak na dłoni

W książce ,,Budowa twojego ciała” narządy prowadzą dyskusje między sobą, czyli całość jest przedstawiona w formie rozmowy. Oczywiście, czasami dochodzi do słownych przepychanek, ale jest w tym tak dużo humoru, że trudno powstrzymać się od śmiania (nawet w głos!).

Co więcej, lektura nie dość, że wyedukuje czytelników z zakresu biologii, to także wpłynie na lepszą znajomość… związków frazeologicznych czy słynnych powiedzeń. Okazuje się bowiem, że można wpleść ich całkiem sporo w książkę o budowie ciała, jeśli tylko ma się wystarczająco rozbudowaną wyobraźnię!

Spektakl o wnętrzu człowieka

Należy także wspomnieć, że ,,Budowa twojego ciała” została solidnie zilustrowana przez Pawła Gierlińskiego (możecie go kojarzyć np. poetyckiej serii ,,Ich troje”). W kwestii wizualnej pozostaje także oznaczenie kolorem ważnych bohaterów, a wielkimi literami – nowych lub trudniejszych pojęć. 

Na dobrą sprawę, książka jest w taki sposób złożona, że śmiało można próbować wystawiać ją na deskach teatru! Ja jako pierwsza piszę się na taki spektakl, bo to byłoby przecież najlepsze przedstawienie o człowieku i jego wnętrzu, jakie można sobie wymyślić!

Uważam, że ,,Budowa twojego ciała. Co jest czym i jak działa” to jedna z najlepszych książek dla dzieci, jakie powstały o anatomii. Z jej pomocą opanowujemy terminologię, lepiej rozumiemy funkcjonowanie ciała, ale także stajemy się nieco bardziej empatyczni i wyrozumiali w stosunku do różnych chorób czy trudności z jakimi mierzą się rówieśnicy lub ludzie z naszego otoczenia.

Bardzo polecam tę pozycję wszystkim powyżej 6 roku życia.

Link do strony wydawnictwa: https://czytalisek.pl/ksiazki/budowa-twojego-ciala-co-jest-czym-i-jak-dziala-roza-hajkus,ktonar.htm#format/d

OFICJALNA PREMIERA KSIĄŻKI: 11.10.2023 rok


Poprzedni wpis
Tęcza w kosmosie – recenzja książki popularnonaukowej
Następny wpis
Niegrzeczne Książeczki. Szlaban – recenzja
Tags: +10, +11, +12, +13, +6, +7, +8, +9, 2023, anatomia, biologia, blog książkowy, Budowa twojego ciała. Co jest czym i jak działa, Czytalisek, książka popularnonaukowa, książki dla dzieci, książki o budowie ciała dla dzieci, książki popularnonaukowe dla dzieci, mózg, patronat medialny, Paweł Gierliński, recenzje książek, Róża Hajkuś, Sensus, serce, Wydawnictwo Czytalisek, Wydawnictwo Sensus

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja