➜ Tytuł: Co się zdarza u lekarza
➜ Autorka: Róża Hajkuś
➜ Ilustracje: Paweł Gierliński
➜ Wydawnictwo: CzytaLisek (Sensus)
➜ Rok wydania: 2024
➜ Objętość: więcej niż sto
➜ Dla kogo: dla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumieją , dla samodzielnych w czytaniu
➜ Ocena ogólna: bardzo przyjemna
Róża Hajkuś, czyli najmilsza i najbardziej sympatyczna specjalistka pediatrii w Internecie, powraca z nową książką dla dzieci oraz dla rodziców bardzo też! Po doskonale przyjętej Budowa twojego ciała. Co jest czym i jak działa, postanowiła zaprosić czytelników… do swojego gabinetu.
Jak przygotować dziecko na wizytę u lekarza?
Co się zdarza u lekarza to książka, po którą można sięgnąć zawsze, ale najlepiej zrobić to wtedy, gdy zbliża się umówiona wizyta u pediatry czy pobyt w szpitalu. Wiele dzieci ma naturalne opory przed pójściem do doktora. Zupełnie nie ma się czemu dziwić. Nawet dla dorosłych tego typu wizyty nie kojarzą się najlepiej.
Choć spotkania z lekarzem są obowiązkowe, jeżeli chcemy pozostawać w dobrym zdrowiu, często wolelibyśmy przeczekać infekcję lub chorobę, byle tylko nie narażać się na nieprzyjemności związane z badaniami, zastrzykami czy lekarstwami.
Bohaterowie książki, czyli dwie Róże i Misiek
Okazuje się jednak, że kiedy ktoś kompetentny, kto jest przy okazji wróżką pięknego pisania, wyjaśni nam, dlaczego są wykonywane na pacjentach te wszystkie czynności i z jakiego powodu są one tak ważne – łatwiej znieść widok nawet sporych rozmiarów strzykawek.
Bohaterami Co się zdarza u lekarza jest właśnie sama autorka, czyli Duża Róża, ale towarzyszą jej Mała Róża i Mały Misiek. Mała Róża to ta sama Róża, której nazwisko znajduje się na okładce książki, tylko trochę młodsza. Z kolei Mały Misiek jest prawdziwym bratem Róży, ale z przeszłości, także z czasów swojego dzieciństwa.
Co się zdarza u lekarza
W czterech obszernych częściach Co się zdarza u lekarza, opowiada się o:
- gabinecie lekarskim oraz tym, czego można się tam spodziewać i w jaki sposób wyjaśnić tak skomplikowane na pozór pojęcia, jak np. wywiad lekarski, objawy, szpatułka czy otoskop,
- badaniach dodatkowych, czyli tych związanych z najbardziej nielubionymi przez dzieci – pobieraniem krwi (oraz tym, jak wiele rzeczy można dowiedzieć się z jednej próbki), badaniem moczu, kału, wymazami lub szczepieniami,
- szpitalu, począwszy od tego czym są oddziały i za co odpowiadają, dlaczego czasami trzeba jechać na SOR, co oznacza przyjęcie na oddział i czym jest szpitalny ,,motylek”,
- badaniach obrazowych, związanych z wieloma skrótami – RTG, TK, MR czy USG.
W całej książce znajdziecie znacznie więcej informacji, ciekawostek, ale i zadań czy bajkowych jak i z życia codziennego analogii oraz przykładów. Jestem przekonana, że dzięki Co się zdarza u lekarza dzieci lepiej zrozumieją na czym polega lekarzowanie, a ich przytulanki i one same będą zdrowsze oraz bardziej świadome podczas kolejnej wizyty w gabinecie lub pobycia w szpitalu.
Polecam tę lekturę wszystkim dzieciom powyżej 6 roku życia.
Link do książki: https://bit.ly/co-sie-zdarza-u-lekarza