➜ Tytuł: Niegrzeczne Książeczki. Szlaban
➜ Seria: Niegrzeczne Książeczki
➜ Autorka: Alicja Dyrda
➜ Ilustracje: Aleksandra Gołębiewska
➜ Wydawnictwo: Natuli
➜ Rok wydania: 2022
➜ Objętość: chudzina
➜ Dla kogo: dla najmłodszych , dla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumieją , dla samodzielnych w czytaniu
➜ Ocena ogólna: bardzo przyjemna
Czy wy też, kiedy słyszycie słowo ,,szlaban”, od razu myślicie o jakiejś karze za niecne uczynki? Kolejna z pozycji serii ,,Niegrzeczne Książeczki” przedstawia bardzo prostą sytuację dwóch punktów widzenia – dziecięcego oraz dorosłego, które znacznie różnią się od siebie. Co z nich wyniknie?
Niegrzeczni… rodzice
,,Niegrzeczne Książeczki. Szlaban” z tekstem Alicji Dyrdy oraz z ilustracjami Aleksandry Gołębiewskiej to kolejna, po opisywanej już przeze mnie ,,Niegrzeczne Książeczki. Błoto”, krótka opowiastka obrazkowa o oczekiwaniach rodziców względem dzieci. A właściwie – trzeba powiedzieć w tym przypadku – zachowaniu samych dorosłych, którzy zmieniają swoje podejście i komunikaty, w zależności od tego jak akurat się czują.
Ta pozycja jest więc nieco przewrotna, bo choć skupia się na emocjach dziecka, to jednak traktuje przede wszystkim o zmianie w postępowaniu mamy bohatera. Czy jest w tym coś złego?
Tor pociągowy i zabawa do późna
Antek bawi się beztrosko kolejką. Buduje tory i ustawia przejazdy oraz szlabany. Jest bardzo dumny z efektu swojej pracy. Jego wyobraźnia pracuje na wysokich obrotach i chłopiec zupełnie zatraca się w tym, co robi. Do tego stopnia, że kiedy kończy zabawę, jest już bardzo późno i pora iść spać.
Zanim jednak to nastąpi, przychodzi do niego mama, które wyraźnie jest pod wrażeniem kolejowego systemu, wymyślonego przez jej syna. Mówi nawet Antkowi, że konstrukcja jej się podoba. Czy jednak na pewno?
Jak przejawia się złość?
Okazuje się bowiem, że kiedy tylko mija noc i kobieta musi rano dostać się do łazienki, a na jej drodze znajdują się porozrzucane zabawki… niezwykły czar kolejki pryska i mama robi się bardzo zła.
W ,,Niegrzeczne Książeczki. Szlaban” złość przejawia się za pomocą wykrzyczanych, brzydkich słów (,,cholera jasna”), a następnie kontrastującej z nimi ciszy. Jest to tak silne zestawienie, że Antek zaczyna się bać i chowa się pod kołdrą. Chłopiec nie rozumie swojej mamy, bo wysyła mu ona sprzeczne sygnały. Czuje się zagubiony i trochę niesprawiedliwie protraktowy.
Co to znaczy ,,być niegrzecznym”?
Na szczęście, choć mama Antka była wcześniej ,,niegrzeczna”, bo postąpiła wbrew przyjętym normom, szybko reflektuje się po swoim wyskoku. Przeprasza synka, a on odzyskuje dobry nastrój i równowagę. Czy jednak mama rzeczywiście była niegrzeczna?
,,Niegrzeczne Książeczki. Szlaban” to cenna lektura o tym, że także dorośli mogą mieć gorszy moment. Rodzice nie są idealni – mylą się, zmieniają zdanie oraz złoszczą się. Najważniejsze jednak, bez względu na to czy jest się dzieckiem, czy już nie, aby zawsze pozostać skłonnym do przyznania się do błędu. Ten symboliczny szlaban można zatem traktować jako zachętę do bycia otwartym i szczerym ze swoimi bliskimi.
Każdy ma prawo do tego, aby poczuć się zdenerwowany, zmęczony, ale też smutny czy też wystraszony. Jest to zestaw emocji, którego nie sposób ominąć – trzeba nauczyć się z nim funkcjonować i w odpowiednim miejscu stawiać środek ciężko.
Polecam książkę ,,Niegrzeczne Książeczki. Szlaban” dzieciom powyżej 3 roku życia.
Link do strony wydawnictwa: https://natuli.pl/pl/p/Szlaban/23364
1 komentarz. Zostaw komentarz
[…] wartościowych pozycji – o niektórych z nich mogliście już przeczytać na stronie, m.in. ,,Niegrzeczne Książeczki. Szlaban” oraz ,,Niegrzeczne Książeczki. […]