Niegrzeczne Książeczki. Święta – recenzja

Tytuł: Niegrzeczne Książeczki. Święta
Seria: Niegrzeczne Książeczki
Autorka: Alicja Dyrda
Ilustracje: Aleksandra Gołębiewska
Wydawnictwo: Natuli
Rok wydania: 2022

Objętość: chudzina
Dla kogo: dla najmłodszych , dla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumieją , dla samodzielnych w czytaniu
Ocena ogólna: bardzo przyjemna

Razem z Antkiem, powracamy do serii, w której chłopiec jest głównym bohaterem. Na ,,Niegrzeczne Książeczki” składa się kilka wartościowych pozycji – o niektórych z nich mogliście już przeczytać na stronie, m.in. ,,Niegrzeczne Książeczki. Szlaban” oraz ,,Niegrzeczne Książeczki. Błoto”.

Rózga dla niegrzecznych dzieci

W tej recenzji przyszedł czas na pozycję, która wywoła najwięcej entuzjazmu w okolicach października, aż do końca grudnia. Czas na książkę z tej serii poświęconą Świętom! A właściwie temu, co wywołuje bardzo dużo emocji, czyli prezentom i nadejściu Świętego Mikołaja.

,,Niegrzeczne Książeczki. Święta” to książka Alicji Dyrdy, która w prosty, ale zarazem bardzo sugestywny sposób ściera się z mało wychowawczą tradycją straszenia dzieci brakiem upominków.

Prezenty dla wszystkich

Pewnie wielokrotnie każdy ze współczesnych dorosłych słyszał jako dziecko zdanie:

jeśli będziesz niegrzeczna/niegrzeczny, Mikołaj do ciebie nie przyjdzie.

No cóż, bez względu na to, czego by się nie zrobiło, prezenty i tak się pojawiały, a takie ,,gadanie” miało na celu wyłącznie zastraszyć dzieci oraz wymóc na nich określone zachowanie szantażem (co jak wiadomo, nie ma żadnego sensu).

W ,,Niegrzecznych Książeczkach. Święta” bohaterowie, a szczególnie mama głównej postaci daje mu jasny komunikat – w naszym domu wszystkie dzieci dostają prezenty, małe i duże, a także grzeczne oraz niegrzeczne.

Święta do których się dojrzewa

Choć Antek, który przypadkiem usłyszał o tej całej sprawie z niegrzecznymi dziećmi, boi się napisać swój list do Mikołaja, dzięki wsparciu bliskich oraz poczuciu bezpieczeństwa, w końca się przemaga. Ten jego strach pokazuje także jak negatywny wpływ może mieć powielanie starych przyzwyczajeń i powtarzanie tego, co samemu słyszało się w dzieciństwie. Jednak chłopiec nie jest jedynym ciekawym bohaterem tej części.

Moją uwagę zwrócił także starszy brat Antka, który świadomie rezygnuje z uczestniczenia w świątecznych tradycjach. Co ciekawe, jaka jest reakcja jego rodziny? Czy zmuszają go do przyłączenia się do nich? Czy go szantażują lub wymierzają mu kary? Nie. Po prostu akceptują jego decyzję, jednocześnie pokazując najmłodszym, że Święta to niekoniecznie coś, z czego się wyrasta, ale czasami coś, do czego trzeba dojrzeć.

,,Niegrzeczne książeczki. Święta” to pięknie wydana, niezwykle ważna i jedna z nielicznych książek, które poruszają to istotne zagadnienie dotyczące bezinteresowności oraz bezwarunkowości w ofiarowywaniu prezentów. 

Polecam ją wszystkim dzieciom powyżej 4 roku życia.

Link do strony wydawnictwa: https://natuli.pl/pl/p/Swieta/23112


Poprzedni wpis
Pan Miś chrapie – recenzja książki dla dzieci
Następny wpis
Wielka Księga Gier Świątecznych – recenzja
Tags: +4, +5, +6, +7, +8, +9, 2022, Aleksandra Gołębiewska, Alicja Dyrda, Antek, bliskość, blog książkowy, Boże Narodzenie, bożonarodzeniowe książki dla dzieci, grzeczne dzieci, książki dla dzieci, książki na święta, Natuli, niegrzeczne dzieci, Niegrzeczne Książeczki, Niegrzeczne Książeczki. Święta, recenzje książek, rodzicielstwo bliskości, rodzina, święta, Święty Mikołaj, tradycje, Wydawnictwo Natuli

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja