Wokół słońca. Nasze miejsce w kosmosie – recenzja

Tytuł: Wokół słońca. Nasze miejsce w kosmosie
Autorzy: Alma, dr Antonio Hales
➜ Ilustracje: Aina Bestard
➜ Tłumaczenie: Karolina Jaszecka
Wydawnictwo: Tatarak
Rok wydania: 2022

Objętość: chudzina
Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu
Ocena ogólna: wybitna

Chyba nie ma bardziej tajemniczego miejsca niż kosmos. Nawet głębiny oceanów – także w dużej mierze niezbadane oraz nieprzeniknione, nie kryją tylu zagadek ile odległe galaktyki, gwiazdy czy planety. 

Aina Bestard kolejny raz zaprasza czytelników w niezwykłą wizualno-merytoryczną podróż po otaczającym nas świecie, która zachwyca oraz inspiruje na wielu poziomach. Artystkę możecie już kojarzyć chociażby z książek:

Wyjątkowa książka o kosmosie

,,Wokół słońca. Nasze miejsce w kosmosie” to pięknie wydana książka dla dzieci i dorosłych, która ukazała się dzięki staraniom Wydawnictwa Tatarak. W jej treść zaangażowani zostali naukowcy m.in. z Alma (Atacama Large Millimeter/Submillimeter Array) – ogromnego centrum badawczego na pustyni Atacama w Chile, gdzie znajduje się 66 precyzyjnych radioteleskopów oraz doktor astrofizyki Uniwersytetu Londyńskiego i pracownik naukowy Północnoamerykańskiego Narodowego Obserwatorium Radioastronomicznego (NRAO), w tym także kierownik ALMY – dr Antonio Hales.

Choć te wszystkie tytuły i nazwy instytucji brzmią niezwykle poważnie, to sama książka jest przystępna w odbiorze oraz niezwykle ciekawa.

Podróż przez galaktyki i Układ Słoneczny

Składa się na siedemnaście rozdziałów, gdzie każdy poświęcony jest nieco innemu zagadnieniu. Początkowo wprowadza się czytelnika w podstawy – definiowane są takie pojęcia jak galaktyka, planeta czy komety, aby w dalszej części umiejscowić Ziemię w odpowiedniej skali i wskazać jej miejsce w Układzie Słonecznym.

Kolejne rozdziały poświęcone są indywidualnym planetom, czasami również ich księżycom czy pasowi planetoid. W krótkich notkach wypisane zostały najważniejsze cechy, ale opisywane są także ciekawsze wyróżniki – np. kratery, wulkany czy pierścienie.

Pergaminowe oraz rozkładane strony 

Zdecydowanie jednak najwięcej przestrzeni w ,,Wokół słońca. Nasze miejsce w kosmosie” zajmują ilustracje, a w zasadzie wierne szkice. Jeżeli kojarzycie poprzednie książki Ainy Bestard to pewnie wiecie, że ich wyróżnikiem są przezroczyste, pergaminowe strony, które skumulowane obok siebie, tworzą niemal przestrzenne obrazy omawianego tematu.

W tym przypadku także się pojawiły w kilku przykładach, pozwalając łatwiej uzmysłowić sobie warunki panujące na różnych planetach. Co ciekawe, książka zawiera także powiększoną rozkładówkę, na której pięknie prezentuje się cały Układ Słoneczny.

Polecam tę pozycję czytelnikom powyżej 8 roku życia. ,,Wokół słońca. Nasze miejsce w kosmosie” jest dostępna w dobrych księgarniach internetowych.

Poprzedni wpis
Jak Zrzędus chciał zepsuć Święta – recenzja książki dla dzieci
Następny wpis
Gdzie masz czapkę? – trochę o mojej książce dla dzieci
Tags: +10, +11, +12, +13, +14, +15, +16, +8, +9, 2022, Aina Bestard, Alma, blog książkowy, dr Antonio Hales, galaktyka, Karolina Jaszecka, kosmos, książki dla dzieci, książki na prezent, książki o kosmosie, książki popularnonaukowe, książki popularnonaukowe dla dzieci, planeta, planety, recenzent książek, recenzje książek dla dzieci, Tatarak, Układ Słoneczny, Wokół słońca. Nasze miejsce w kosmosie, wszechświat, Wydawnictwo Tatarak

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja