Nowe tomy serii o Paddingtonie – recenzja

Tytuły: Być jak Paddington. Książka pełna dobroci, Paddington ma rację, Paddington idzie jak burza, Paddington triumfuje, Paddington tu i teraz, Paddington zdaje egzamin
Seria: Paddington
Autor: Michael Bond
Ilustracje: Peggy Fortnum, R. W. Alley
Tłumaczenie: Aleksandra Kamińska, Piotr Pieńkowski, Michał Rusinek
Wydawnictwo: Znak emotikon
Rok wydania: 2022, 2023

Objętość: więcej niż sto
Dla kogo: dla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumieją , dla samodzielnych w czytaniu
Ocena ogólna: wybitna

Zabawmy się w grę w skojarzenia – po przeczytaniu trzech wybranych przeze mnie punktów, pomyślcie z czym Wam się one kojarzą:

  • Wielka Brytania,
  • czerwony kapelusz i niebieski płaszczyk,
  • niewyobrażalna do wyrażenia miłość do marmolady.

Czy słusznie przed oczami każdego miłośnika literatury stanął właśnie obraz jednego z najpopularniejszych misiów na świecie? Paddington, bo o nim mowa, to prostolinijny niedźwiadek o wielkim sercu i czystych zamiarach. Do Anglii przybył z Peru, gdzie na skutek szczęśliwego zbiegu okoliczności szybko stał się częścią rodziny państwa Brown.

[Na końcu recenzji – kod zniżkowy na książki o Paddingtonie!]

Książki o Misiu Paddingtonie

Seria już od ponad sześciu dekad nie znika z dziecięcych regałów i jeszcze całkiem do niedawna jej autor, Michael Bond, wciąż uzupełniał kalendarz przygód słynnego Misia o nowe historie. Istnieje więc duże prawdopodobieństwo, że choć znacie początkowe opowiastki o Paddingtonie, możecie nawet nie zdawać sobie sprawy jak wiele jeszcze wydarzyło się w życiu tego fikcyjnego bohatera.

Od 1958 roku światło dzienne ujrzało aż kilkanaście pozycji, będących najczęściej zbiorami opowiadań –  choć są też wyjątki! Nakładem wydawnictwa Znak Emotikon ukazały się również zestawienia listów (,,Uściski od Paddingtona”) czy najpiękniejszych sentencji (,,Być jak Paddington. Książka pełna dobroci”).


Sześć nowych tomów serii do czytania

Być może część osób pamięta kolekcjonerskie oraz jubileuszowe wydanie ,,Miś zwany Paddington” z ilustracjami Peggy Fortnum i w przekładzie Kazimierza Piotrowskiego. Na moim regale zajmuje ono miejsce wśród najpiękniejszej i najważniejszej klasyki literatury dziecięcej.

Teraz muszę zrobić przestrzeń na jeszcze więcej Paddingtona, ponieważ ukazały się wznowienia następujących tomów:

  • Paddington tu i teraz,
  • Paddington triumfuje,
  • Paddington idzie jak burza,
  • Paddington ma rację,
  • Paddington zdaje egzamin,
  • wspomniane już Uściski od Paddingtona.

Oczywiście, tomów jest znacznie więcej i szczerze polecam zgromadzenie ich wszystkich – historie się nie powtarzają, a czasami nawet nawiązują do siebie w różnych książkach.

W jakiej kolejności czytać Paddingtona?

Czy chronologia jest wymagana? Z pewnością dobrze przeczytać wspomnianą już część ,,Miś zwany Paddington”. Ona pomoże mniejszym i większym czytelnikom pokochać tego puchatego bohatera. W przypadku kontynuacji, można pozwolić sobie jednak na większą swobodę. Autor zadbał bowiem, żeby każda z pozycji uzupełniona była o podstawowy choć rys sytuacyjny, dzięki czemu nie ma obawy o poczucie zagubienia odbiorcy.

A już na przykład,,Uściski od Paddingtona” to zarówno wspaniałe dopowiedzenie znanych historii, przedstawionych na nowy sposób, które sprawdzi się zarówno w przypadku osób zupełnie zielonych w temacie Misia jak i jego wiernych, wieloletnich fanów.

W ostatnio wznowionych książkach wyruszycie więc z Paddingtonem na wielką szkolną przygodę, trochę lepiej poznacie zasady funkcjonowania komisariatów, czy wreszcie posmakujecie sławy, która nigdy nie dorówna smakowi sprawdzonej marmolady! A to wszystko w asyście bohaterów, bez których Paddington nie byłby tym samym Misiem, którego tak wszyscy kochają.

Najpiękniejsze sentencje z Paddingtona

O ile wszystkich sześć nowych tomów wydanych jest w spójny, bardzo estetyczny sposób – twarda oprawa, porządny papier oraz ujmujące czarno-białe ilustracje; o tyle obecny także na zdjęciach tom ,,Być jak Paddington. Książka pełna dobroci” to prawdziwa perełka!

Grzbiet przypominający płótno i kolorowe ilustracje to dopiero początek. Pozycja zawiera najciekawsze oraz najbardziej ujmujące cytaty z serii, uszeregowane według tematów związanych z pozytywnymi wartościami. To tego typu książka, która oferuje czytelnikom przyjemne ciepełko, niezależnie od pory roku.

Kod zniżkowy do księgarni

I teraz najbardziej ekscytująca wiadomość: do 17 września 2023 roku z kodem BAJKOCHLONKA otrzymacie aż 40% zniżki na tę serię na stronie księgarni Znak. Korzystajcie i zaczytujcie się z dziećmi już powyżej 4 roku życia.

Kod do wykorzystania tutaj: księgarnia Znak


Poprzedni wpis
Zacisze krecika – recenzja książki dla dzieci
Następny wpis
Co zrobi Frania? Szczerość – recenzja książki dla dzieci
Tags: +4, +5, +6, +7, +8, +9, 2022, 2023, Anglia, blog książkowy, Być jak Paddington. Książka pełna dobroci, klasyka, kolekcja książek, książki dla dzieci, książki na prezent, księgarnia Znak, Michael Bond, Michał Rusinek, miś, Paddington, Paddington idzie jak burza, Paddington kolekcja książek, Paddington ma rację, Paddington triumfuje, Paddington tu i teraz, Paddington zdaje egzamin, Peggy Fortnum, R. W. Alley, recenzje książek, recenzje książek dla dzieci, seria o Paddingtonie, serie książek dla dzieci, Wielka Brytania, Wydawnictwo Znak, Wydawnictwo Znak Emotikon, znak, Znak emotikon

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja