Wielkie Idee dla Małych Filozofów – recenzja serii

Tytuły: Szczęście i Arystoteles, Prawda i Sokrates
Seria: Wielkie Idee dla Małych Filozofów
Tekst: Duane Armitage, Maureeen McQuerry
Ilustracje: Robin Rosenthal
Tłumaczenie: Zofia Raczek
Wydawnictwo: Mamania
Rok wydania: 2023

Objętość: chudzina
Dla kogo: dla najmłodszych , dla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumieją  , dla samodzielnych w czytaniu
Ocena ogólna: wybitna

Filozofia często kojarzy się z wydumanymi pytaniami bez odpowiedzi oraz rozważaniami dalece oderwanymi od rzeczywistości. Z tego też powodu wiele osób z pewnością nie łączyłoby jej z literaturą dziecięcą. Moim zdaniem to duży błąd. Nie bez powodu filozofię uważa się również za umiłowanie mądrości – to dziedzina, która uczy myślenia, retoryki i znacznie poszerza horyzonty.

Niezwykle się więc cieszę, że nakładem wydawnictwa Mamania zaczęła ukazywać się seria ,,Wielkie idee dla małych filozofów”, której dwie pierwsze części – ,,Szczęście i Arystoteles” oraz ,,Prawda i Sokrates” opisuję w tej recenzji.

Wielkie Idee dla Małych Filozofów

Autorami książek są Duane Armitage oraz Maureen McQuerry, a za ilustracje odpowiada Robin Rosenthal. Oprócz tych już wydanych, Mamania zapowiedziała kolejne tomy – ,,Wyobraźnia i Kartezjusz” czy ,,Równość i Simone de Beauvoir”. To kartonówkowa seria dla najmłodszych, w której poruszane są uniwersalne wartości, ważne emocje oraz przedstawiani są wielcy myśliciele.

Na podstawie dwóch wydanych już tomów można dojść do wniosku, że autorzy skupiają się na jakimś pojedynczym aspekcie z życia danego filozofa i przedstawiają go w sposób czytelny oraz przystępny dla dzieci.

Szczęście i Arystoteles

W tej pozycji narrator koncentruje się przede wszystkim na szczęściu jako stanie, który można osiągnąć za pomocą przyjaciół. Posiadanie przyjaciela, który nie tylko będzie dawał coś od siebie, ale również zwróci uwagę na nasze nieodpowiednie zachowanie i pozwoli być nam dobrym człowiekiem – to skarb, który może zmienić codzienność.

W ,,Szczęściu i Arystotelesie” zwraca się uwagę na jeszcze jedną, bardzo ważną rzecz. Podstawą szczęścia jest kochanie i akceptowanie siebie. Ta prosta nauka to doskonały przepis w pigułce na rozważania o tym, co znaczy być szczęśliwym.

Link do strony wydawnictwa: https://mamania.pl/product-pol-1229-Szczescie-i-Arystoteles.html


Prawda i Sokrates

Dlaczego mówienie prawdy jest takie ważne? W jaki sposób można stać się mądrym człowiekiem? Sokrates to filozof, który kojarzony jest przede wszystkim ze swojego upodobania do zadawania pytań i dyskusji. 

W książce ,,Prawda i Sokrates” wyjaśnione zostaje, dlaczego zastanawianie się nad różnymi sprawami jest ważne i w jaki sposób bycie prawdomównym może wpływać na innych. Co więcej, narrator kilkukrotnie kieruje swoje pytania wprost do czytelnika lub słuchacza, aktywizując go i zachęcając do myślenia.

Link do strony wydawnictwa: https://mamania.pl/product-pol-1228-Prawda-i-Sokrates.html

,,Wielkie idee dla małych filozofów” to doskonale zapowiadająca się seria z ilustracjami przedstawiającymi dzieci w różnych scenach rodzajowych, która może być podstawą wiedzy o wielkich myślicielach. Z ciekawością wypatruję kolejnych części. Polecam ,,Szczęście i Arystoteles” oraz ,,Prawda i Sokrates” maluchom już powyżej 3 roku życia.


Poprzedni wpis
Wielka podróż Koko – recenzja pierwszej części
Następny wpis
Syreni Księżyc – przedpremierowa recenzja książki dla dzieci
Tags: +3, +4, +5, +6, +7, +8, 2023, Arystoteles, blog książkowy, Duane Armitage, filozof, filozofia, filozofia dla dzieci, książki dla dzieci, książki kartonowe, książki o filozofii dla dzieci, książki sztywnostronicowe, Mamania, Maureeen McQuerry, myśliciele, prawda, Prawda i Sokrates, recenzent książek, recenzje książek, recenzje książek dla dzieci, Robin Rosenthal, Sokrates, szczęście, Szczęście i Arystoteles, Wielkie Idee dla Małych Filozofów, Wydawnictwo Mamania, Zofia Raczek

2 komentarze. Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja