Zacisze krecika – recenzja książki dla dzieci

Tytuł: Zacisze krecika
Autorka: Jane Chapman
Ilustracje: Jane Chapman
Tłumaczenie: Ewa Borówka
Wydawnictwo: Wilga
Rok wydania: 2023

Objętość: chudzina
Dla kogo: dla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumieją , dla samodzielnych w czytaniu
Ocena ogólna: bardzo przyjemna

Nie każdy jest duszą towarzystwa. Wiele mniejszych lub większych osób czuje się przytłoczona długotrwałym przebywaniem w tłocznym otoczeniu. Bezwzględnie jednak każdy potrzebuje czasem chwilki spokoju, możliwości bycia tylko ze sobą i oddania się refleksji, która rozjaśnia myśli.

Książki Jane Chapman

,,Zacisze krecika” to książka autorki wielu bestsellerów – Jane Chapman. Na pewno kojarzycie ją już z takich pozycji jak:

Bohaterami jej książek są zazwyczaj zwierzęta (w przeważającej większości misie), a krótkie i proste opowiastki poruszają tematy, które mogą zainteresować najmłodszych odbiorców.

Małe rytuały

W przypadku ,,Zacisza krecika” główną postacią jest jednak tytułowy krecik, chociaż obecność, a właściwie nieobecność misia zostaje zaznaczona w bardzo ciekawy sposób. Krecik zamieszkuje bowiem niezwykłą chatkę tuż nad brzegiem jeziora, której właścicielem jest niedźwiedź (wnioskując za pewnymi przesłankami). Krecik razem z bobrem mają swój mały rytuał, kiedy włączają przytulne światło i siadają do wspólnego czytania.

Właśnie to przyjazne światło ściąga do chatki także inne zwierzęta, złaknione bliskości, samotne lub po prostu potrzebujące schronienia. Kiedy na zewnątrz robi się ciemno i jezioro rozświetla się łuną z okna – domek zapełnia się różnymi gośćmi.

Potrzeba bycia samemu

Wydawać by się mogło, że jest to sytuacja, z której wszyscy wychodzą zwycięsko. Krecik z bobrem zyskują nowych przyjaciół, a chatka staje się wyjątkowym miejscem spotkań. Okazuje się jednak, że tytułowy bohater wcale nie jest tak wielkim entuzjastą tłumów jak bóbr. Zdecydowanie bardziej lubi przebywać w mniejszym gronie i cieszyć się także momentami samotności.

W jaki sposób na taką postawę Krecika zareagowały pozostałe zwierzęta? Dlaczego dobrze on zrobił, sprzeciwiając się swojemu braku komfortu i jasno komunikując własne potrzeby?

Muszę przyznać, że ,,Zacisze krecika” – mimo, że autorka słynie z wielu wartościowych książek, najbardziej trafiła w mój gust. To pozycja dla wszystkich dzieci już powyżej 4 roku życia do wspólnego, głośnego czytania. To lektura z rodzaju, która daje dzieciom głos. Pozwala im wierzyć, że ich potrzeby są ważne, nawet jeżeli różnią się od potrzeb innych osób.

Link do strony wydawnictwa: https://www.gwfoksal.pl/zacisze-krecika-jane-chapman-sku42e3b08247b08912cbee.html


Poprzedni wpis
Pozdrowienia z Wodorostowego Lasu – recenzja książki dla dzieci
Następny wpis
Nowe tomy serii o Paddingtonie – recenzja
Tags: +4, +5, +6, +7, +8, +9, 2023, bliskość, blog książkowy, empatia, Ewa Borówka, introwertyk, Jane Chapman, krecik, Kret, książka obrazkowa, potrzeba samotności, przestrzeń, przestrzeń osobista, przyjaciele, przyjaźń, recenzje książek dla dzieci, rytuały, samotność, Wilga, Wydawnictwo Wilga, Zacisze krecika

1 komentarz. Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja