Zacisze krecika – recenzja książki dla dzieci

Tytuł: Zacisze krecika
Autorka: Jane Chapman
Ilustracje: Jane Chapman
Tłumaczenie: Ewa Borówka
Wydawnictwo: Wilga
Rok wydania: 2023

Objętość: chudzina
Dla kogo: dla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumieją , dla samodzielnych w czytaniu
Ocena ogólna: bardzo przyjemna

Nie każdy jest duszą towarzystwa. Wiele mniejszych lub większych osób czuje się przytłoczona długotrwałym przebywaniem w tłocznym otoczeniu. Bezwzględnie jednak każdy potrzebuje czasem chwilki spokoju, możliwości bycia tylko ze sobą i oddania się refleksji, która rozjaśnia myśli.

Książki Jane Chapman

,,Zacisze krecika” to książka autorki wielu bestsellerów – Jane Chapman. Na pewno kojarzycie ją już z takich pozycji jak:

Bohaterami jej książek są zazwyczaj zwierzęta (w przeważającej większości misie), a krótkie i proste opowiastki poruszają tematy, które mogą zainteresować najmłodszych odbiorców.

Małe rytuały

W przypadku ,,Zacisza krecika” główną postacią jest jednak tytułowy krecik, chociaż obecność, a właściwie nieobecność misia zostaje zaznaczona w bardzo ciekawy sposób. Krecik zamieszkuje bowiem niezwykłą chatkę tuż nad brzegiem jeziora, której właścicielem jest niedźwiedź (wnioskując za pewnymi przesłankami). Krecik razem z bobrem mają swój mały rytuał, kiedy włączają przytulne światło i siadają do wspólnego czytania.

Właśnie to przyjazne światło ściąga do chatki także inne zwierzęta, złaknione bliskości, samotne lub po prostu potrzebujące schronienia. Kiedy na zewnątrz robi się ciemno i jezioro rozświetla się łuną z okna – domek zapełnia się różnymi gośćmi.

Potrzeba bycia samemu

Wydawać by się mogło, że jest to sytuacja, z której wszyscy wychodzą zwycięsko. Krecik z bobrem zyskują nowych przyjaciół, a chatka staje się wyjątkowym miejscem spotkań. Okazuje się jednak, że tytułowy bohater wcale nie jest tak wielkim entuzjastą tłumów jak bóbr. Zdecydowanie bardziej lubi przebywać w mniejszym gronie i cieszyć się także momentami samotności.

W jaki sposób na taką postawę Krecika zareagowały pozostałe zwierzęta? Dlaczego dobrze on zrobił, sprzeciwiając się swojemu braku komfortu i jasno komunikując własne potrzeby?

Muszę przyznać, że ,,Zacisze krecika” – mimo, że autorka słynie z wielu wartościowych książek, najbardziej trafiła w mój gust. To pozycja dla wszystkich dzieci już powyżej 4 roku życia do wspólnego, głośnego czytania. To lektura z rodzaju, która daje dzieciom głos. Pozwala im wierzyć, że ich potrzeby są ważne, nawet jeżeli różnią się od potrzeb innych osób.

Link do strony wydawnictwa: https://www.gwfoksal.pl/zacisze-krecika-jane-chapman-sku42e3b08247b08912cbee.html


Poprzedni wpis
Pozdrowienia z Wodorostowego Lasu – recenzja książki dla dzieci
Następny wpis
Nowe tomy serii o Paddingtonie – recenzja
Tags: +4, +5, +6, +7, +8, +9, 2023, bliskość, blog książkowy, empatia, Ewa Borówka, introwertyk, Jane Chapman, krecik, Kret, książka obrazkowa, potrzeba samotności, przestrzeń, przestrzeń osobista, przyjaciele, przyjaźń, recenzje książek dla dzieci, rytuały, samotność, Wilga, Wydawnictwo Wilga, Zacisze krecika

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja