Każdy jest cudem – recenzja książki dla dzieci

Tytuł: Każdy jest cudem
Autorka: Jane Chapman
Ilustracje: Jane Chapman
Tłumaczenie: Agata Komosa-Styczeń
Wydawnictwo: Wilga
Rok wydania: 2024

Objętość: chudzina
Dla kogo: dla najmłodszychdla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumieją , dla samodzielnych w czytaniu
Ocena ogólna: wybitna

Perspektywa. To od niej często tak wiele zależy. Kiedy znajdujemy się długo w tym samym położeniu, przestajemy dostrzegać rzeczy, które mogły zrobić na nas wrażenie przy pierwszym poznaniu. Otoczenie powszechnieje, a nam może się wydawać, że stoimy w miejscu. 

Żeby docenić to, co mamy, musimy wyruszyć w podróż – albo taką zupełnie dosłowną, albo metaforyczną. Ta pierwsza pozwoli zatęsknić za domem i pokaże nas w nowym świetle. Ta druga z kolei pomoże odkryć obszary, których do tej pory jeszcze nie znaliśmy.

Kolejny bestseller od Jane Chapman?

,,Każdy jest cudem” to z jednej strony bardzo prosta w odbiorze książka obrazkowa słynnej Jane Chapman. A z drugiej – bogata w symbolikę opowieść, w której odnajdzie się także wielu dorosłych.

Artystka słynie z książek, które zawierają mało skomplikowane historie, dotyczące ważnych tematów. Raptem pół roku wcześniej ukazała się wzruszająca ,,Zacisze krecika”, a w jeszcze dalszej przeszłości na półki bibliotek trafiły m.in.: ,,Kocham cię całym sercem”, ,,Pan Miś chrapie”, ,,Święta pana Misia” czy też ,,Czy to już święta?”.

Bez względu o której książce Jane Chapman bym nie wspomniała, każda szybko zyskuje status kultowej i znika z księgarń, aż do wyczerpania nakładu. Z ,,Każdy jest cudem” szanse na to są jeszcze większe, bo moim zdaniem, to jej jedna z najlepszych opowiastek.

Każdy jest cudem

Główną bohaterką jest żaba, a nie jak mogłaby sugerować okładka mysz; choć ta druga także pełni znaczącą rolę w historii. Żaba żyjąc od dłuższego czasu w stawie, zaczyna poddawać w wątpliwość swoją wyjątkowość. Kiedy dostrzega odlatującą ważkę, postanawia poniekąd pójść jej śladem i samemu zacząć zwiedzać świat. 

W trakcie swojej podróży spotyka mysz. Razem zachwycają się otoczeniem drzew i dalej lasu. Zauważają jak z malutkiego nasionka wyrasta wielkie drzewo. Podziwiają w biegu smukłego jelenia i cieszą się intensywnością kolorów.

Ważna jest perspektywa

Kiedy przypadkowo powracają nad staw żaby – tym razem to mysz wpada w zachwyt. Zwraca uwagę na wyjątkowe rzeczy, o których główna bohaterka zupełnie zapomniała. Kiedy jednak spojrzała na swój dom oczami nowej przyjaciółki, uświadomiła sobie, że nie tylko on jest wyjątkowy, ale że także ona sama ma bardzo wiele do zaoferowania.

,,Każdy jest cudem” to książka pochwalająca indywidualność i zarazem podkreślająca ideę, że wszyscy razem tworzymy coś wyjątkowego. Lektura pomaga dostrzec siebie w nowej perspektywie. Wpływa na to jej tekst, ale również sam sposób ilustrowania Jane Chapman. Artystka dosłownie pobawiła się perspektywą. Możemy oglądać nasze bohaterki z góry, z dołu czy z boku. Czujemy się jak w samym sercu akcji i jednocześnie bardziej angażujemy w przedstawianą historię.

,,Każdy jest cudem” to ważna opowiastka, która może być początkiem rozmowy o tym, kim jesteśmy, a także cenną lekcją o miłości do samego siebie. Polecam ją wszystkim dzieciom powyżej 3 roku życia.

Link do strony wydawnictwa: https://www.gwfoksal.pl/kazdy-jest-cudem-jane-chapman-skuf6038a15248098db03bd.html


Poprzedni wpis
Bim-bam-bom, czyli nowe kartonówki w serii książek dla dzieci
Następny wpis
Wzór na szczęście – recenzja komiksu dla dorosłych
Tags: +3, +4, +5, +6, +7, +8, 2024, Agata Komosa-Styczeń, blog książkowy, docenienie tego co się ma, indywidualność, Jane Chapman, Każdy jest cudem, książki dla dzieci, miłość do samego siebie, pewność siebie, recenzent książek, recenzje książek dla dzieci, wartość, wiara w siebie, Wilga, Wydawnictwo Wilga, żaba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja