Smoczy Rycerz – recenzja komiksu na bazie legendy

Smoczy Rycerz
Tytuł: Smoczy Rycerz
Scenariusz: Emanuele Arioli
Rysunki: Emiliano Tanzillo
Tłumaczenie: Ada Wapniarska
Wydawnictwo: Timof Comics
Rok wydania: 2023
Objętość: więcej niż sto
Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu
Ocena ogólna: bardzo przyjemna

Przedziwna sprawa! Pewnie każdy ze starszych czytelników kojarzy legendy arturiańskie, czyli historie sprzed setek lat, których bohaterami byli m.in. król Artur i rycerze Okrągłego Stołu.

Komiks oparty na starym manuskrypcie

Nie tak dawno temu okazało się jednak, że jeszcze nie wszystko wiemy na temat tych opowieści. Emanuele Arioli to włoski twórca komiksowy, który miał szczęście trafić na prawdziwy… złoty Graal! Studiując, zetknął się z manuskryptem sprzed niemal 14 wieków, który opisywał przygody kolejnego, niezwykle tajemniczego rycerza Okrągłego Stołu. 

W 2023 roku ukazał się jego komiks pod tytułem ,,Smoczy Rycerz” z rysunkami Emiliano Tanzillo, który powstał w oparciu o zebrane niemal na całym świecie materiały – strzępki cennej historii. To niezwykle satysfakcjonująca lektura, która szybko znajdzie uznanie wśród fanów klasycznych powieści graficznych, osadzonych w czasach średniowiecza i urozmaiconych o wątki fantastyczne.

Samotny Rycerz

Postać tytułowego rycerza jest całkiem romantyczna. Chłopiec ma oczy w dwóch kolorach, jest sierotą, a przy tym rówieśnicy go prześladują ze względu na podejrzenia o konszachty z diabłem nieobecnej już matki. Kiedy dorasta, Sivar – bo tak ma na imię, postanawia na skutek pewnego wydarzenia, wyruszyć na poszukiwania swojego pochodzenia.

Szybko okazuje się, że jego los przewidział wielki czarownik Merlin, a wszystko to co robi Smoczy Rycerz jest szybciej lub później spełnioną przepowiednią magika. Można odnieść wrażenie, że bohater jest nawet nieco zbyt potulny i poddańczy wobec zmierzającego w jego stronę przeznaczenia. Nie pomaga również zestawienie go z pozostałymi, niezwykle współczesnymi i charyzmatycznymi postaciami drugoplanowymi.

Brakujący element legend arturiańskich

Czy to jednak znaczy, że ,,Smoczy Rycerz” jest komiksem przewidywalnym i nudnym? Nic z tych rzecz. Choć można nieco zarzucić głównej postaci, to cała fabuła jest spójna i bardzo intrygująca. Choć twórcy nie udało się odtworzyć ze średniowiecznych źródeł pełnej historii rycerza, to jednak wypełnił braki swoją wyobraźnią, tworząc dzieło pełne, choć – jak się okazuje – nie do końca skończone.

Według informacji dostępnych w internecie, powstawać będą kolejne przygody Sivara. Mam pewne obawy, czy uda się utrzymać poziom oraz zaciekawienie czytelnika na tak wysokim poziomie jak w przypadku pierwszej części. Moje przeczucie podpowiada mi także, że ,,Smoczy rycerz” jest historią kompletną i niepotrzebującą  dalszych dopowiedzeń. Mimo to, perspektywa kolejnego tomu tej tej serii jest niezwykle kusząca i skłamałabym, gdybym napisała, że nie będę na nią czekać.

Najlepiej jednak oceńcie sami, czy czujecie niedosyt po tym pierwszym tomie. Polecam ,,Smoczego rycerza” odbiorcom już powyżej 9 roku życia. To uniwersalna opowieść, w której zestawione zostały znane schematy i powielane postawy, z rzadkim dla tego typu publikacji poczuciem humoru oraz dystansem, który ściąga ciężar gatunkowy z tej publikacji. 

Link do strony wydawnictwa: https://timof.pl/katalog/Smoczy+rycerz/pokaz.html


Poprzedni wpis
Palcem po śladzie – recenzja serii dla dzieci
Następny wpis
Moje małe Everdell – recenzja gry planszowej
Tags: +10, +100, +11, +12, +13, +14, +15, +16, +17, +18, +9, 2023, Ada Wapniarska, blog książkowy, Emanuele Arioli, Emiliano Tanzillo, fantastyka, komiks, komiksy dla nastolatków, legenda, legendy, legendy arturiańskie, magia, manuskrypt, Okrągły Stół, recenzje komiksów, recenzje książek, rycerz, rycerze, rycerze Okrągłego Stołu, Smoczy Rycerz, smok, smoki, średniowiecze, Timof, Timof comics, Timof i cisi wspólnicy, Wydawnictwo Timof, Wydawnictwo Timof Comics

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja