Fallout Shelter – recenzja gry planszowej

 

 

Tytuł: ,,Fallout Shelter”

Projektant: Andrew Fischer

Rok wydania: 2020

Wydawnictwo: Rebel

Czas gry: 60-90 minut

Liczba graczy: od 2 do 4 graczy

Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu

Ocena ogólna: bardzo przyjemna

  

 

Recenzja:

Kojarzycie grę ,,Fallout”? To postapokaliptyczna gra komputerowa wyprodukowana w 1997 roku, którą PC Gamer UK w 2015 roku umieścił na liście 50 najlepszych tytułów na PC na świecie. 

Jej akcja toczyła się w 2161 roku, gdzie garstce ocalałych po wojnie atomowej udało się znaleźć schronienie w rządowych schronach. 

 

,,Fallout Shelter” jest planszówką wydaną w Polsce przez Wydawnictwo Rebel. Daje nam namiastkę tamtej – już mocno retro rozgrywki (mowa o pierwszej części), przemycając elementy znane z ekranu komputera. Głównym celem zabawy jest osiągnięcie statusu nadzory i przejęcie władzy oraz rozwój podziemnego świata.

 

 

 

 

 

Metalowe pudełko z dodającymi dramaturgii tłoczeniami zaprojektowano na wzór niewielkiej walizki. W środku znajdziemy: 30 kart pomieszczeń, 5 kart wind, 31 kart przedmiotów, 18 zagrożeń, 2 kości, 4 mierniki zasobów, 72 kostki zasobów, 28 figurek mieszkańców, 42 żetony zadowolenia, znacznik pierwszego gracza oraz instrukcję obsługi.

 

Gra przeznaczona jest dla dwóch, trzech lub czterech graczy. Czas rozgrywki to nieco ponad godzina.

 

 

 

 

 

Głównym zadaniem jest rozbudowywanie schronu – każdy z uczestników zabawy ma swój własny poziom, do którego musi dobudowywać pomieszczenia. Poza tym istotna jest walka z zagrożeniami, czyli potworami, mutantami czy usterkami, jakie naprawia się lub zabija za pomocą rzutów kostką. Zasoby układane w wygodnych okienkach w kartach pozwalają na kupno kart pomieszczeń. 

 

Dzięki podstawowemu pakietowi, z którym rozpoczyna się każdą grę, możliwe jest skumulowanie kostek zasobów lub zaangażowanie kolejnych mieszkańców do gry. Im większa załoga, tym szybszy rozwój. 

 

Z komputerowego ,,Fallouta” twórcy planszówki zaczerpnęli także pomysł na charakterystykę postaci, czyli korzystanie z atrybutów SPECIAL (ten napis znajduje się u góry mierników zasobów). Przydzielając naszych mieszkańców do konkretnego działu (S, P, E, C, I, A lub L) sprawiamy, że otrzymują oni bonus w dedykowanych ich pomieszczeniach. 

 

 

 

 

 

,,Fallout Shelter” to bardzo wciągająca planszówka, z prostymi zasadami, dynamiczna i charakteryzująca się dużą decyzyjnością graczy. Przypadkowość też ma tu swój niewielki udział, ale najistotniejsza wydaje się być umiejętność planowania oraz wyprzedzania ruchów przeciwnika.

 

Rozgrywka kończy się w momencie gdy jeden z uczestników zbuduje szóste pomieszczenie swojego poziomu krypty lub kiedy wyczerpie się talia zagrożeń.

 

Jeżeli poszukujecie gry dla osób powyżej 13. roku życia, dobrze wykonanej (komponenty są naprawdę wysokiej jakości!) i angażującej na wiele godzin – bardzo polecam ,,Fallout Shelter”! 

 

Grę do recenzji przekazało Wydawnictwo Rebel:

 

 

 

Poprzedni wpis
Nolens volens, czyli chcąc nie chcąc – recenzja
Następny wpis
Brygada Brawurowych Kur – recenzja premierowa!
Tags: +100, +13, +14, +15, +16, +17, +18, 2020, Andrew Fischer, Fallout, Fallout Shelter, Fallout Shelter gra planszowa, Fallout Shelter planszówka, gra planszowa na prezent, gry planszowe, gry planszowe dla dzieci, planszówki dla dzieci, postapokalipsa, postapokaliptyczna gra planszowa, Rebel, Wydawnictwo Rebel

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja