Brygada Brawurowych Kur – recenzja premierowa!

 

 

 

Tytuł: ,,Brygada Brawurowych Kur”

Autor: Adam Skrodzki

Ilustracje: Katarzyna Cerazy

Wydawnictwo: Akapit Press

Rok wydania: 2020 

Objętość: chudzina 

Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu

Ocena ogólna: bardzo przyjemna

 

 

Recenzja:

,,Przedwczoraj spóźniłem się na obiad, gdyż odprowadzałem Sylwię z trzeciej C. Wczoraj spóźniłem się, bo po lekcjach urządziliśmy z chłopakami wielką bitwę za garażami. A dziś się spóźniłem, ponieważ zatrzymała mnie Brygada Brawurowych Kur. Przysięgam, nie robię sobie jaj.” 

 

Tak rozpoczyna się jedna z zabawniejszych książek tego roku (a mamy już czerwiec)! Niewielka formatem, lekka objętościowo i w cienkiej oprawie, wypełniona mnóstwem żartów, od których buzia nie przestaje się uśmiechać lub nawet śmiać w głos (przyznaję, że mi się zdarzyło).

 

Taka właśnie jest ,,Brygada Brawurowych Kur 1” i aż trudno uwierzyć, że to debiut Adama Skrodzkiego, który sam o sobie pisze: ,,z wykształcenia logistyk, z powołania literat, z bożej łaski szachista”.

Czytając tę historię myślałam o sagach Jakuba Wędrowycza Andrzeja Pilipiuka, bo choć tematyka zupełnie inna, to jednak styl pisania i poczucie humoru bardzo podobne. Momentami można odnaleźć to samo podejście autorów do gier słownych, absurdalnych żartów i umiłowania do nietypowych postaci.

 

 

 

,,Brygada Brawurowych Kur” to pierwsza część kilkutomowej opowieści, w której oprócz tytułowych bohaterek akcja toczy się wokół postaci 10-letniego Daniela Słowińskiego. Pewnego dnia chłopak wracając ze szkoły, zostaje zatrzymany przez dziesiątki kur. Składają mu one propozycję nie do odrzucenia i od tej chwili jego życie nigdy nie będzie już takie samo.

 

Brygada wprowadza nowe porządki. Działa leganie i cierpliwie poddaje się urzędowym procedurom, w celu wynajęcia mieszkania oraz założenia działalności gospodarczej. Kury zmieniają miasteczko, a przede wszystkim wpływają na ludzi. Jedni stają się ich fanami, innym przeszkadza nowa rzeczywistość narzucana przez drób. Jak potoczą się losy tych bohaterów (a w zasadzie bohaterek, bo trzeba wspomnieć, że autor wyraźnie podkreśla ich żeńską płeć)? Z pewnością jeszcze dadzą o sobie znać – w sposób energetyzujący i ciekawy.

 

 

 

 

Książkę czyta się bardzo szybko. Dodatkowo lekturę umilają ilustracje Katarzyny Cerazy, które doskonale wpisują się w ogólny charakter opowieści. 

 

,,Brygada Brawurowych Kur” to także – choć w bardzo nietypowy sposób, nauka dobrych manier, moralności czy bycia częścią społeczeństwa. Sporo w niej nawiązań do polityki czy popkultury, których być może nie wszystkie dzieci będą w stanie wyłapać, ale jednocześnie które nadają tej pozycji jeszcze jeden, dodatkowy wymiar znaczeniowy. 

 

Polecam tę książkę dzieciom powyżej 10. roku życia oraz ich rodzicom. Z przyjemnością objęłam ją swoim patronatem medialnym!

Link do strony Wydawnictwa: https://www.akapit-press.pl/dla-dzieci/brygada-brawurowych-kur-z-autografem-565.html

 

 

 

Poprzedni wpis
Fallout Shelter – recenzja gry planszowej
Następny wpis
The Unworry Book – recenzja książki aktywnościowej
Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

1 Komentarz. Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja