Figiel i Psikus. Między nami, chochlikami – recenzja

Tytuł: ,,Figiel i Psikus. Między nami, chochlikami”

Autor: Wojciech Widłak

Ilustracje: Elżbieta Wasiuczyńska

Wydawnictwo: Nasza Księgarnia

Rok wydania: 2019

Objętość:  chudzina

Dla kogo: dla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumieją , dla samodzielnych w czytaniu 

Ocena ogólna:  bardzo przyjemna

 

 

Recenzja:

Wojciech Widłak od lat bawi dzieci swoim inteligentnym humorem i wnikliwą obserwacją rzeczywistości. Razem z ilustratorką Elżbietą Wasiuczyńską tworzą niezwykle charakterystyczny duet, także m.in. w serii o Panu Kuleczce.

 

,,Figiel i Psikus” to ich kolejny wspólny projekt. ,,Między nami, chochlikami” jest drugą pozycją, która powstała w ramach tego cyklu. Każda z książek to jednak nie związane nicią dramaturgiczną przygody, dlatego równie dobrze można rozpocząć zabawę z tymi bohaterami od tej pozycji!

 

 

 

Figiel i Psikus to dwójka przyjaciół, którzy nie wyobrażają sobie życia bez siebie. W tym pięknie wydanym zbiorze pięciu opowiastek można dostrzec pochwałę mądrych wartości i zachwytu nad przyrodą.

 

Zarówno autor jak i ilustratorka wydają się nawiązywać do klasyki literatury, czyli ,,Bajek z mchu i paproci”, w których głównymi bohaterami byli niezwykle rozpoznawalni – Żwirek i Muchomorek. 

Chochliki o przewrotnych imionach z książki Wojciecha Widłaka to – jak można domyślić się z treści – ich prawnukowie, którzy zamieszkują las i z ciekawością wspominają chwile, kiedy ich przodkowie żyli wśród ludzi. 

 

Każda z opowiastek traktuje na inny temat. Pierwsza dotyczy smutku, który pojawił się odkąd jeden z chochlików został sam. Pozostawiony przez przyjaciela czuł się samotnie i nie odczuwał przyjemności z tego, co dotychczas go cieszyło. 

Ta krótka historia pięknie pokazuje, jak ważna jest przyjaźń w życiu każdego z nas, i jak wiele może się zmienić dzięki jej obecności. 

 

 

 

 

Kolejne opowiastki dotyczą bohaterskiego i niezwykle odważnego gestu, który jednak swoje podłoże ma w naturalnej potrzebie działania oraz sprawy tajemniczego złoczyńcy, który w rzeczywistości okazuje się być… nieposkromionym apetytem! 

 

,,Figiel i Psikus. Między nami, chochlikami” to bardzo trafiona i ujmująca pomysłowością książka, która ma duże szanse zostać – tą ulubioną. 

 

Jedyne co można byłoby jej zarzucić, to zbyt mała różnorodność głównych bohaterów. Czasami nawet dorośli mają kłopot, żeby odróżnić jednego chochlika od drugiego. Z drugiej strony – w rzeczywistości nie ma to większego znaczenia, bo w każdym z opowiadań tylko jeden z nich gra główną rolę. 

 

Polecam tę książkę dzieciom już od 4. roku życia.

Link do strony Wydawnictwa: https://nk.com.pl/figiel-i-psikus-miedzy-nami-chochlikami/2719/ksiazka.html#.XZOmgC3USDU

 

 

 

Poprzedni wpis
KSIĄŻKI Z PRZYSZŁOŚCI CZ.20
Następny wpis
Wszystko o rodzinach – recenzja premierowa!
Tags: +4, +5, +6, +7, +8, 2019, blog o książkach, chochlikami, chochliki, Elżbieta Wasiuczyńska, emocje, Figiel i Psikus, Figiel i Psikus. Między nami, książki dla dzieci, książki o przyjaźni, literatura dziecięca, Nasza Księgarnia, przyjaźń, recenzje książek dla dzieci, samotność, smutek, strona z książkami, Wojciech Widłak, Wydawnictwo Nasza Księgarnia, Żwirek i Muchomorek

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja