Henio i cztery struny – recenzja książki dla dzieci

Tytuł: Henio i cztery struny
 Autorka: Katarzyna Huzar-Czub
➜ Ilustracje: Paulina Wyrt
Wydawnictwo: małe PWM
Rok wydania: 2021

Objętość: chudzina
Dla kogo: dla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumieją , dla samodzielnych w czytaniu
Ocena ogólna: wybitna


Polska zarówno kiedyś jak i dzisiaj słynie z wielu znakomitych wykonawców muzyki klasycznej. Oprócz tych najbardziej znanych, w historii zapisali się twórcy, których koncertów niestety już nie usłyszymy (a przynajmniej nie w oryginalnym wykonaniu). Pozostały jednak ich zapisy nutowe oraz opowieści, które teraz możemy poznać i nimi się zainspirować!

Wydawnictwo PWM (a w zasadzie dedykowane dzieciom ,,małe PWM”) rozpieszcza czytelników doskonałymi, rymowanymi książkami o wielkich, polskich artystach, ale także edukacyjnymi lekturami o muzyce.

Do tej pory pisałam już o:

Wiecie, co jeszcze łączy te powyższe książki? Ich autorką jest Katarzyna Huzar-Czub – mistrzyni w pisaniu krótkich biografii sławnych muzyków w taki sposób, żeby zainteresować nimi najmłodszych.

KIM BYŁ HENRYK WIENIAWSKI?

,,Henio i cztery struny” to niezwykła historia o człowieku, określanym mianem ,,następcy Paganiniego”, czyli najsłynniejszego skrzypka wszech czasów. Henryk urodził się 10 lipca 1835 roku w Lublinie. Jego talent wiolinistyczny odkryto bardzo szybko. Już kiedy miał cztery lata było jasnym, że ten chłopczyk tworzy muzykę, która porusza serca.

Jako jeden z najmłodszych w historii został przyjęty do prestiżowego Konserwatorium Paryskiego (był wtedy zaledwie ośmiolatkiem!). Bardzo szybko osiągnął międzynarodowy sukces, który w późniejszych latach okupił pewnymi konsekwencjami.

ILE STRUN MAJĄ SKRZYPCE?

Najnowsza książka Katarzyny Huzar-Czub ze wspaniałymi, wielowymiarowymi ilustracjami Pauliny Wyrt (którą kojarzyłam dotychczas przede wszystkim z serii ,,Małe Licho” i która, okazuje się, ma bardzo dużo do zaoferowania!), to nie tylko wciągająca opowieść o Henryku Wieniawskim. Autorka w sprytny sposób w rymowanym tekście wplotła informacje o innych ważnych twórcach tamtych czasów, ale i o samych skrzypcach.

Mogę z całą pewnością stwierdzić, że po lekturze ,,Henio i cztery struny” już na zawsze zapamiętacie, że skrzypce mają cztery struny – G, D, A i E. A to dlatego, że wykorzystano dla utrwalenia tych informacji siłę metody skojarzeń – wspierając się zarazem historią samego bohatera.

NIE ZAWSZE JEST TYLKO KOLOROWO

To, że nie jest to tylko zwykła książka o drodze małego chłopca z wielkim talentem do zapisania się na stałe w kanonie wielkich muzyków, świadczy też fakt, że autorka ujęła w biografii Wieniawskiego bardzo ważny wątek. Mimo, że jest to pozycja dla dzieci, nie skupia się ono wyłącznie na superlatywach. 

W tekście można przeczytać również o problematycznej skłonności skrzypka do hazardu, jednocześnie nie ujmując jego niezwykłemu talentowi.

DLA KOGO JEST TA KSIĄŻKA?

,,Henio i cztery struny” to bardzo starannie przygotowana publikacja o niezwykle interesującym człowieku. Jestem przekonana, że (niestety) jeszcze wiele dzieci, ale i kilku dorosłych nie słyszało o Henryku Wieniawskim. Opisywana tutaj lektura umożliwia poznanie tej historii i wyciągnięcie ciekawych wniosków. Wielki talent to nie tylko obietnica sławy oraz bogactwa. Czasami nawet wybitnie uzdolnionych ludzi dopadają różne słabości.

Polecam ,,Henio i cztery struny” dzieciom już powyżej 4 roku życia.

Link do strony Wydawnictwa: https://pwm.com.pl/pl/sklep/publikacja/henio-i-cztery-struny,katarzyna-huzar-czub,25210,ksiegarnia.htm


Poprzedni wpis
Pucio na wsi – recenzja książki dla dzieci
Następny wpis
Tajemnica strażników nocy – recenzja patronatu
Tags: +4, +5, +6, +7, +8, 2021, blog książkowy, granie na skrzypcach dla dzieci, Henio i cztery struny, Henryk Wieniawski, jak zainteresować dzieci muzyką?, Katarzyna Huzar - Czub, książki dla dzieci, książki o muzyce dla dzieci, książki o skrzypcach dla dzieci, małe PWM, muzyka, Paulina Wyrt, Polskie Wydawnictwo Muzyczne, PWM, recenzent książek dla dzieci, recenzje książek, skrzypce, skrzypek, współpraca

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja