Mamusiu, jak wielki jest świat? – recenzja książki

Tytuł: Mamusiu, jak wielki jest świat?
Autorka: Sabine Bohlmann
Ilustracje: Emilia Dziubak
Tłumaczenie: Małgorzata Słabicka-Turpeinen
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Rok wydania: 2023
Objętość: chudzina
Dla kogo: dla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumieją , dla samodzielnych w czytaniu
Ocena ogólna: wybitna

W jaki sposób wytłumaczyć dziecku coś, czego sami nie jesteśmy w stanie do końca zrozumieć? Jak cierpliwie odpowiadać na trudne pytania? Jak w prosty sposób wyjaśnić wielkość miłości?

Jak wielki jest świat?

,,Mamusiu, jak wielki jest świat?” to kolejna z serii książka Sabine Bohlmann z ilustracjami Emilii Dziubak, w których autorka przedstawia rozmowę między rodzicem a jego dzieckiem. Poprzednia, czyli ,,Tatusiu, czy dziesięć to dużo?” opierała się na relacji między małym wilczkiem i jego tatą wilkiem.

W najnowszej książce Bohlmann ukazuje rozmowę kociaka oraz mamy kotki. Dociekliwy malec zadaje serię pytań, na które otrzymuje cierpliwe odpowiedzi. Kocurka interesują kwestie wielkiej wagi. Chce wiedzieć jak duży, długi i wysoki jest świat. Zastanawia go gdzie on jest, ile musiałby zrobić kroków, żeby go obejść czy też do kogo świat należy.

Książka dla dzieci z ważnymi pytaniami

,,Mamusiu, jak wielki jest świat?” ma w sobie wiele elementów filozoficznych. To wręcz – na bardzo podstawowym poziomie – metafizyczna opowiastka o tym co wielkie i nieprzeniknione. Zachęci najmłodszych do myślenia poza ramami. Zainspiruje do zadawania ważnych pytań i poszukiwania na nie odpowiedzi.

Przede wszystkim jednak książka skupia się na relacji. Treść rozmowy jest więc równie znacząca, co sposób w jaki bohaterowie komunikują się ze sobą i do jakich wniosków razem dochodzą.

Książka bez pudła

Zarówno ta jak i poprzednia książka są przede wszystkim opowieściami o uczuciach rodziców względem dzieci. Próbą ich nazwania i zdefiniowania. Choć to zadanie może wydawać się niezwykle trudne oraz obarczone ryzykiem osiągnięcia kiczowatego efektu, z całą pewnością mogę przyznać, że efekt jest wielkim sukcesem.

Te dwie książki należą do piękniejszych w kanonie literatury dziecięcej, z jakimi miałam do czynienia. Zarówno tekst jak i wizualna interpretacja Emilii Dziubak trafiają bez pudła w moje czytelnicze upodobania. Zdecydowanie warto po nie sięgnąć, czy to przy okazji Dnia Mamy/Dnia Taty, jak i bez konkretnej okazji, dla wspólnej przyjemności z lektury.

Dodatkowo ,,Mamusiu, jak wielki jest świat?” może służyć jako lektura dobra do zasypiania. Wszystko sprowadza się w niej bowiem do dającego poczucie bezpieczeństwa snu.

Polecam tę książkę dzieciom już powyżej 4 roku życia.

Link do strony wydawnictwa: https://nk.com.pl/mamusiu–jak-wielki-jest-swiat/p3251.html


Poprzedni wpis
Historia naturalna syren – recenzja książki
Następny wpis
Puzzle 100 elementów + książka – recenzja
Tags: +4, +5, +6, +7, +8, 2023, blog książkowy, Dzień Dziecka, Dzień Matki, Emilia Dziubak, filozofia, kot, koty, książka o macierzyństwie, książki dla dzieci, książki do zasypiania, książki filozoficzne dla dzieci, książki na dobranoc, macierzyństwo, Małgorzata Słabicka-Turpeinen, mama, Mamusiu jak wielki jest świat?, matka, miłość, Nasza Księgarnia, recenzent książek dla dzieci, recenzje książek, rozmowy, Sabine Bohlmann, świat, Wydawnictwo Nasza Księgarnia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja