Tajemnica strażników nocy – recenzja patronatu

Tytuł: Tajemnica strażników nocy
 Autorka: A. M. Howell
➜ Tłumaczenie: Tomasz Illg
Wydawnictwo: Akapit Press
Rok wydania: 2022

Objętość: prawie jak encyklopedia!
Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu
Ocena ogólna: bardzo przyjemna


Kometa Halleya to niezwykłe zjawisko, które można podziwiać na niebie średnio co około 75/76 lat. Ostatnio zaobserwowano ją 9 lutego 1986, wcześniej była widziana 20 kwietnia 1910 roku… i to właśnie na początku XX wieku toczy się akcja wyjątkowej powieści, którą z przyjemnością objęłam swoim bajkochłonkowym patronatem medialnym.

HISTORYCZNA POWIEŚĆ SENSACYJNA… DLA DZIECI!

,,Tajemnica strażników nocy” to enigmatyczna nazwa książki łączącej fakty z licentia poetica. Jej autorką jest słynąca z historycznych powieści sensacyjnych, angielska pisarka A.M. Howell! Artystka otrzymała Nagrodę im. Mal Peeta dla Literatury Dziecięcej oraz pierwsze miejsca dla Najlepszej Książki Staroangielskiej Roku. 

Wcześniej, także nakładem Wydawnictwa Akapit Press ukazał się jej ,,Ogród zagubionych tajemnic” (niezwiązany jednak fabularnie z nowością).

KIEDY KOMETA POJAWIŁA SIĘ NA NIEBIE… 

Główną bohaterką ,,Tajemnicy strażników nocy” jest młoda dziewczynka Nancy, której dotychczasowe życie można określić jako niemal beztroskie. Wychowywała się wraz ze swoją młodszą siostrą Violet w uroczym domku z ogrodem, otrzymywała dużo miłości od mamy oraz nowego taty, który dodatkowo zabawiał ją historiami ze swojej prawniczej kancelarii. 

Wszystko zmieniło się jednak, kiedy na niebie zaczęła być widoczna kometa Halleya. Niektórzy ludzie (co zostało potwierdzone przez autorkę w rozdziale na końcu książki ,,Moja inspiracja do pisania Tajemnicy strażników nocy”) zaczęli popadać w panikę, obawiając się zatrucia toksycznymi gazami. Inni upatrywali końca świata, a jeszcze inni… wyprawiali przyjęcia i nie mogli doczekać się kulminacyjnego momentu.

TAJEMNICZY DOM Z KOPUŁĄ

To właśnie w środku tego całego zamieszania mama dziewczynek postanowiła zabrać je w bardzo długą podróż. Zostawiając mężowi zaledwie krótki liścik, wsiadła z Nancy oraz Violet do pociągu i razem ruszyły do oddalonego wiele godzin od domu miasteczka Bury, na panoramie którego wznosiła się… niezwykła posiadłość z kopułą.

To właśnie tam szybko wyszło na jaw, że dziewczynki mają dziadka (o którym nigdy dotychczas nie słyszały), a tajemnicze zachowanie ich mamy jest tylko wierzchołkiem góry lodowej, gdzie sekrety i zagadki piętrzą się jedna na drugiej.

SŁABOŚĆ DOROSŁYCH ORAZ SIŁA DZIECI

,,Tajemnica strażników nocy” to niezwykła opowieść, w której głównym przesłaniem jest odwaga i szczerość dzieci, a także potrzeba prawdomówności. Historia przedstawia losy zastraszonej rodziny, która przez wiele lat żyje w stagnacji, bojąc się przeciwstawić swojemu oprawcy. Dopiero pojawienie się dziewczynek, ich upór oraz działania kierowane dobrymi intencjami sprawiają, że los ma szansę się odwrócić.

W książce poruszane są również istotne fakty historyczne. W tle, oprócz oczywiście wydarzenia z kometą, przewijają się m.in. wątki walki sufrażystek o prawa wyborcze. Czytelnik może obserwować rozwój nauki, a także codzienne życie mieszkańców XX-wiecznej Anglii.

DLA KOGO JEST TA KSIĄŻKA?

Powieść jest angażująca i trudno się od niej oderwać. Wspaniale rozpisana siostrzana relacja może być inspiracją dla wielu młodych odbiorców. Dzięki temu, książka doskonale nadaje się także do czytania przez starsze siostry tym młodszym.

Polecam ,,Tajemnicę strażników nocy” wszystkim powyżej 9 roku życia.

Link do strony Wydawnictwa: https://www.akapit-press.pl/ksiazki-dla-mlodziezy/tajemnica-straznikow-nocy-616.html

 


Poprzedni wpis
Henio i cztery struny – recenzja książki dla dzieci
Następny wpis
Chopin, miś i szczęśliwa siódemka – recenzja książki dla dzieci
Tags: +10, +11, +12, +13, +14, +9, 2022, A. M. Howell, Akapit Press, Anglia, blog książkowy, kometa Halleya, książki dla dzieci, książki oparte na faktach, patronat medialny, patronat medialny Bajkochłonki, recenzje książek dla dzieci, Tajemnica strażników nocy, Tomasz Illg, Wydawnictwo Akapit Press

1 komentarz. Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja