fbpx

Pucio mówi – podwójna recenzja kartonówek!

Pucio mówi – podwójna recenzja kartonówek!

Tytuł: ,,Pucio mówi dzień dobry”, ,,Pucio mówi dobranoc”

Autor: Marta Galewska-Kustra

Ilustracje: Joanna Kłos

Wydawnictwo: Nasza Księgarnia

Rok wydania: 2020

Objętość: chudzina

Dla kogo: dla najmłodszych , dla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumieją

Ocena ogólna: bardzo przyjemna

 

 

Recenzja:

Pucio już na dobre rozgościł się w naszych biblioteczkach, co pewien czas regularnie zaskakując czytelników nowymi przygodami.

 

Ostatnio pojawiły się dwie niewielkich rozmiarów kartonówki – ,,Pucio mówi dzień dobry” oraz ,,Pucio mówi dobranoc”. Idealne książki do czytania w różnych porach dnia!

 

 

Z tej serii polecam także poniższe pozycje (wystarczy kliknąć w konkretny tytuł, żeby przenieść się do recenzji):

– ,,Pucio i ćwiczenia z mówienia”,

– ,,Pucio na wakacjach”,

– ,,Co robi Pucio?”, 

– ,,Pucio. Zabawy gestem i dźwiękiem”,

– ,,Pucio umie opowiadać”,

– ,,Pucio. Domino”,

– ,,Pucio. Gdzie to położyć?”, 

– ,,Pucio. Pierwsze zabawy”,

– ,,Pucio i Misia ubierają choinkę”,

– ,,Pucio. Co tu pasuje?.

 

 

W ,,Pucio mówi dzień dobry” pewnie wielu osobom stosującym metodę Montessori, nie spodoba się słońce witające głównych bohaterów (podobnie jest w drugiej części, gdzie ilustratorka poprzestaje tylko na dorysowaniu oczu księżycowi, drzewu oraz pojazdom). 

 

Trzeba jednak przyznać, że choć różni się ona od podstawowej serii, to w dalszym ciągu jest bardzo udaną pozycją, od której można w zasadzie rozpocząć dzień. Pucio i Misia ciągle śpią, dlatego słońce jako narrator postanawia ich obudzić. Co więcej, zachęca do tego czytelników, żeby także mu pomogli. 

 

 

 

 

Słuchacze odegrają w tej serii bardzo ważną rolę. Razem z narratorem będą pomagać bohaterom w porannych czynnościach oraz przygotują ich do pójścia do przedszkola.

 

Zadaniem czytelników będzie np. umycie zębów Puciowi i Misi, wybranie im ubrań, przygotowanie śniadania czy zapięcie kurtek. Dzięki temu dzieci dowiedzą się jak te wszystkie aktywności są ważne i sami nabiorą większej ochoty do porannego mycia zębów oraz zjadania ze smakiem posiłków. 

 

Link do strony Wydawnictwa: https://nk.com.pl/pucio-mowi-dzien-dobry/2805/ksiazka.html#.XsqOCC_USX0

 

 

W ,,Pucio mówi dobranoc” wszyscy już śpią, tylko chłopiec nie może zasnąć i gra na ukulele. Przychodzi do niego tata i opowiada mu różne historie na temat śpiących ludzi oraz rzeczy. Nawiązuje na przykład do pana budowniczego, którego Pucio kojarzy i mówi jak dobrze mu się teraz odpoczywa. W historiach taty śpią także samochody, drzewa oraz wiewiórki. 

 

Mężczyzna stara się wyjaśnić synowi, że w nocy wszyscy śpią, bo w dzień ciężko pracowali lub mieli inne sprawy do zrobienia. Chłopiec słuchając także o tym, gdzie sam dziś był i co widział, szybko usypia. 

 

 

 

 

,,Pucio mówi dobranoc” to książka szczególnie odpowiednia dla taty oraz dzieci, do czytania tuż przed snem. Wycisza, uspokaja, daje poczucie bezpieczeństwa i pozwala przyjemnie zasnąć. 

 

Te dwie poręczne kartonówki to chyba do tej pory najbardziej udany ,,mały format” z serii o Puciu. Jestem pewna, że bardzo się spodoba dzieciom już od 1. roku życia.

 

Link do strony Wydawnictwa: https://nk.com.pl/pucio-mowi-dobranoc/2804/ksiazka.html#.XsqOBS_USX0

 

 

 

Podziel się
Bajkochłonka
No Comments

Post a Comment