Tytuły: Co robi Pucio?, Pucio. Zabawy gestem i dźwiękiem
Seria: Pucio
Autor: Marta Galewska – Kustra
Ilustracje: Joanna Kłos
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Rok wydania: 2019
Objętość: chudzina
Dla kogo: dla najmłodszych
Ocena ogólna: wybitna
Recenzja:
Pucio jest chyba jednym z najsłynniejszych bohaterów książkowych dla najmłodszych. Uczy dzieci podstawowych relacji, mowy i prawidłowego składania zdań.
O ile pozycje o których pisałam wcześniej, czyli ,,Pucio i ćwiczenia z mówienia” oraz ,,Pucio na wakacjach”, są skierowane dla trochę starszych maluchów (około 2/3 do 6 lat), o tyle dwie najnowsze książki to gratka dla dzieci już kilko miesięcznych.
Podobnie jak główna seria, także dwie premierowe pozycje mają kartonowe strony oraz bezpieczne zaokrąglone rogi. W przeciwieństwie jednak do poprzedniczek, są wydane w dużo mniejszym formacie.
Jeżeli chcecie uzupełnić swoją kolekcję także o pozostałe fanty z Puciem w roli głównej, zerknijcie do recenzji na temat puzzli z tym sympatycznym bohaterem: http://bajkochlonka.pl/2019/02/25/puzzle-od-wydawnictwa-nasza-ksiegarnia/
,,Co robi Pucio?” to bardzo interesująca książka opisująca podstawowe czynności oraz rzeczowniki. Każda rozkładówka składa się z jednego i drugiego, i obie są ściśle związane ze sobą. Przykładem może być tutaj krzesło, które służy Puciowi do siedzenia (co bardzo dobrze widać na ilustracji) lub auto, lalka czy piłka, którymi chłopiec się bawi.
Oprócz przedmiotów pojawiają się także zwierzęta, czyli kot i pies oraz rodzice, którzy przytulają małego bohatera.
Dlaczego z pewnością każde dziecko pokocha tę książkę? Z tego samego powodu, dla których dorośli mają swoje ulubione lektury – ponieważ potrafią zidentyfikować się z bohaterem.
W ,,Co robi Pucio?” opisywane są tylko sytuacje, które w sposób bezpośredni dotyczą każdego malucha. Prawie wszystkie z wybranych przez autorkę czynności, mają miejsce każdego dnia.
Ważny jest także sposób w jaki należy czytać tę książkę z dzieckiem. Autorka namawia na wskazywanie palcem rzeczy i nazywanie ich. Powinno to ułatwiać dziecku zapamiętywanie poszczególnych wyrazów.
Link do strony wydawnictwa: https://nk.com.pl/co-robi-pucio/2645/ksiazka.html#.XLxjN5MzZE4
,,Pucio. Zabawy gestem i dźwiękiem” to z kolei książka, którą zachwycą się młodzi czytelnicy, których interesują wyrażenia dźwiękonaśladowcze.
Ta pozycja wydaje się być bardziej interaktywna od poprzedniczki, pozwala także dziecku na większe zaangażowanie.
Autorka wybrała tutaj przedmioty, które kojarzą się nam z jakimiś konkretnymi dźwiękami, np. drzwi z pukaniem, uderzenia o dno garnka z bębnieniem czy spadające krople deszczu z kapaniem.
W tej książce jest także dużo więcej komentarzy, które mają ułatwić z nią pracę.
Oprócz typowych słów, naśladujących dźwięki, w tej pozycji znalazły się także samogłoski czy sylaby. Jest to niewielki wstęp do nauki czytania metodą tradycyjną lub metodą czytania globalnego z którą można pracować już o wiele wcześniej.
Zarówno ,,Co robi Pucio?” oraz ,,Pucio. Zabawy gestem i dźwiękiem” to fantastyczne pozycje, które przyczynią się do rozwoju dzieci i zachęcą do samodzielnego korzystania z książek.
Polecam je dla dzieci już od 6. miesiąca życia.
Link do strony wydawnictwa: https://nk.com.pl/pucio-zabawy-gestem-i-dzwiekiem/2644/ksiazka.html#.XLxjN5MzZE4