Kłamstwo i jak to robimy – recenzja komiksu dla dorosłych

Tytuł: Kłamstwo i jak to robimy

Autor: Tommi Parrish

Tłumaczenie: Marceli Szpak

Wydawnictwo: Timof i cisi wspólnicy

Rok wydania: 2019

Objętość:  więcej niż sto 

Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu

Ocena ogólna: wybitna

 

Recenzja:

Dziwne, zniekształcone sylwetki. Małe głowy, wielkie i bezkształtne ciała. Ręce i stopy dużo za duże, niepasujące do wykreowanych przez rysownika tułowi.

A do tego równie nieszablonowa opowieść o miłości, poszukiwaniach i ukrywanej tożsamości.

,,Kłamstwo i jak to robimy” to opowieść komiksowa, skierowana do starszej młodzieży i dorosłych. Historia o okłamywaniu samego siebie autorstwa Tommiego Parrisha, artystów, którzy mówią w sobie w liczbie mnogiej, chociaż są jedną osobą.

To powieść szkatułkowa w której główna bohaterka Cleary spotyka swojego długo niewidzianego przyjaciela Tima. To przypadkowe zdarzenie staje się początkiem długiej nocy, która przynosi sporo rozczarowań i rozdrapuje piekące rany.

Komiks daje nam odczuć, że czasami przyjaźń z dawnych lat jest jak ulubiony film z młodości. Kiedy oglądamy go po długiej przerwie, zastanawiamy się, dlaczego nam się podobał. Czujemy się zażenowani własnym gustem i nie potrafimy sobie wytłumaczyć, skąd wzięło się w nas to poczucie uwielbienia do czegoś, co nie jest nawet przeciętnie dobre.

Cleary obserwuje Tima i widzi jego nastoletnią wersję w ciele dorosłego. Ich mizerna relacja w otoczeniu niezręcznego pożegnania, wymownej ciszy i mierzenia się ze wspomnieniami siebie czy przyjaciela prowadzi do nieuchronnej katastrofy.

Nastrój podbudowywany jest także znalezioną przypadkowo książką, którą Cleary ogląda i do której w pełni ma dostęp także czytelnik. Ta historia w historii jest o dziewczynie striptizerce, której wyobrażenie o życiu weryfikuje codzienność. Jej złe wybory, zamiast skłaniać ją do refleksji nad sobą, stają się motorem napędowym do krytykowania innych.

Autorzy zderzają w ,,Kłamstwo i jak to robimy” zarówno dwie różne od siebie warstwy obrazów, czyli kolorowe i pełne elementów kadry z głównymi bohaterami oraz czarno – białe, minimalistyczne szkice z fabułą ze znalezionej przez Cleary książki. Z drugiej strony zestawiają także same kadry z kwestiami postaci, które często nie są w pełni z sobą tożsame.

Ze słów wypowiadanych przez bohaterów można wyczytać niewiele. Dopiero połączenie ich z rysunkami oraz zrozumienie relacji, daje obraz całości i układa się w jedną całość.

Tommi Parrish odpowiada za komiks mówiący o cielesności, poszukiwaniu tożsamości i próbie jej zaakceptowania, a raczej braku akceptacji.

,,Kłamstwo i jak to robimy” to tragiczna opowieść bez gwarancji dobrego zakończenia, przyrównywana do życia każdego człowieka – egzystencji pełnej rozczarowań i szczęśliwych chwil, gdzie żyje się tylko dzięki kruchości pamięci i nadziei na miłą odmianę. Okłamywanie samych siebie pozwala nam odstawić zmartwienia na bok i choć przez chwilę poczuć się inaczej.

,,Kłamstwo i jak to robimy” to gorzka, ale wybitna opowieść, która pozwala nam trochę pomyśleć.

Link do strony wydawnictwa: https://timof.pl/katalog/K%C5%82amstwo+i+jak+to+robimy/pokaz.html

 


Poprzedni wpis
Co robi Pucio? oraz Pucio. Zabawy gestem i dźwiękiem – recenzja
Następny wpis
Odwagi zajączku – recenzja książki dla dzieci
Tags: +100, +17, +18, 2019, kłamstwo, Kłamstwo i jak to robimy, komiks dla nastolatków, komiks młodzieżowy, Marceli Szpak, miłość, przyjaźń, recenzje komiksów, recenzje komiksowe, relacje, stare przyjaźnie, Timof, Timof comics, Timof i cisi wspólnicy, Tommi Parrish, tożsamość, Wydawnictwo Timof, Wydawnictwo Timof i cisi wspólnicy

1 komentarz. Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja