7 nawyków szczęśliwego dziecka – recenzja

Tytuł: ,,7 nawyków szczęśliwego dziecka”

Autor: Sean Covey

Ilustracje: Stacy Curtis

Tłumaczenie: Małgorzata Bortnowska

Wydawnictwo: Znak Emotikon

Rok wydania: 2017

Objętość: chudzina

Dla kogo: dla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumieją

Ocena ogólna: bardzo przyjemna

 

Recenzja:

,,Jako rodzice nie zgadzamy się ze sobą w wielu sprawach, ale łączy nas miłość do dzieci i troska o nie.”, tak swoją książkę rozpoczyna Sean Covey, ojciec siedmiorga dzieci oraz amerykański pisarz.

 

,,7 nawyków szczęśliwego dziecka” składa się z 11 części, w tym z 7 rozdziałów fabularnych, z których każdy nawiązuje do ważnej zasady w życiu nie tylko każdego malucha, ale i człowieka.

 

 

 

 

Bohaterami książki jest siedmioro zwierzaków, mieszkańców ,,Siedmiu Dębów”, małego miasteczka otoczonego górami. Każde z nich różni się od siebie, nawet bliźniacy Witek Wiewiór i Wandzia Wiewiórka. Mimo, że wyglądają bardzo podobnie, to każdy lubi inaczej spędzać czas. Miś Kudłatek uwielbia obserwować mrówki, królik Raptus kocha sport, Lilka, która jest skunksem, pasjonuje się sztuką. Jeżozwierz Igiełka lubi muzykę i większość czasu spędza na odpoczywaniu. Ala Przylepka, mała myszka lubi babcine buty i biżuterię, a robaczek Robcio jest po prostu nieśmiały.

 

W każdej z tych postaci, dzieci będą mogły odszukać cząstkę siebie. Na pewno pomoże w tym ,,Kącik rodziców”, w którym oprócz nazwania danego nawyku, są także dla dorosłych umieszczone tematy do dyskusji po każdym rozdziale.

 

 

 

Pierwsza bajka jest o byciu samodzielnym. O tym, jak nie bać się podejmować decyzje i nie być uzależnionym od innych. Jeżeli dziecko się nudzi, niech nie liczy na to, że ktoś zawsze będzie starał się mu dostarczać rozrywek. Niech sam pomyśli, czym mógłby się zająć.

 

Druga bajka jest o nauce oszczędzania i planowania, a kolejna o tym, co należy robić w pierwszej kolejności. Im szybciej wykonamy swoje zadania i obowiązki, tym prędzej będziemy mogli się bawić i cieszyć przyjemnościami.

 

Z bajki o Lilce, która chciała mieć własny ogródek warzywny, uczymy się jeszcze czegoś innego. Jeżeli czegoś bardzo chcemy, a nasza korzyść jest zależna od kogoś innego, powinniśmy pokazać, że wszyscy na tym wygrywają. Mama Lilki obawiała się, że obowiązki spadną na nią, ale dziewczynka udowodniła, że sama sobie poradzi z większą częścią zadań.

 

W książce ,,7 nawyków szczęśliwego dziecka” można znaleźć także historię, której morał wydaje się jasno mówić – staraj się najpierw rozumieć, potem być rozumiany. Wiele nieporozumień bierze się właśnie z braku umiejętności słuchania. Kiedy dzieci nauczą się słuchać, a nie tylko mówić, wtedy komunikacja z nimi będzie dużo łatwiejsza.

 

Poza tym, w stawaniu się szczęśliwym dzieckiem, pomaga także równowaga. Ważna jest nauka, ale tak samo duże znaczenie ma sport, odpoczynek oraz zabawa. Radosny maluch to też taki, który potrafi pracować w grupie, rozmawiać z kolegami i robić coś we wspólnym celu.

 

 

 

,,7 nawyków szczęśliwego dziecka” to bardzo wartościowa książka, która zwraca uwagę na cechy, bez których trudno funkcjonować. Za pomocą przyjemnych i prostych w zrozumieniu bajek, uczy malucha co zrobić, żeby być lepiej rozumianym.

 

Polecam ją dla dzieci powyżej 4-ego roku życia.

 

Link do strony wydawnictwa: https://www.znak.com.pl/kartoteka,ksiazka,77818,7-nawykow-szczesliwego-dziecka

 

Poprzedni wpis
Wielkie podróże – recenzja
Następny wpis
Wszystkie psy Eli – recenzja przedpremierowa
Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

2 Komentarze. Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wprowadzić prawidłowy adres e-mail.

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja