fbpx

Opowiedz mnie – recenzja

Opowiedz mnie – recenzja

Tytuł: ,,Opowiedz mnie”

Autor: Madalena Matoso

Ilustracje: Madalena Matoso

Tłumaczenie: Marta Tychmanowicz

Wydawnictwo: Babaryba

Rok wydania: 2017

Objętość: więcej niż sto

Dla kogo: dla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumieją 

Ocena ogólna: bardzo przyjemna

 

Recenzja:

Czasami potrzebujemy tylko pretekstu, żeby puścić wodze fantazji i dać się ponieść własnej wyobraźni. Książka od zawsze jest doskonałym narzędziem, które ułatwia nam bujanie w obłokach i kreowanie innych światów. Dlaczego jednak nie pójść krok dalej i zamiast tylko czytać, również wymyślać?

 

Książka ,,Opowiedz mnie” to propozycja dla młodych czytelników, którzy chcą mieć większy wpływ na historię, niż w pozycjach, z którymi spotykają się zazwyczaj. To rodzaj tzw. paragrafówki, która pozwala odbiorcy decydować o kolejnych losach bohaterów (o których pisałam już także przy okazji podobnych pozycji).

 

 

 

 

Przewodnikiem po książce jest żółty ślimak z niebieską skorupką. Zadaje pomocnicze pytania, które wzbogacają historię. Plansze z wyborami poprzedza także instrukcja obsługi. Autorka zachęca w niej, żeby dziecko paluszkiem przesuwało się po narysowanych ścieżkach, gdzie mija się różne postaci, miejsca, przedmioty.

 

Przykładowo, decydując się na grę ośmiorniczką w pięciu różnych butach, powinniśmy nadać jej imię, opisać ją oraz scharakteryzować jej miejsce zamieszkania. Na następnej rozkładówce wybieramy jej pojazd i wyruszamy w podróż. Po drodze spotykamy różnych bohaterów (moim zdaniem śmiało można spotkać aż kilku!), otrzymujemy niezwykłe prezenty i gościmy w niezwykłych miejscach.

 

 

 

 

W książce jest też moment pełen napięcia, kiedy atakuje nas potwór, ale bardzo szybko udaje się nam go pokonać. ,,Opowiedz mnie” ma szczęśliwe i emocjonujące zakończenie.

 

Książka, oprócz tego, że przynosi mnóstwo frajdy i z powodzeniem mogą spędzać z nią czas dzieci, które jeszcze nie potrafią czytać, to także jest doskonałą pozycją z którą można trenować naukę czytania. Autorka zachęca do mówienia na głos, chociaż w tym przypadku krótkie opisy są raczej tylko pomocnicze. Mimo to na pewno przysłużą się dzieciom w pilniejszej nauce składania liter.

 

,,Opowiedz mnie” jest ładnie wydana, bardzo kolorowa (z przewagą żółtych i niebieskich teł). Postacie oraz miejsca akcji mają wiele szczegółów na których dziecko może skupić wzrok, ale jednocześnie nie są pstrokate i przytłaczające. Dzięki gładkiemu, pozbawionemu detali tła książka jest estetyczna i nierozpraszająca.

 

 

 

 

Polecam ją każdemu dziecku powyżej 4-ego roku życia. Oprócz oczywistych zalet jak rozwijanie wyobraźni, książka uczy także ładnego wypowiadania się oraz podejmowania decyzji.

 

Link do strony wydawnictwa: https://babaryba.pl/pl/p/OPOWIEDZ-MNIE-Madalena-Matoso/182

 

Podziel się
Bajkochłonka
No Comments

Post a Comment