fbpx

Opowiedz coś strasznego, Albercie – recenzja

Opowiedz coś strasznego, Albercie – recenzja

Tytuł: ,,Opowiedz coś strasznego, Albercie”

Autor: Gunilla Bergström

Ilustracje: Gunilla Bergström

Tłumaczenie: Katarzyna Skalska

Wydawnictwo: Zakamarki

Rok wydania: 2020

Objętość: chudzina

Dla kogo: dla najmłodszychdla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumieją

Ocena ogólna: bardzo przyjemna

 

 

Recenzja:

Październik to miesiąc, który mocno kojarzy się nam ze strachami, dlatego Wydawnictwo Zakamarki idealnie wpisało się w okoliczności, wydając kolejną książkę z serii o Albercie. 

 

Zapewne znacie małego, rezolutnego chłopca, któremu przytrafiają się rozmaite rzeczy. Wszystkie jednak są niezwykle realne, a ich siłą napędową jest dziecięca wyobraźnia oraz bezpośredni skandynawski styl. 

Na stronie pisałam już o trzech tytułach tego cyklu:

– ,,Co mówi tata Alberta?”,

– ,,Albercie, ty złodzieju!”,

– ,,Kto straszy, Albercie?”.

 

 

W najnowszej opowiastce Gunilli Bergstrom Albert ma już 7 lat. Na chłopca czekają więc nowe wyzwania, w tym te związane z coraz większą odpowiedzialnością. Rodzice zostawili Albertowi Malucha pod opieką i nasz tytułowy bohater ma być przez jedną noc nianią.

 

Okazuje się, że taka praca może mieć wiele korzyści! Po pierwsze Albert trochę lepiej pozna Malucha, dostanie wynagrodzenie oraz… opowie straszną historią (na wyraźne życzenie podopiecznego)!

 

Książka pokazuje czytelnikom kilka ciekawych kwestii, na przykład tę, że wszyscy lubimy straszne historie. Już od małego ciągnie nas do opowieści o duchach, potworach i innych niewyobrażalnych strasznościach. Miło jest czasami poczuć na plecach dreszcz ekscytacji. 

 

Maluch wydaje się być także zadowolony z opowiadania Alberta… oczywiście do czasu. Na początku zgrywa odważnego, ale z czasem, kiedy historia niebezpiecznie zaczyna coraz bardziej dotyczyć jego samego, zaczyna się bać. 

Na takie strachy jest jednak prosta metoda – wystarczy się przytulić i poprosić o jeszcze jedną bajkę… tym razem o czymś przyjemnym i miłym.

 

 

 

,,Opowiedz coś strasznego, Albercie” to książka, która pozwoli dzieciom oswoić się ze strachem oraz pokaże inną stronę odpowiedzialności. To historia uniwersalna, z której wiele dobrego może czerpać zarówno przedszkolak jak i uczeń pierwszych klas szkoły podstawowej.

 

Charakterystyczne ilustracje autorki oraz niezbyt urodziwi bohaterowie są najlepszym dowodem na to, że dobra książka nie musi mieć pięknych obrazków – wystarczy, że będzie miała mądrą i wartościową treść.

 

Polecam ,,Opowiedz coś strasznego, Albercie” dzieciom powyżej 4. roku życia.

Link do strony Wydawnictwa: https://www.zakamarki.pl/index.php/opowiedz-cos-strasznego-albercie.html?dir=asc&order=a

 

 

Podziel się
Bajkochłonka
2 komentarze
  • Maja
    Odpowiedz

    Domyślam się, że większość Pani postów jest sponsorowana- tylko tak potrafię sobie wytłumaczyć pozytywną ocenę tej książki oraz oznaczenie jej jako ,,bardzo przyjemną”. Moim zdaniem przed tą książką powinno się przestrzegać. W treści pojawia się potwór, który cytuję ,,ma apetyt na smaczne, delikatne ludzkie mięso” oraz pije krew. Straszne obrazki potwora, który szuka noży zeby schwytać swoją ofiarę. Ja zdecydowanie odradzam, zwłaszcza dla 4latków!

    26 marca 2021 at 11:02

Post a Comment