Co ty mówisz?! – recenzja

Tytuł: ,,Co ty mówisz?! Magia słów, czyli retoryka dla dzieci

Autorzy: Aneta Załazińska, Michał Rusinek

Ilustracje: Joanna Rusinek

Wydawnictwo: Literatura

Rok wydania: 2020 (2013)

Objętość: więcej niż sto

Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu

Ocena ogólna: bardzo przyjemna

 

 

Recenzja:

Retoryka to w zasadzie taka super moc, której nie powstydziłby się żaden bohater. Gdy wiemy na czym polega i przede wszystkim – gdy potrafimy się nią posługiwać, możemy znacznie więcej rzeczy załatwić i prościej jest nam się dogadać.

 

,,Co ty mówisz?! Magia słów, czyli retoryka dla dzieci” to  książka, którą koniecznie musiałam przeczytać! Jej autorami są Aneta Załazińska oraz Michał Rusinek. Oboje pracują na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego i ich nazwiska kojarzone są z językiem polskim oraz literaturą. Książka pierwszy raz ukazała się w 2013 roku, a obecnie można kupić jej już szóste wydanie.

 

 

Główną bohaterką ,,Co ty mówisz?!” jest Zosia. Poznajemy ją, kiedy dziewczynka postanawia zapisać się na kurs fotografii. Nie jest jednak przekonana, czy rodzice dadzą się namówić na pomoc w rozwijaniu jej kolejnego zainteresowania. Do tej pory nie wytrwała na żadnym kółku zainteresowań dłużej niż miesiąc. 

 

Zosia stosuje różne metody perswazji, żeby przekonać rodziców. Na końcu każdego rozdziału można znaleźć Przypominajki, to z nich dowiadujemy się na przykład, dlaczego dziewczynka nie powinna wymuszać decyzji płaczem lub siłą, ale lepiej, żeby użyła odpowiednich słów i właściwiej intonacji. 

 

Cała książka zbudowana jest w dość szczególny sposób. W dolnej części rozkładówek umieszczono komiks, a dzięki barwnej w nim (w sensie metaforycznym) postaci profesora, pokazuje czytelnikowi rys historyczny oraz opisuje teorię związaną z językiem. 

 

Pozostała treść książki, czyli najbardziej obszerna część – to doskonała fabuła, która nie tylko zwraca uwagę na ważne kwestie dotyczące retoryki, ale również oferuje bardzo przyjemną opowieść o pewnej rodzinie i jej codziennym życiu. 

 

 

 

,,Co ty mówisz?! Magia słów, czyli retoryka dla dzieci” wzbogaci także słownictwo młodszych czytelników i w jasny sposób wytłumaczy znaczenie bardziej skomplikowanych wyrazów. Z treści dowiemy się, czym jest argument, trema, metafora czy entuzjazm. 

Na koniec pozostaje już tylko wypróbować zdobytą wiedzę! Na końcu każdego rozdziału znajdują się Ćwiczenia, z pomocą których każdy czytelnik stanie się wybornym mówcą! 

 

Na plus tej pozycji przemawia także warstwa wizualna. Autorką ilustracji jest Joanna Rusinek. Ograniczona paleta kolorów do niebieskiego i pomarańczowego (który niezwykle dobrze oddaje barwę zakreślacza!) pomaga skupić się na treści, jednocześnie dając wytchnienie w sympatycznych obrazkach.

 

,,Co ty mówisz?!” to książka dla dzieci, która pomoże poczuć im się pewniej. Pozwoli podczas publicznych wystąpień pokonać tremę i w dowolnych konwersacjach wspiąć się na wyżyny swoich możliwości! Polecam czytelnikom powyżej 7 lat. 

 

Poprzedni wpis
Herbus Poziomka – recenzja
Następny wpis
Opowiedz coś strasznego, Albercie – recenzja
Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja