Książka o kupie – recenzja przedpremierowa książki dla dzieci!

Tytuł: Książka o kupie. Epicka podróż przez ludzki układ pokarmowy

Autor: Milada Rezkova

Ilustracje: Lukas Urbanek, Jakub Kase

Tłumaczenie: Anna Nowak

Wydawnictwo: Nasza Księgarnia

Rok wydania: 2020

Objętość:  więcej niż sto

Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu

Ocena ogólna: bardzo przyjemna

 

Recenzja:

Uwaga, oto z kart książki mówi do Was Wielka Kupa, wódz wszelkich życiowych doświadczeń i wierny wyznawca Mądrego Manitou.

,,Książka o kupie. Epicka podróż przez ludzki układ pokarmowy” to prawdziwa gratka dla miłośników biologii i… kultury rdzennych Amerykanów. Choć takie połączenie może wydać się na początku co najmniej nieszablonowe, to już teraz zapewniam, że jest niezwykle udane!

Autorka Milada Rezkova wraz z duetem ilustratorów – Jakubem Kase oraz Lukasem Urbanek stworzyli fantastyczną książkę na ważny, ale niezbyt elegancki temat. 

Wsłuchując się w opowieść głównego bohatera, czyli wodza Wielkiej Kupy, poznamy ważny szlak jakim podążył, będąc jeszcze małym czekoladowym… dropsem. Poznamy nie tylko tak ważne słowa jak przełyk, enzym, żołądek, dwunastnica czy jelito, ale również dowiemy się o istnieniu niezwykłego Manitou, czyli pewnej siły jaka pozwala ludziom tak łatwo i zmyślnie funkcjonować. 

,,Przede mną otwarła się wielka jaskinia z białymi skałami zębów, najtwardszych elementów ludzkiego organizmu. Nigdy wcześniej nie widziałem niczego piękniejszego! Po bokach spływały wodospady śliny i kilka kropel zwilżyło moje rozgrzane czoło.” Milada Rezkova, Książka o kupie. Epicka podróż przez ludzki układ pokarmowy, Jama ustna, str. 40

,,Książka o kupie” dzieli się na 11 rozdziałów, gdzie początkowo zaznajamiani jesteśmy z przewodnim motywem oraz prowadzoną narracją. Nawiązania do Indian widać nie tylko w sposobie wypowiadania się głównego bohatera, ale również na ilustracjach, które składają się na dwa odmienne style. Pierwszy możemy nazwać prymitywnym; popycha akcję do przodu, reprezentuje postacie i nadaje tempa opowieści. Drugi to misterne i piękne szkice, które realistycznie przedstawiają nie tylko różne obiekty, ale także ludzi lub krajobrazy. Pełnią one rolę tła. 

Ta książka jak każdy western jest może nieco chaotyczna przy pierwszym poznaniu. Autorka używa wielu skrótów myślowych (szczególnie na początku), które mogą wywieść w pole tych czytelników, którzy nie mają jeszcze rozbudowanego aparatu pojęciowego. 

Z każdą kolejną lekturą będzie jednak tylko lepiej, a pomoc starszych w odgrywaniu ról z tej historii ubarwi ją i jeszcze bardziej skupi zainteresowanie słuchaczy!

Dzięki niej poznacie rolę migdałków, dowiecie się jak wygląda kąpiel w soku żołądkowym czy za co odpowiada zwieracz wewnętrzny. 

,,Książka o kupie” to kreatywny i pełen humoru sposób na opowiedzenie sobie o tym czym jest trawienie, w jaki sposób i gdzie się odbywa. Polecam ją wszystkim czytelnikom powyżej 7. roku życia!

Link do strony Wydawnictwa: https://nk.com.pl/ksiazka-o-kupie-epicka-podroz-przez-ludzki-uklad-pokarmowy/2786/ksiazka.html#.XzaP6i2b5oE

OFICJALNA PREMIERA: 02.09.2020 rok


Poprzedni wpis
Wilcza nora – recenzja książki dla dzieci
Następny wpis
Mapy i labirynty – recenzja
Tags: +10, +11, +12, +13, +14, +7, +8, +9, 2020, Anna Nowak, biologia, blog książkowy, Jakub Kase, książka na prezent, Książka o kupie, Książka o kupie. Epicka podróż przez ludzki układ pokarmowy, książka prezent dla dziecka, książki dla dzieci, kupa, Lukas Urbanek, Milada Rezkova, Nasza Księgarnia, obrzydliwe książki dla dzieci, obrzydliwości, recenzentka, recenzje książek dla dzieci, trawienie, układ pokarmowy, Wydawnictwo Nasza Księgarnia

1 komentarz. Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja