Co w brzuchu burczy – recenzja książki dla dzieci

Tytuł: Co w brzuchu burczy. Czyli o tym, jak twoje ciało zmienia jedzenie w paliwo (i kupę)
Autorka: dr Jennifer Gardy
Ilustracje: Belle Wuthrich
Tłumaczenie: Paulina Broma
Wydawnictwo: ToTamto
Rok wydania: 2022

Objętość: więcej niż sto
Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu
Ocena ogólna: bardzo przyjemna

Czasami wyruszamy w długie i dalekie podróże, żeby odkryć jakieś niesamowitości świata. Musimy spakować pokaźny bagaż, zaoszczędzić na bilet i zrobić szczepionki przeciw egzotycznym chorobom, aby dotrzeć do miejsc, które nas zachwycą. Dr Jennifer Gardy przekonuje, że to, co naprawdę może zrobić na nas wrażenie, jest tuż na wyciągnięcie ręki. A nawet bliżej – jest wewnątrz nas.

Człowiek oczami naukowca

,,Co w brzuchu burczy” to popularnonaukowa pozycja dla dzieci i dorosłych, która skupia się na ludzkim układzie pokarmowym – ze wszystkimi jego ciekawostkami oraz połączonymi częściami. Autorką jest rzeczywiście naukowczyni. Dr Jennifer Gardy, czyli kanadyjska biolożka molekularna, biochemiczka oraz bioinformatyczka. W trakcie wielu lat badań zgromadziła fascynujący zbiór ciekawostek oraz informacji na temat wnętrza człowieka. Teraz dzieli się swoją wiedzą z czytelnikami na całym świecie!

Książka, która zagląda do środka nas

Książka skupia się wokół kilku rozdziałów, gdzie każdy kończy się praktycznym podsumowaniem. Narracja (bo to pozycja, która nie przedstawia tylko suchych faktów, ale wciąga również w wir opowieści!) płynnie przechodzi od tematu do tematu, wyjaśniając jak funkcjonuje nasz organizm, ale też jakie role odgrywają w nim poszczególne elementy.

Z pomocą ,,Co w brzuchu burczy” można przeprowadzić proste do zorganizowania eksperymenty, dowiedzieć się jaka jest rola hormonów w żołądku czy odpowiedzieć na pytanie, dlaczego bakterie są takie ważne w naszym codziennym funkcjonowaniu.

To, co najobrzydliwsze

Oczywiście – ku uciesze najmłodszych, autorka bardzo szczegółowo i jednocześnie niezwykle ciekawie opisała wszystkie kwestie związane z kupą i wypróżnianiem. Na pewno wielu czytelników zaciekawi:

  • jaka jest idealna pozycja do zrobienia kupy,
  • jak powstają bąki,
  • dlaczego kupa jest brązowa,
  • czym są… przeszczepy kupy?

Przy okazji dowiadujemy się z książki także o wielu procesach, które niemal bezustannie zachodzą w każdym organizmie i poznajemy części ciała, które zazwyczaj są dobrze ukryte (na całe szczęście!).

Najciekawszy podręcznik o układzie pokarmowym

,,Co w brzuchu burczy” jest książką, która może posłużyć jako fantastyczne podsumowanie szkolnych lekcji, ale także znacznie wyprzedzić program, w ciekawy sposób opisując to, co dzieje się wewnątrz nas. 

Będzie odpowiednią lekturą dla dzieci powyżej 9 roku. Lekkie pióro autorki i jednocześnie masa ciekawostek sprawią, że młodzi czytelnicy w ogóle nie będą mieć wrażenia, że ktoś próbuje ich czegoś nauczyć 😉

Link do strony Wydawnictwa: https://totamto.com.pl/ksiazki/co-w-brzuchu-burczy-czyli-o-tym-jak-twoje-cialo-zmienia-jedzenie-w-paliwo-i-kupe/

* Żeby być szczerą, muszę również przypomnieć inną premierę sprzed kilku lat – ,,Książka o kupie. Episka podróż przez ludzki układ pokarmowy”, która także rozszerzała te same zagadnienia. W temacie pozostaje również m.in. ,,Ohyda. Mała księga obrzydliwości” oraz ,,Mniam! Co w brzuchu burczy”.


Poprzedni wpis
Louca. Oby się udało! Tom 3 – recenzja komiksu
Następny wpis
Co zgubiła myszka z Anglii? – recenzja książki dla dzieci
Tags: +10, +11, +12, +13, +14, +15, +9, 2022, Belle Wuthrich, biologia, blog książkowy, ciało człowieka, Co w brzuchu burczy, Co w brzuchu burczy. Czyli o tym, dr Jennifer Gardy, jak twoje ciało zmienia jedzenie w paliwo (i kupę), Jennifer Gardy, książka popularnonaukowa dla dzieci, książki dla dzieci, książki o kupie, kupa, Paulina Broma, recenzent książek, recenzje książek, ToTamto, układ pokarmowy, Wydawnictwo ToTamto

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja