Mędrcy do dzieci – recenzja

Tytuł: ,,Mędrcy do dzieci”

Seria: Bajki filozoficzne

Tekst: Sophie Boizard

Ilustracje: Agnieszka Malmon

Tłumaczenie: Tymek Skowroński

Wydawnictwo: Muchomor

Rok wydania: 2019

Objętość: więcej niż sto

Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu

Ocena ogólna: bardzo przyjemna

 

Recenzja:

Gdybym miała wskazać moją najbardziej ulubioną serię Wydawnictwa Muchomor, to bez zastanowienia odpowiedziałabym – ,,Bajki filozoficzne”.

Mam ogromną słabość do tej dziedziny nauki, a ujęcie jej w książkach dla najmłodszych zachwyca i inspiruje do wspólnego czytania.

 

,,Mędrcy do dzieci” to najnowsza książka w ramach powyższej serii, która powstała dzięki pracy Sophie Boizard. Pisarka zebrała cytaty wielkich filozofów oraz myślicieli i umieściła do nich komentarze. Warto wspomnieć, że pozycja powstała dzięki dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z funduszu promocji kultury.

Nie są to jednak nużące analizy, które nie zainteresowałyby większość dorosłych, a  co dopiero dzieci, ale przedstawiona historia dwójki piątoklasistów: Klary i Leona.

 

 

 

 

Uczniowie mają bardzo dobry kontakt ze swoimi nauczycielami. Rozmawiając z nimi, nie tylko na tematy szkolne, dowiadują się wielu ciekawostek ze świata.

 

Inspiracją do tłumaczenia historii jest także ich życie oraz codzienność, przyjaciele, znajomi oraz ludzie, których mijają na ulicy.

 

Książka została podzielona na 5 rozdziałów, które poruszają przede wszystkim tematy: przyjaźni i braterstwa, pokoju na świecie, poznawania siebie i otoczenia, cnót i szczęścia oraz przyrody.

 

 

 

 

Na samym końcu pozycji odnajdziemy także krótkie, ale bardzo ciekawie napisane biografie filozofów z ich najbardziej charakterystycznymi mądrościami.

 

,,Mędrcy do dzieci” to próba wyjaśnienia czym jest mądrość naprawdę, a nie tylko w potocznym rozumieniu. Jak z niej korzystać oraz jak samemu stać się mądrym.

 

Autorka w sposób przystępny i niezwykle ciekawy wyjaśnia, czasami bardzo skomplikowane, myśli największych umysłów współczesnych i minionych czasów.

 

Opisywane historie często mają znamiona utopijnych wizji świata, gdzie proponowane rozwiązania są pewnego rodzaju iluzją, niemożliwą do zrealizowania. Według jednak zasady – warto dążyć do ideałów, autorka stara się wskazywać na optymalne rozwiązania różnych zagadnień.

 

Każdemu poświęca przeważnie jedną rozkładówkę, gdzie jej połowa to ilustracja. Autorką obrazów jest Agnieszka Malmon, która w swoich szkicach postawiła przede wszystkim na emocje oraz ogólne przesłanie, rezygnując z detali czy estetyki.

 

 

 

 

Bardzo polecam zarówno tę książkę, jak i pozostałe z serii ,,Bajki filozoficzne”. Będą idealne jako podkładka pod wspólne rozmowy na ważne tematy, sprawdzą się także jako teksty do samodzielnego czytania i przemyśleń.

 

,,Mędrcy do dzieci” polecam każdemu powyżej 7. roku życia.

 

Link do strony wydawnictwa: https://www.muchomor.pl/pl/p/Medrcy-do-dzieci/223

Książka została dofinansowana ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

 

 

Poprzedni wpis
Wszechkarton do składania – recenzja zabawki
Następny wpis
Drzewo – recenzja
Tags: +10, +11, +12, +13, +14, +15, +7, +8, +9, 2019, Agnieszka Malmon, bajki filozoficzne, blog książkowy, filozofia, filozofia dla dzieci, filozofowie, książki dla dzieci, książki filozoficzne dla dzieci, literatura, mądrości, Mędrcy do dzieci, Muchomor, pokój, przyjaźń, przyroda, recenzent literacki, recenzje książek dla dzieci, Sophie Boizard, strona o książkach, strona z nowościami książkowymi, szczęście, Tymek Skowroński, Wydawnictwo Muchomor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja