fbpx

Jedź! Jedź! Stój! – recenzja

Jedź! Jedź! Stój! – recenzja

Tytuł: ,,Jedź! Jedź! Stój!”

Autor: Charise Mericle Harper

Ilustracje: Charise Mericle Harper

Wydawnictwo: Babaryba

Rok wydania: 2018

Objętość:  chudzina

Dla kogo: dla najmłodszych

Ocena ogólna:  bardzo przyjemna

 

Recenzja:

W jaki sposób wytłumaczyć maluszkowi jak należy poruszać się po mieście? Co oznacza czerwone, a co zielone światło? Do czego są one potrzebne?

 

Bezpieczeństwo na przejściu dla pieszych jest bardzo ważne. Im wcześniej będziemy tłumaczyć dzieciom na czym polega sygnalizacja świetlna, tym będzie bardziej prawdopodobne, że nauczą się prawidłowo z niej korzystać.

 

Aby nie poprzestawać tylko na wykładzie rodzica, warto sięgnąć po świetną książeczkę ,,Jedź! Jedź! Stój!”, która w prosty sposób objaśnia, skąd w ogóle wzięły się świecące nad przejściem punkty.

 

 

Pierwszym bohaterem, którego poznajemy jest po prostu Mały Zielony. Wygląda jak kuleczka lub kropeczka, ale nie jego wygląd ma kluczowe znaczenie w historii. Jest nim umiejętność wypowiadania jednego, bardzo konkretnego słowa ,,Jedź”. Poznajemy go w abstrakcyjnej sytuacji białego tła, żeby już za chwilę akcja mogła przenieść się na budowę.

 

 

 

 

 

Widzimy jadące w tle samochody, budynki oraz rozkopaną ziemię. Na dźwięk głosu Małego Zielonego, wszystkie maszyny reagują. Autor książeczki wymienia nazwy pojazdów oraz czynności, co dodatkowo wyposaża małego słuchacza w wiedzę na temat ich funkcji.

 

Z czasem okazuje się, że kiedy wszystkie maszyny jeżdżą jednocześnie, robi się spore zamieszanie. Na szczęście zaraz pojawia się drugi, tym razem czerwony punkt. On także zna tylko jedno słowo, ale inne niż Zielony. To słowo brzmi ,,Stój!”.

 

Dwóm kropkom udaje się zsynchronizować swoje komendy i w ten sposób na budowie zapanowuje idealna harmonia. Pojazdy mogą pracować, bez obaw o wzajemne przeszkadzanie.

Bardzo podoba mi się także zakończenie ,,Jedź! Jedź! Stój!”, gdzie pojawia się trzecia, żółta kropka 🙂

 

 

 

 

Książka idealnie sprawdzi się w przypadku maluszków od 3-ego roku życia. Dzięki grubej okładce i szytym stronom, będzie odporna na wielokrotne oglądanie w towarzystwie rodziców.

 

Proste, bajkowe ilustracje oraz pojazdy z buźkami wyrażającymi emocje, zainteresują każdego malucha. A wstawki kolażowe ze zdjęciami prawdziwej ziemi, przeniosą młodego czytelnika ze świata fantastycznego do rzeczywistości.

 

Link do strony wydawnictwa: https://babaryba.pl/pl/p/JEDZ-JEDZ-STOJ-Charise-Mericle-Harper/201

 

 

Podziel się
Bajkochłonka
No Comments

Post a Comment