Szczurołap – recenzja

Tytuł: ,,Szczurołap”

Autorzy: Jay Asher, Jessica Freeburg

Ilustracje: Jeff Stokely

Tłumaczenie: Agnieszka Jacewicz

Wydawnictwo: Rebis

Rok wydania: 2018

Objętość: więcej niż sto

Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu

Ocena ogólna: wybitna

 

Recenzja:

Ostatnio mam ogromne szczęście do komiksów. Trafiam tylko na pozycje wyróżniające się i ciekawe. W klęsce urodzaju coraz to nowych tytułów, można mnie nazwać sporą szczęściarą. Z drugiej strony, kieruję się przede wszystkim poszlakami związanymi z nazwiskami autorów oraz ich dotychczasowej twórczości.

 

W przypadku ,,Szczurołapa” miałam naprawdę duże oczekiwania. Trio, które jest za niego odpowiedzialne, to osoby o których ostatnio dużo się mówi. Jay Asher, jeden z autorów książki zasłynął debiutancką powieścią ,,13 powodów”, znaną wielu jako serial z Netflixa. Drugą autorkę, Jessicę Freeburg kojarzą przede wszystkim osoby, które mają słabość do legend, powieści paranormalnych czy historii pisanych z dreszczykiem. Z kolei ilustrator, Jeff Stokely ma na swoim koncie wiele popularnych serii dla komiksowych maniaków.

 

 

 

 

,,Szczurołap” zachwyca przede wszystkim pomysłem. Już od pierwszych stron, czytelnik ma poczucie, że obcuje z niezwykłą lekturą. Autorzy przeprowadzili badania i postanowili rozwinąć jedną z najbardziej znanych legend, o szczurołapie w Hameln.

 

Ubogacili ją w interesujące szczegóły, zadbali o to, żeby była wiarygodnie osadzona w czasie i wykreowali wątek miłosny. Nie jest to jednak cukierkowa i naiwna historia. To opowieść ukazująca mroczne strony charakteru, opisująca bohaterów naznaczonych przeszłością i rysująca przed nimi perspektywę, która bardziej przypomina rzeczywistość, niż bajkę.

 

 

 

 

,,Szczurołap” został fantastycznie skonstruowany także w warstwie wizualnej. Mimo braku rozdziałów czy klasycznego podziału, wyraźnie widać w nim rozróżnienie na noc, dzień, retrospekcje, marzenia czy wymyślane na bieżąco historie bohaterów. Każdy czytelnik z łatwością dostrzeże upływ czasu i nastrój opisywanych postaci.

 

Akcja książki toczy się przede wszystkim z perspektywy tytułowego Szczurołapa oraz mieszkanki Hameln, młodej Magdaleny. Dziewczyna jest niesłysząca, ma mroczną przeszłość i nie potrafi odnaleźć się pomiędzy ludźmi z miasteczka. Swoje szczęście odnajduje w snuciu opowieści i bujaniu w obłokach. Droga jej i Szczurołapa w końcu się splata, co z jednej strony pozwala odnaleźć się dwóm niespokojnym duszom, ale z drugiej kumuluje kolejne niedogodności i zaognia rany.

 

Komiks jest opowieścią o wierze w ludzką dobroć, o zachłanności i skutkach dawno podjętych decyzji. Jest historią, która głęboko porusza czytelnika i pozwala mu zaangażować się w nią bez reszty.

 

 

 

 

,,Szczurołap” idealnie sprawdzi się jako lektura dla nastolatków. To mądra książka z wieloma pytaniami, stawianymi przez autorów. Czytelnik może próbować na nie odpowiedzieć, ale już sama chęć zastanowienia się nad poruszanymi zagadnieniami, będzie dużą satysfakcją dla każdego.

 

Link do strony wydawnictwa: https://www.rebis.com.pl/pl/book-szczurolap-jay-asher-jeff-stokely-jessica-freeburg,SCHB08966.html

 

 

Poprzedni wpis
Opowiedz mnie – recenzja
Następny wpis
Jak z pomocą książek zaprzyjaźnić dziecko z przedszkolem?
Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja