Podróż – recenzja

Tytuł: ,,Podróż”

Autor: Francesca Sanna

Ilustracje: Francesca Sanna

Tłumaczenie: Agata Napiórska

Wydawnictwo: Krótkie Gatki (Kultura Gniewu)

Rok wydania: 2016

Objętość:  chudzina

Dla kogo:  dla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumieją , dla samodzielnych w czytaniu

Ocena ogólna:  wybitna

 

 

 

Recenzja:

Nie każda podróż jest obietnicą wielkiej przygody. Nie każdy wyjazd z domu na dłużej to planowany odpoczynek w miłych okoliczności przyrody. Czasami podróż jest białą kartką i początkiem wszystkiego. Innym razem to wielka niewiadoma, długie godziny czekania lub strach przed nadchodzącym jutrem.

 

Francesca Sanna jest autorką niezwykłej książki ,,Podróż”, która nie jest beztroskim opowiadaniem o wakacjach, ale pełną refleksji historią i kolażem prawdziwych wydarzeń o wojnie.

 

 

 

 

Pomysł na tę pozycję narodził się, kiedy artystka poznała dwie dziewczynki w obozie dla uchodźców we Włoszech. Wysłuchała ich historii, a następnie zaczęła zbierać kolejne. W ten sposób powstała idea ,,Podróży”, którą udało się zrealizować podczas studiów na Akademii Sztuk Pięknych w Lucernie.

 

Bohaterami książki jest mama z dwójką dzieci. Prowadzą normalne, beztroskie życie, aż pewnego dnia wszystko się zmienia, bo nastaje wojna.

 

W ich codzienność wkrada się chaos, a wkrótce także przydarza się im największa tragedia – dzieci tracą tatę, a kobieta męża. Postanawiają uciec i poszukać szczęścia w innym kraju.

 

Autorka przedstawia ich podróż tak, jak opowiada się baśnie. Historia malowana jest oczami dzieci, co jeszcze dodaje im bajkowości. Fraza ,,za górami, za lasami” staje się tutaj rzeczywistością.

 

Efekt ten jeszcze bardziej potęgują ilustracje; mała ilość detali, wrażenie tekstury płótna oraz bogata symbolika.

 

 

 

 

 

Fantastyczny w tej książce jest także jej układ, gdzie pełne obiektów obrazki wielokrotne zestawiane są z pustymi stronami, na których jest wyłącznie tekst. W ten sposób treść jest jeszcze bardziej dobitna i ma większe znaczenie w całości.

 

,,Podróż” do innego kraju jest trudna nie tylko ze względu na czające się na każdym rogu niebezpieczeństwa, ale także przez emocjonalny stosunek do opuszczanego miejsca.

 

Bohaterowie zostawiają za sobą nie tylko swoje rzeczy, meble, ukochaną plażę i miasto, ale znacznie więcej. Wraz z całym dobytkiem, wojna pochłania także ich wspomnienia i odbiera całą beztroskę dzieciństwa.

 

Polecam tę książkę każdemu czytelnikowi, starszemu i młodszemu, już od 5. roku życia. Pozwala ona lepiej zrozumieć zagadnienia uchodźstwa i emigracji.

 

Link do strony wydawnictwa: https://www.kultura.com.pl/komiks/23/podroz.html

 

 

Poprzedni wpis
Ratujmy Ziemię. Wielka księga zabaw – recenzja przedpremierowa!
Następny wpis
Co robi Pucio? oraz Pucio. Zabawy gestem i dźwiękiem – recenzja
Tags: +5, +6, +7, +8, +9, 2016, Agata Napiórska, bloger książkowy, emigracja, Francesca Sanna, Krótkie Gatki, książka na prezent, książka o emigracji dla dzieci, książki o uchodźstwie, książki wojenne dla dzieci, Kultura Gniewu, matka, miłość matki, picturebook, podróż, recenzje książek dla dzieci, recenzje książkowe, strona o literaturze, uchodźstwo, ucieczka, wojna, Wydawnictwo Krótkie Gatki, Wydawnictwo Kultura Gniewu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja