Tytuł: ,,Podróż ekspresem odkrywcy”
Autorzy: Emily Hawkins, Tom Adams
Ilustracje: Tom Clohosy Cole
Tłumaczenie: Ewa Tarnowska
Wydawnictwo: Olesiejuk
Rok wydania: 2018
Objętość: chudzina
Dla kogo: dla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumieją
Ocena ogólna: wybitna
Recenzja:
Kto nie lubi jednostajnego stukotu pociągu na torach? Z tymi wielkimi maszynami kojarzą się równie wielkie podróże. Ich siła napawa podziwem, a każdy wyjazd składa obietnicę niezapomnianej przygody.
Książka ,,Podróż ekspresem odkrywcy” Emily Hawkins oraz Toma Adamsa odpowiada na wiele pytań osobom zaintrygowanym historią pociągów, ale również ich budową. Nawiązuje do sławnych odkrywców oraz opowiada o ciekawostkach o których wiele czytelników nie miało wcześniej pojęcia.
Gratką są także otwierane okienka, których w tej książce jest naprawdę dużo (ponad 50)! Są ładnie wkomponowane w ilustracje, które również zasługują na uwagę. Z dużą starannością wykonał je Tom Clohosy Cole, przenosząc czytelnika w świat z różnych epok. Obrazki kojarzą się ze stylem vintage. Są bardzo filmowe i dopracowane do każdego szczegółu.
Narratorami książki jest Pierre Henri, konduktor Ekspresu Odkrywcy oraz Nancy Delaney, geografka, podróżniczka i poszukiwaczka przygód. Dzięki temu, że przewodnikami po tej pozycji jest zarówno mężczyzna i kobieta, mamy dwa punkty widzenia, które powinny z łatwością zainteresować dzieci obojga płci.
Akcja ,,Podróży Ekspresem Odkrywcy” rozpoczyna się 1-ego maja 1937 roku w Paryżu. Okazuje się, że otwierane okienka nie są jedyną interaktywną atrakcją, którą serwuje nam książka. Dodatkowo zaplanowano dla czytelników zadania oraz odkrycie zagadki, związanej z zaginięciem profesora, Pendletona.
Pociąg rusza tropem najciekawszych odkryć związanych z komunikacją i przemieszczaniem się. Podróżuje nie tylko po różnych miejscach, ale także w czasie. Odwiedzamy Leonarda da Vinci we Włoszech, następnie wskazówka prowadzi nas do Anglii, Ameryki czy Rosji.
Otwierane okienka skrywają ciekawostki na temat funkcjonowania różnych mechanizmów, takich jak np. śluza wodna, silnik parowy czy silnik o wewnętrznym spalaniu. Dzięki ilustracjom oraz przystępnym językowi, opisy te są proste w zrozumieniu dla każdego malca.
Wiele z okienek jest tak dobrze ukrytych, że potrzeba chwili, żeby je dostrzec. Takie odszukiwanie ich na kolejnych stronach daje jeszcze więcej frajdy!
Trzeba jednak pamiętać, że ,,Podróż Ekspresem Odkrywcy” to nie tylko dobra zabawa, ale także dużo merytorycznej treści, ujętej w formie, która pozwoli łatwo przyswoić wiedzę.
Polecam tę książkę każdemu dziecku powyżej 5-ego roku życia do wspólnego odkrywania z rodzicami lub dla starszych maluchów do samodzielnej eksploracji.
Link do strony wydawnictwa: http://www.wydawnictwoolesiejuk.pl/wyniki-wyszukiwania/571344/
1 komentarz. Zostaw komentarz
[…] to książka duetu Toma Adams (znanego m.in. z ,,Podróż ekspresem odkrywcy”) oraz ilustratorki Yas Imamury. I jeżeli ktoś choć trochę pasjonuje się zjawiskami […]