fbpx

Dlaczego nikt mi o tym nie powiedział? – recenzja

Dlaczego nikt mi o tym nie powiedział? – recenzja

 

Tytuł: ,,Dlaczego nikt mi o tym nie powiedział? Szczery doulowy przewodnik dla przyszłych rodziców”

Autorki: Natalia Hailes, Ash Spivak

Ilustracje: Louis Reimer

Tłumaczenie: Barbara Łukomska

Wydawnictwo: Mamania

Rok wydania: 2021

Objętość: prawie jak encyklopedia!

Dla kogo: dla rodziców

Ocena ogólna: bardzo przyjemna

 

Recenzja:

Czy wiecie, kim jest doula? To osoba, która dzieli się swoim doświadczeniem oraz jest wsparciem emocjonalnym dla kobiet w ciąży. 

 

Wydawnictwo Mamania wydało ostatnio książkę dla przyszłych rodziców – ,,Dlaczego nikt mi o tym nie powiedział?”, która jest zbiorem porad, ćwiczeń i rozmaitych ciekawostek dotyczących okresu ciąży. Jej autorkami są amerykańskie doulie – Natalia Hailes oraz Ash Spisak.

 

 

 

Mimo, że ciąża jest przecież tak szeroko powszechnym zjawiskiem oraz dotyczy ogromnej liczby ludzi, to i tak wiedza o niej jest bardzo niewielka, a czasami wręcz zatrważająca. Kobiety posiłkują się opiniami z internetu czy słuchają głosów bliskiego otoczenia, otrzymując misz-masz różnych, czasami sprzecznych ze sobą informacji, które tylko mogą spowodować jeszcze większy zamęt.

 

W książce oprócz argumentów, dlaczego rola douli może być tak ważna (i że nie jest to wymysł wyłącznie bogaczy), pojawiają się również zagadnienia, które pozwalają poukładać swoją wiedzę.  Ta pozycja ma być pomocą – ale nie medyczną, związaną z trudnymi zagadnieniami, ale doraźną, która skupia się na emocjonalności, empatii i poszukiwaniu równowagi. 

 

W pięciu rozdziałach opisywane są kwestie, które dotyczą kobiet na początku ciąży, w jej zaawansowanym stopniu czy w trakcie samego porodu, a nawet pierwszych dni życia dziecka. Autorki proponują coś w rodzaju medytacji dla przyszłych rodziców, która pozwoli im odnaleźć wewnętrzny spokój. 

 

Takie psychiczne wsparcie, które opiera się na zaufaniu własnej intuicji oraz umiejętności wsłuchiwania się we własne ciało, to coś, czego nikt nigdy nas nie uczył. Poza tym ćwiczenia, w tym np. propozycje rozmowy z własną mamą, poruszanie konkretnych tematów i wspólne ich omówienie, może wzmocnić więź oraz pozwolić poczuć się akceptowanym i rozumianym.

 

 

 

W ,,Dlaczego nikt mi o tym nie powiedział?” poruszane są kwestie mogące wydawać się wstydliwymi, jednak autorki przekonują, że są to sprawy naturalne i nie należy się ich obawiać. Tematyka bólu, odejścia wód czy zrobienia kupy podczas porodu jest czymś, co przydarza się niezwykle często i czym nie trzeba się w żaden sposób martwić. 

 

Książka jest zbiorem bardzo ważnych kwestii, które w pewnym momencie staną się wiedzą na wagę złota dla każdego przyszłego lub obecnego rodzica. To pozycja, którą można podarować komuś bliskiemu na prezent lub kupić dla siebie, żeby poczuć się dużo pewniej w tej nowej, wyjątkowej sytuacji. 

 

Link do strony Wydawnictwa: https://mamania.pl/product-pol-742-Dlaczego-nikt-mi-o-tym-nie-powiedzial-Szczery-doulowy-przewodnik-dla-przyszlych-rodzicow.html

 

 

Podziel się
Bajkochłonka
No Comments

Post a Comment