Dlaczego? Dlaczego? Dlaczego? – recenzja

Tytuł: ,,Dlaczego? Dlaczego? Dlaczego?

Autor: Dorota Sumińska

Ilustracje: Joanna Żero

Wydawnictwo: Literackie

Rok wydania: 2019

Objętość:  prawie jak encyklopedia! 

Dla kogo: dla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumieją  , dla samodzielnych w czytaniu

Ocena ogólna: bardzo przyjemna

  

Recenzja:

Dlaczego tygrys ma futro w paski? Dlaczego każdy człowiek jest inny? Dlaczego psy lubią, aby drapać je za uchem?

Codziennie zadajemy sobie wiele pytań. Im jesteśmy młodsi, tym mamy większy apetyt na poznawanie świata. Zadaniem rodziców i opiekunów powinno być podsycanie tej ciekawości, ale także udzielanie ciekawych i zgodnych z prawdą odpowiedzi. 

 

Dorota Sumińska napisała obszerną książkę, w której można znaleźć odpowiedzi na ,,prawie wszystkie sekrety ludzi i zwierząt”. ,,Dlaczego? Dlaczego? Dlaczego?” to właściwie pozycja popularnonaukowa, w której zawarto ponad 300 pytań i odpowiedzi poruszających różne tematy, które mogą interesować zarówno dzieci jak i dorosłych. 

 

 

 

Jest to książka, która składa się na 3 tomy bestsellerowej serii: ,,Dlaczego oczy kota świecą w ciemności?”, ,,Dlaczego hipopotam jest gruby?” oraz ,,Dlaczego ziewamy?”. 

Dorota Sumińska poza tym, że pisze, jest także weterynarzem, psychologiem zwierzęcym oraz znawczynią psiej duszy – z tego też powodu w jej publikacji znajdziemy tak dużo ciekawostek na temat psów, kotów oraz innych zwierzaków. 

 

Odpowiedzi są dość krótkie, ale bardzo merytoryczne. Napisano je w taki sposób, żeby były zrozumiałe nawet dla przedszkolaków. Co prawda momentami narracja jest trochę nietypowa – autorka prowadzi ją w taki sposób, jakby sama opowiadała słuchaczom różne wątki. Jest to dość kłopotliwe w sytuacji, kiedy książkę czyta rodzic i poglądy pisarki, stają się także poglądami rodzica. 

 

Warto o tym wspomnieć dlatego, że choć autorka jest bardzo oddana na rzecz zwierząt domowych (namawia do nazywania siebie opiekunem psa, zamiast właścicielem), to mówi otwarcie o smacznych rybach czy zabijaniu świnki na kotlety. Z jednej strony to bardzo ważne, żeby dzieci wiedziały w jaki sposób produkuje się jedzenie, ale w przypadku rodziców-wegetarian ta narracja jest bardzo nietrafiona. 

 

 

 

 

Książka na samym końcu została wyposażona w wygodny leksykon, dzięki któremu wystarczy odszukać interesujące nas zwierzę lub zagadnienie i przejść na strony, na których ich temat został poruszony. 

 

,,Dlaczego? Dlaczego? Dlaczego?” to bardzo ładnie wydana pozycja – w twardej oprawie i na dobrej jakości papierze. Może sprawdzić się jako prezent lub na własny, codzienny użytek – czytana z doskoku, jako przerwa pomiędzy odrabianiem lekcji czy zabawą. 

 

To książka dla dzieci i dorosłych, która z pewnością poszerzy horyzonty i sprawi, że staniemy się bardziej świadomi!

 

 

Poprzedni wpis
Opowieści z zaczarowanego lasu. Pałac Kirke – audiobook + książka
Następny wpis
Atlas cudów świata – recenzja książki dla dzieci
Tags: +10, +11, +12, +5, +6, +7, +8, +9, 2019, blog o książkach, Dlaczego hipopotam jest gruby?, Dlaczego oczy kota świecą w ciemności?, Dlaczego ziewamy?, Dlaczego? Dlaczego? Dlaczego?, Dorota Sumińska, Joanna Żero, kot, książka na prezent dla dziecka, książki dla miłośników zwierząt, książki popularnonaukowe, Literackie, ludzie, pies, pomysły prezentowe na urodziny dla dziecka, Prawie wszystkie sekrety ludzi i zwierząt, pytania i odpowiedzi, recenzje książek dla dzieci, Wydawnictwo Literackie, zwierzęta

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja