Dziecko od A do Z – recenzja poradnika dla rodziców

Tytuł: Dziecko od A do Z
Autorka: Tina Payne Bryson
Tłumaczenie: Ewa Pater-Podgórna
Wydawnictwo: Mamania
Rok wydania: 2023 (II wydanie)
Objętość: prawie jak encyklopedia!
Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu
Ocena ogólna: bardzo przyjemna

Jaki fotelik samochodowy wybrać? Jak przygotować się na mieszkanie niemowlęcia z psem? Czy dziecko można przyzwyczaić do noszenia? Czy karmić je według harmonogramu czy na żądanie? W jaki sposób pierwszy raz wykąpać niemowlę?

Emocje tuż po porodzie

Pamiętam, że kiedy znalazłam się na sali świeżo po porodzie, zupełnie sama z moim dopiero co narodzonym dzieckiem, miałam mętlik w głowie. Od pierwszych chwil, kiedy go zobaczyłam, poczułam wielką miłość. Miałam szczęście, bo przecież wcale nie musiało tak być. Jednak mimo to bardzo się bałam czy będę w stanie dobrze się nim zaopiekować. Zastanawiałam się jak go przebiorę, czy nie jest mu zimno lub za ciepło. Drżałam na każde westchnienie czy kwilenie – nie wiedziałam w jaki sposób będzie sygnalizował, że coś z nim jest nie tak.

Kompendium wiedzy dla nowych rodziców

Te obawy i mętlik miały swoją genezę na pewno w zmęczeniu. Będąc w ciąży czułam się przygotowana; chodziłam na szkołę rodzenia, przeczytałam kilka świetnych książek (m.in. ,,Dlaczego nikt mi o tym nie powiedział?”) i wiele artykułów w internecie, ale przecież nawet najlepsza publikacja nie zastąpi praktyki. Są takie pozycje, które jednak mogą pomóc. Szczególnie, gdy opuścicie już szpital, nie będziecie mieć położnych obok siebie i w waszej głowie zacznie pojawiać się mnóstwo pytań.

Jedną z takich książek-uspokajaczy, ale i swego rodzaju kompendium wiedzy o rodzicielstwie jest ,,Dziecko od A do Z” Tiny Payne Bryson.

Konstrukcja rozdziału i nacisk na naukę

Pozycja oparta jest przede wszystkim o badania naukowe. Każdy mini-rozdział, czyli indywidualne zagadnienie, rozpisane zostało według schematu:

  • autorka przedstawia tezę, często w formie pytania, np. czy antybiotyki są bezpieczne dla niemowląt, czy używanie białego szumu to faktycznie dobry pomysł, czy warto masować niemowlęta,
  • wymieniane są odmienne (często skrajne) poglądy w dwóch spojrzeniach,
  • kolejno autorka przytacza informacje naukowe z wiarygodnych źródeł, opowiadające się po jednej ze stron,
  • podsumowuje całość w części ,,Sedno sprawy”,
  • czasami dzieli się również swoimi prywatnymi przemyśleniami, które oparte są na bogatym doświadczeniu oraz pracy zawodowej.

Książka po urodzeniu dziecka

Mój syn Gustaw ma już prawie 3 miesiące, a ja dalej sięgam po ,,Dziecko od A do Z”.  Jestem pewna, że ta książka będzie towarzyszyć mi jeszcze co najmniej rok, pomagając w podjęciu decyzji, m.in. w sprawie wprowadzania stałych pokarmów, korzystania z nocnika czy spędzania czasu małego przed ekranem (bo to coś, czego niestety pewnie w dalekiej przyszłości nie da się uniknąć).

Jeżeli więc poszukujecie książki, która pomoże świeżo upieczonym rodzicom poczuć się pewniej ze swoimi wyborami, a przy okazji zainspiruje do różnych nowych doświadczeń – polecam ,,Dziecko od A do Z”. Można ją czytać od deski do deski, lub tak jak ja – wybierać konkretne zagadnienia, bazując na alfabetycznym spisie.

Link do strony wydawnictwa: https://mamania.pl/product-pol-1235-Dziecko-od-A-do-Z-Wyd-2.html?query_id=1


Poprzedni wpis
Niedźwładek – recenzja książki o pożegnaniu bliskich
Następny wpis
Książki z przyszłości – zapowiedzi książkowe cz. 61
Tags: 2023, blog książkowy, dziecko, Dziecko od A do Z, Ewa Pater - Podgórna, książki dla przyszłych rodziców, książki dla rodziców, książki dla świeżo upieczonych rodziców, Mamania, poradnik, poradniki dla rodziców, przygotowanie się na narodziny dziecka, Tina Payne Bryson, Wydawnictwo Mamania

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja